به روز شده در: ۱۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۱:۵۷
انتظار زلنسکی برای دریافت جنگنده از غرب، هشدار مسکو درباره ارسال مهمات حاوی اورانیوم به اوکراین، اعتراف آمریکا به عدم تهدید ناتو از سوی روسیه و انتقاد از تصمیم آلمان برای انتقال تانک‌های لئوپارد به کی‌یف، از جمله مهمترین رویداد‌ها پیرامون جنگ است.
کد خبر: ۵۶۹۳۴۲
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲ - 26January 2023

تاکید رهبران آلمان، آمریکا، فرانسه، انگلیس و ایتالیا بر ادامه حمایت از کی‌یفبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، اولاف شولز، صدراعظم آلمان به همراه جو بایدن، امانوئل ماکرون، ریشی سوناک و جورجیا ملونی - رهبران ایالات متحده، فرانسه، انگلیس و ایتالیا توافق کردند که به حمایت نظامی خود از کی‌یف به عنوان بخشی از هماهنگی یورو-آتلانتیکی ادامه دهند. این مطلب را روز چهارشنبه اشتفان هبشتریت، سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد.

به گفته وی، رهبران کشور‌های فوق گفت‌وگو‌های تلفنی با یکدیگر داشتند که موضوع اصلی آن امنیت اوکراین بود و هر پنج رئیس دولت توافق کردند که به حمایت نظامی از اوکراین در یک هماهنگی نزدیک یورو-آتلانتیکی ادامه دهند.

در همان روز چهارشنبه، دولت آلمان تصمیم خود برای ارسال تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین را تایید کرد. برلین در مرحله نخست ۱۴ تانک لئوپارد را از ذخایر تسلیحاتی بوندس وهر (نیرو‌های مسلح آلمان) به کی‌یف خواهد فرستاد. در بیانیه دولت آلمان یادآوری شده که سایر کشور‌های اروپایی - شرکای آلمان - نیز اجازه دارند تا این نوع تانک‌های آلمانی را از انبار‌های خود به اوکراین منتقل کنند.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان معتقد است که تانک‌های آلمانی لئوپارد در اوکراین بسیار موثر خواهند بود. او در یک مصاحبه گفت: "آن‌ها بسیار موثر هستند، بنابراین برای ارتش اوکراین مفید خواهند بود. " شولتز همچنین اطمینان داد که حمایت از کی‌یف ادامه خواهد داشت.

به گفته بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان، اولین خودرو‌های جنگی احتمالاً ظرف سه ماه آینده به اوکراین تحویل داده خواهند شد.

سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه نیز بطور همزمان اعلام کرد که این کشور نخستین خودرو‌های زرهی AMX۱۰-RC را در ماه فوریه به اوکراین تحویل خواهد داد.

در عین حال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری از تحویل ۳۱ دستگاه تانک M۱ آبرامز به اوکراین خبر داد.

همچنین روز چهارشنبه وزارت دفاع آمریکا گزارش داد که ارزش بسته کمک نظامی جدید ایالات متحده به اوکراین با احتساب تامین تانک‌های آبرامز، به ۴۰۰ میلیون دلار خواهد رسید. در بیانیه پنتاگون اشاره شده که از ابتدای ریاست جمهوری جو بایدن کل کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین به ۲۷.۸ میلیارد دلار و در مجموع از سال ۲۰۱۴ به اینطرف به ۲۹.۹ میلیارد دلار رسیده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به نوبه خود هشدار داد که عرضه تانک‌های لئوپارد ۲ به کی‌یف، نویدبخش خوبی برای روابط روسیه و آلمان نیست. دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه پیش از اینکه نیز تاکید کرده بود که ادامه ارسال تسلیحات سنگین توسط کشور‌های غربی به کی‌یف تنها به مشکلات اوکراین می‌افزاید، ولی هیچ تغییری در پیشرفت روسیه در جهت دستیابی به اهدافش نخواهد داشت.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و سی و هفتم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

زلنسکی انتظار دارد بعد از تانک، هواپیما‌های جنگی از غرب دریافت کند

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین صبح امروز، پنج شنبه در واکنش به تصمیم غرب برای انتقال تانک به این کشور، اعلام کرد که کی‌یف انتظار دارد که هواپیما‌های جنگی، توپخانه و موشک‌های دوربرد نیز از کشور‌های غربی دریافت کند.

رئیس جمهوری اوکراین در پیامی تصویری در کانال تلگرام خود گفت: «من امروز با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو درباره نیاز‌های نظامی اوکراین صحبت کردم. ما همچنین باید راه برای عرضه موشک‌های دوربرد به کشور هموار کنیم، این مسئله بسیار مهم است. همچنین ما باید همکاری خود را در زمینه توپخانه گسترش داده و باید وارد مرحله تامین هواپیمای جنگی برای ارتش اوکراین شویم.»

انتظارات بیش از اندازه زلنسکی از کشور‌های غربی که بلافاصله پس از دریافت چیزی، توقعات بیشتری را از آن‌ها مطرح می‌کند، از سوی بسیاری از سیاستمداران در کشور‌های اروپایی و در ایالات متحده مورد انتقاد زیادی قرار گرفته است.

هشدار روسیه به غرب درباره عواقب ارسال مهمات حاوی اورانیوم به اوکراین

کنستانتین گاوریلوف، رئیس هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات وین در خصوص امنیت نظامی و کنترل تسلیحات بامداد امروز اعلام کرد که در صورت تحویل گلوله‌های حاوی اورانیوم ساخت غرب به ارتش اوکراین، مقامات مسکو این اقدام را به عنوان استفاده از «بمب‌های هسته‌ای کثیف» تلقی خواهند کرد.

این دیپلمات روس گفت: «ما به حامیان غربی ماشین نظامی کی‌یف در خصوص تشویق به اقدامات تحریک آمیز و باج خواهی هسته‌ای هشدار می‌دهیم. ما آگاه هستیم که تانک لئوپارد ۲ و همچنین خودرو‌های رزمی پیاده نظام بردلی و ماردر به گلوله‌های زرهی سوراخ کننده هسته اورانیوم مسلح هستند که استفاده از آن‌ها منجر به آلودگی منطقه می‌شود، همانطور که در یوگسلاوی و عراق چنین اتفاقی افتاد. در صورتی که چنین گلوله‌هایی برای تجهیزات نظامی سنگین ناتو به کی‌یف تحویل داده شود، ما این اقدام را استفاده از بمب‌های هسته‌ای کثیف علیه روسیه با تمام عواقب ناشی از آن در نظر خواهیم گرفت.»

وی تاکید کرد که تحویل تسلیحات سنگین توافق شده بیش از پیش "شهرت" کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و ناتو به‌عنوان طرف‌های درگیر در مناقشه اوکراین که هر کاری برای ادامه رنج مردم غیرنظامی انجام می‌دهند، را تقویت خواهد کرد.

کاخ سفید: هیچ نشانی از بر برنامه ریزی روسیه برای حمله به خاک ناتو وجود ندارد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد امروز در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که ایالات متحده هیچ تهدیدی از جانب روسیه برای ناتو نمی‌بیند.

کربی به خبرنگاران گفت: «ما مطلقاً هیچ نشانه‌ای نمی‌بینیم که آقای پوتین (رئیس جمهور روسیه) در حال برنامه ریزی برای حمله به خاک کشور‌های عضو ناتو باشد.»

وی در عین حال تاکید کرد که آمریکا همچنان به اصل دفاع جمعی ناتو پایبند است، و در همین رابطه نیز پیش از این جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دستور اعزام ۲۰ هزار نیروی نظامی مضاعف آمریکایی به قاره اروپا را صادر کرد که هنوز در آنجا حضور دارند.

کربی در پایان گفت: "من نمی‌توانم به جای همه متحدان ناتو صحبت کنم، اما به سهم خود می‌توانم بگویم که مطمئن هستیم که ظرفیت، انرژی، توانایی و نیروی انسانی برای انجام تعهدات خود در قبال متحدان ناتو را داریم. "

آمریکا: روسیه قصد استفاده از سلاح کشتار جمعی را ندارد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید در نشست خبری منظم خود اعلام کرد که ایالات متحده هیچ نشانه‌ای از قصد روسیه برای استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در ارتباط با وضعیت پیرامون اوکراین مشاهده نکرده است.

وی با اشاره به اینکه کاخ سفید از نزدیک وضعیت اوکراین و تصمیمات نظامی-سیاسی روسیه را زیر نظر دارد، توضیح داد: «ما هیچ علامتی نمی‌بینیم که ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) قصد استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی را داشته باشد. خواه تسلیحات هسته‌ای باشد، چه تاکتیکی و چه غیر آن.»

کربی همچنین استقرار نیرو‌ها و ابزار‌های بازدارندگی استراتژیک آمریکا را در شرایط کنونی مناسب ارزیابی کرد.

سفیر جدید ایالات متحده وارد مسکو شد

دفتر نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در پایتخت فدراسیون روسیه بامداد امروز پنجشنبه، ۲۶ ژانویه، اعلام کرد که خانم "لین تریسی" سفیر جدید آمریکا در روسیه وارد مسکو شده است. سفارت آمریکا پستی با عبارت "به روسیه خوش آمدید، سفیر تریسی! " به همراه عکسی از این دیپلمات در فرودگاه ونوکووای شهر مسکو در کانال تلگرام خود منتشر کرد.

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲، لیس تریسی را به عنوان سفیر جدید ایالات متحده در روسیه تایید کرد. وی در تاریخ ۹ ژانویه سال ۲۰۲۳ به عنوان ریاست نمایندگی آمریکا در مسکو سوگند یاد کرد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اواسط ماه ژانویه تاکید کرد، تریسی به محض ورود به روسیه قاطعانه "هر اقدامی که ممکن است را انجام خواهد داد تا حافظ منافع ایالات متحده در چارچوب روابط دوجانبه با روسیه باشد. "

از ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ تا ماه سپتامبر ۲۰۲۲، جان سالیوان سفیر ایالات متحده بود، اما این دیپلمات سال گذشته این سمت را ترک کرد و در عین حال به حرفه ۴۰ ساله دیپلماتیک خود پایان داد. سالیوان دلیل این تصمیم خود را شرایط خانوادگی نام برد.

امیدواری وزارت دفاع اوکراین به دریافت جنگنده از غرب

یوری ساک، مشاور وزیر دفاع اوکراین بامداد امروز در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت اوکراین پس از دریافت تانک‌های پیشرفته بر انتقال جنگنده‌های غربی به این کشور پافشاری خواهد کرد.

به عقیده وی، اگر کی‌یف جنگنده در اختیار داشته باشد، مزیت بزرگی در میدان جنگ با روسیه خواهد داشت.

این سیاستمدار اوکراینی گفت: «این فقط مربوط به جنگنده F-۱۶ نیست: ما به هواپیما‌های نسل چهارم نیاز داریم.»

مشاور وزارت دفاع افزود که در ابتدا غربی‌ها نمی‌خواستند نه توپخانه سنگین، نه سامانه‌های HIMARS و نه تانک به اوکراین بفرستند، اما اکنون همه این‌ها در حال تحویل است. یوری ساک در پایان گفت: «به استثنای سلاح‌های هسته‌ای، ما می‌توانیم هر چیزی را به دست آوریم.»

این اولین اظهارات مقامات اوکراینی در مورد تامین جت‌های جنگنده نیست. روز چهارشنبه مجله اشپیگل گزارش داد که پس از وعده غرب مبنی بر تامین تانک‌های لئوپارد ۲ به کی‌یف، آندری ملنیک معاون وزیر امور خارجه اوکراین درخواست جت‌های جنگنده، کشتی جنگی و زیردریایی را کرده است.

امکان انتقال پنج تانک لئوپارد به اوکراین از سوی کانادا

روزنامه "گلوب اند میل" بامداد امروز به نقل از منابع خبری خود در دولت کانادا گزارش داد که مقامات اوتاوا در حال بررسی انتقال بیش از ۵ دستگاه تانک آلمانی لئوپارد ۲ به اوکراین هستند.

ارتش کانادا ۱۱۲ دستگاه از این نوع تانک را در اختیار دارد، اما ۳۰ تانک آموزشی یا کمکی هستند.

به نوشته این روزنامه، هنوز تصمیم قطعی در مورد انتقال لئوپارد ۲ گرفته نشده، اما مقامات در حال بررسی ارسال چهار یا پنج خودروی جنگی به کی‌یف هستند.

این روزنامه همچنین به سخنان ژنرال اندرو لزلی، فرمانده سابق نیروی زمینی کانادا استناد کرده که گفته بود امروز کانادا فقط می‌تواند حدود ۲۰ تانک لئوپارد ۲ در شرایط فعال داشته باشد و بقیه یا آسیب دیده یا نیاز به تعمیر دارند.

در اواسط ژانویه، آنیتا آناند، وزیر دفاع کانادا از انتقال ۲۰۰ خودروی زرهی به اوکراین خبر داد. ارسال خودرو‌های زرهی سناتور با درخواست اوکراین انجام شده و ارزش آن‌ها ۹۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

انتقاد نماینده بوندستاگ از تصمیم برای تامین تانک‌های لئوپارد به اوکراین

یان نولته، عضو کمیته دفاعی بوندستاگ (پارلمان آلمان) از حزب "آلترناتیو برای آلمان"، بامداد امروز در مصاحبه‌ای ابراز عقیده کرد که تصمیم گیری مقامات برلین برای تحویل تانک‌های لئوپارد ۲ به کی‌یف گام دیگری به سوی تشدید تنش نظامی در این کشور و نه حل این بحران است.

وی گفت: «یک نقطه عطف دیگر گذشت. اکثر سیاستمداران [آلمانی]حتی نمی‌دانند در اوکراین چه خبر است. آن‌ها وضعیت نظامی آنجا را نمی‌دانند، اما گام دیگری به سمت وخامت بیشتر اوضاع برداشتند.»

علاوه بر این، به گفته وی، خود بوندس وهر (نیرو‌های مسلح آلمان) فاقد تانک کافی است. حدود یک سال پیش، صدراعظم اولاف شولز قول داد که ۱۰۰ میلیارد یورو به نیاز‌های ارتش اختصاص دهد و هدف خود را برای تقویت توان دفاعی کشور در یک سال آتی تعیین کرد.

در عین حال، به گفته وی، این تصور به وجود می‌آید که شولز تحت فشار از خارج از کشور به چنین تصمیمی وادار شده باشد.

این نماینده پارلمان یادآور شد که دولت آلمان در آینده ممکن است تصمیم بگیرد که هواپیما‌های جنگی را به کی‌یف تحویل دهد. او ابراز عقیده کرد: در این زمینه مقامات ممکن است جت‌های جنگنده را تامین کنند، اگرچه برلین اکنون چنین احتمالی را رد می‌کند. من می‌توانم تصور کنم که در عرض دو یا سه ماه، اگر تحویل لئوپارد ۲ موفقیت مطلوب را به همراه نداشته باشد، آن‌ها به فکر تحویل هواپیما‌های جنگی خواهند بود. البته، چنین اقدامی یک اشتباه بزرگتر خواهد بود، اما می‌توانم تصور کنم که این اتفاق خواهد افتاد.»

ایالات متحده چند ماه زمان برای تحویل تانک‌های آبرامز به اوکراین لازم است

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید شب گذشته اعلام کرد که برای تحویل تانک‌های آبرامز آمریکایی به اوکراین ممکن است ماه‌ها زمان لازم باشد. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هم این اطلاعات را تایید کرد.

کربی گفت: من تاریخ خاصی را نمی‌توانم نام ببرم. ماه‌ها طول می‌کشد تا تانک‌های آبرامز به آنجا برسند.

وی همچنین یادآور شد که در عوض، تحویل تانک‌های آلمانی لئوپارد زمان زیادی نخواهد برد.

روز چهارشنبه مشخص شد که بایدن تصمیم گرفته تا ۳۱ تانک M۱ آبرامز را به اوکراین ارسال کند.

کاخ سفید: آمریکا به ارسال اطلاعات به اوکراین ادامه خواهد داد

یکی از سخنگویان دولت کاخ سفید روز چهارشنبه، در یک نشست خبری درباره تامین تانک‌های آبرامز آمریکایی به کی‌یف اعلام کرد که ایالات متحده به انتقال اطلاعات نظامی به اوکراین، از جمله در مورد تعیین اهداف رزمی، ادامه خواهد داد، اما تعیین نخواهد کرد که آن‌ها به کجا باید حمله کنند.

این مقام دولتی این موضوع را هنگامی که خبرنگاران از او پرسیدند که آیا واشنگتن از حملات احتمالی اوکراین به کریمه حمایت می‌کند، از پاسخ مستقیم طفره رفت و گفت: «همانطور که کاخ سفید بار‌ها اعلام کرده، ما به اوکراینی‌ها نمی‌گوییم به کجا حمله کنند و در کدام منطقه عملیات تهاجمی را انجام دهند. این تصمیمات به عهده خود آنهاست. ما فقط اطلاعات لازم را در اختیار کی‌یف قرار می‌دهیم.»

وی افزود که ایالات متحده به اوکراین کمک خواهد کرد تا به «بازگرداندن مناطق این کشور مستقل، یعنی هر کجایی که توسط مرز‌های بین المللی به رسمیت شناخته شده است» دست یابد. این مقام همچنین گفت که واشنگتن انتظار دارد روسیه «در هفته‌ها و ماه‌های آینده پس از بهبود شرایط آب‌وهوایی» حملات خود به اوکراین را افزایش دهد.

اسلواکی شرط انتقال تانک‌های T-۷۲ به کی‌یف را اعلام کرد

مارتینا کوال-کاکاشچیکووا، سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلواکی روز چهارشنبه، اعلام کرد کرد که این کشور تنها در ازای دریافت تجهیزات نظامی غربی، تانک‌های T-۷۲ خود را به کی‌یف عرضه خواهد کرد.

این مقام نظامی گفت: «ما نیاز اوکراین به خرید هرچه بیشتر وسایل نقلیه زمینی سنگین را درک می‌کنیم و آماده هستیم تا در مورد تهیه فوری تانک‌های T-۷۲ اسلواکی صحبت کنیم، اما فقط در صورت جایگزینی کافی تجهیزات غربی.»

در مقابل، یاروسلاو ناگی، وزیر دفاع اسلواکی در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که این جمهوری هنوز در مورد ارائه تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین تصمیمی نگرفته است، اما ممکن است T-۷۲‌های ساخت شوروی را به کی‌یف منتقل کند. وی گفت: «ما حاضریم آن‌ها را حتی فردا به اوکراین تحویل دهیم، در صورتی که از کشور‌های غربی حمایت لازم را دریافت کنیم».

به گفته وی، نیرو‌های مسلح اسلواکی به ۳۰ دستگاه تانک T-۷۲ ساخت شوروی مسلح است.

وزارت دفاع نروژ برنامه ارسال تانک به اوکراین را تایید کرد

بیورن آریلد گرام، وزیر دفاع نروژ، قصد این کشور برای ارسال تانک به اوکراین را تایید کرد.

وی روز چهارشنبه در یک مصاحبه رادیویی گفت: «اکنون موضوع تانک‌ها بسیار محبوب شده است. دولت نروژ هم از انتقال تانک‌ها به اوکراین حمایت می‌کند. نروژ باید در ارائه کمک نظامی به کی‌یف مشارکت کند.»

به گفته وی، این تحویل باید با آموزش سربازان اوکراینی و بودجه پشتیبانی برای آن همراه شود. وزیر دفاع همچنین یادآور شد که نروژ در حال ارسال کمک نظامی لازم به اوکراین برای دفاع از خود است. وی گفت: "به طور کلی، ما باید تا حد امکان از اوکراین در نبرد دفاعی حمایت کنیم. "

روز قبل، یک روزنامه نروژی گزارش داد که مقامات نروژی احتمالاً قصد دارند ۸ تانک از ۳۶ تانک لئوپارد خود را به کی‌یف منتقل کنند.

پنتاگون بسته جدید کمک به کی‌یف را ۴۰۰ میلیون دلار ارزیابی کرد

پنتاگون روز چهارشنبه گزارش داد که حجم کل بسته کمک نظامی جدید ایالات متحده به اوکراین با در نظر گرفتن تامین تانک‌های آبرامز به ۴۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط پنتاگون، بسته جدید شامل ۳۱ تانک آبرامز با گلوله‌های ۱۲۰ میلی متری و "مهمات دیگر"، ۸ خودروی حمل و نقل رزمی، خودرو‌های پشتیبانی و تجهیزات دیگر نظامی خواهد بود. علاوه بر این، این مبلغ بودجه لازم برای آموزش، نگهداری و خدمات تجهیزات نظامی را نیز تامین می‌کند.

در بیانیه وزارت دفاع ایالات متحده همچنین اشاره شده که از ابتدای دوره ریاست جمهوری جو بایدن، کل کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین به ۲۷.۸ میلیارد دلار و در مجموع از سال ۲۰۱۴ به ۲۹.۹ میلیارد دلار رسیده است.

در همان روز، پرزیدنت بایدن در یک جلسه توجیهی از تحویل ۳۱ تانک M۱ آبرامز به اوکراین خبر داد. رهبر آمریکا تاکید کرد که این کمک‌ها با کمک‌های دیگر کشور‌ها همراه خواهد بود. با این حال، همانطور که در دولت ایالات متحده اشاره شد، تحویل ماشین‌ها ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

اعلام آمادگی مجارستان و واتیکان برای میانجیگری در مذاکرات بین روسیه و اوکراین

مجارستان و واتیکان آماده هستند تا در حل و فصل مناقشه در اوکراین میانجی گری کنند، علیرغم اینکه بسیاری از کشور‌های اروپایی از چنین موضع گیری در مورد راه حل مسالمت آمیز آن حمایت نمی‌کنند. این موضوع را پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه و روابط اقتصادی خارجی مجارستان، روز چهارشنبه اعلام کرد.

سخنان سییارتو پس از دیدار با اسقف اعظم پل ریچارد گالاگر، وزیر روابط خارجی واتیکان بیان شد. وی افزود: متأسفانه ما شاهد هستیم که لفاظی‌های جنگ افزوزانه در سیاست بین الملل حاکم شده و در بسیاری از موارد کسانی که طرفدار صلح هستند مورد انتقاد و توبیخ قرار می‌گیرند و سعی می‌شود به آن‌ها برچسب بزنند. اما این نباید مانع از تلاش ما برای برقراری صلح در اوکراین شود.»

وی در عین حال تاکید کرد که مجارستان و واتیکان آمادگی دارند تا تلاش‌های میانجی‌گری انجام دهند یا میزبان مذاکرات صلح بین مسکو و کی‌یف باشند.

پیش از این، سییارتو یادآور شد که مجارستان ارسال تسلیحات به کی‌یف توسط سایر کشور‌ها را ایده خوبی نمی‌داند، اما از چنین اقداماتی جلوگیری نمی‌کند. وی در عین حال افزود که منافع اصلی مجارستان در برقراری سریع صلح در اوکراین است.

قصد اوکراین برای برگزاری نشستی درباره تحریم‌های جدید علیه روسیه

آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه تاکید کرد که مقامات اوکراینی قصد دارند نشستی را در این کشور در مورد موضوع ادامه تحریم‌ها علیه روسیه برگزار کنند. به گفته وی، محدودیت‌هایی که قبلاً علیه روسیه اعمال شده کافی نیستند.

یرماک گفت: ما قصد داریم در اوکراین نشستی برای تحریم‌ها برگزار کنیم. هدف از این اقدام تجزیه و تحلیل آن اقداماتی است که قبلا انجام شده و توسعه یک طرح تحریمی قدرتمند خواهد بود.

به گفته این سیاستمدار اوکراینی، گام‌های بعدی علیه روسیه باید مربوط به حوزه روادیدی باشد. به ویژه، او امیدوار است که ممنوعیت برای ورود نظامیان روسیه و اعضای خانواده‌های آن‌ها به سایر کشور‌های جهان ایجاد شود. وی همچنین گفت که کی‌یف تلاش خواهد کرد تا تحریم‌هایی را علیه بانک‌های روسیه افزایش دهد و بر بخش فناوری اطلاعات و مجموعه انرژی این کشور متمرکز شود.

یرماک یادآور شد که با مایکل مک‌فول سفیر سابق ایالات متحده در مسکو در تماس مستقیم است و به همراه وی سرپرستی یک گروه کارشناسی را برای تهیه پیشنهادات به کشور‌های غربی در مورد تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه بر عهده دارد. به گفته وی، این اقدام به ابتکارعمل ولادیمیر زلنسکی انجام شده است.

این گروه هر از گاهی نقشه‌های راه جدیدی را با لیستی از چهره‌ها و شرکت‌های روسی ارائه می‌دهد که به نظر کی‌یف، باید اقدامات محدودکننده‌ای علیه آن‌ها اعمال شود. این فهرست شامل بیش از ۵۰ متخصص روس در عرصه انرژی هم شده است.

لیتوانی از کشور‌های اتحادیه اروپا خواست سطح روابط دیپلماتیک با روسیه را کاهش دهند

گابریلیوس لاندسبرگیس، وزیر امور خارجه جمهوری لیتوانی شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که مقامات ویلنیوس از اعضای اتحادیه اروپا می‌خواهند تا به تبعیت از کشور‌های حوزه دریای بالتیک، روابط دیپلماتیک خود با روسیه را تا جای ممکن کاهش دهند.

وی به خبرنگاران گفت: ما از لتونی و استونی که وضعیت نمایندگی دیپلماتیک روسیه در کشور‌های خود را از سطح سفیر پایین‌تر آورده اند، حمایت می‌کنیم و از دیگر کشور‌های اتحادیه اروپا نیز می‌خواهیم که اکنون از این اقدام کشور‌های بالتیک الگوبرداری کنند.

وی در عین حال با اعلام اخراج سفیر روسیه از لیتوانی در ماه مه ۲۰۲۲، یادآور شد که ویلنیوس اولین کسی بود که چنین اقداماتی را انجام داد.

دو روز قبل، وزیر امور خارجه لتونی، اظهاراتی درباره تصمیم این جمهوری برای کاهش سطح روابط دیپلماتیک با روسیه داشت و از اخراج سفیر این کشور خبر داد. وی افزود که لتونی این اقدام در همبستگی با جمهوری استونی انجام داده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها