به روز شده در: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱
معاون اول قوه قضاییه:
حجت‌الاسلام مصدق گفت: تبیین و شناساندن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان یک سند بالادستی مهم به ویژه ابعاد حقوقی آن امر ضروری دیگر است که نیاز امروز جامعه ماست.
کد خبر: ۵۷۱۱۰۷
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۶ - 03February 2023

معاون اول قوه قضاییه: تبیین و تحلیل ابعاد حقوقی بیانیه گام دوم انقلاب امری ضروری استبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمد مصدق» معاون اول قوه قضاییه در افتتاحیه همایش هیأت مدیره‌های استانی مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه در مشهد مقدس گفت: علم حقوق شاید در بین علوم تنها رشته‌ای باشد که در همه شئون زندگی انسان تاثیر گذار است و هیچ رشته‌ای به این شکل از علوم نداریم که در ابعاد مختلف زندگی انسان اثر گذار باشد.

حجت‌الاسلام مصدق با تبیین نظریه‌های مکاتب مختلف حقوقی تصریح کرد: وکالت شغل مقدسی است و علمای حقوق در کنار وکلا و قضات از عوامل مهم توسعه و تکامل نظریه‌های حقوقی هستند. منش و شخصیت وکلا و حقوقدانان راستین در جامعه بسیار اثر گذار است و فلسفه حق دفاع و وکالت دادگستری امر بسیار مقدس اجرای عدالت است.

وی ادامه داد: وکلا باید برای گسترش آزادی‌های مشروع کمک کنند قلم بزنند و بنویسند. در قانون اساسی ما آزادی‌های مشروع به رسمیت شناخته شده و وکلا باید درجهت تبیین و گسترش آزادی‌های مشروع قلم بزنند و نقد و پرسش کنند. یک وظیفه مهم قوه قضاییه مبارزه با فساد است و وکلا و کارشناسان بایستی در این زمینه قوه قضاییه را یاری کنند، زیرا عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

حجت‌الاسلام مصدق در ادامه اظهار داشت: وقتی گفته می‌شود وکیل یعنی اجرای عدالت اجتماعی در جامعه و ما امروز در جامعه نیاز به وکلا حقوقدانی شجاع داریم که عالمانه و منصفانه پرسشگری کنند و بر اجرای عدالت پافشاری نمایند.

معاون اول قوه قضاییه بارزترین چهره ضد تروریسم را شهید قاسم سلیمانی دانست و خاطرنشان کرد یک حقوقدان وظیفه دارد ابعاد جنایت به شهادت رساندن این شهید عزیز را تحلیل کند و لازم برای تبیین ابعاد حقوقی این جنایت نشست‌های داخلی و بین المللی برگزار و حقیقت به جهانیان اعلام شود؛ تبیین و شناساندن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان یک سند بالادستی مهم به ویژه ابعاد حقوقی آن امر ضروری دیگر است که نیاز امروز جامعه ماست.

وی در ادامه گفت: مرکز وکلای قوه قضاییه می‌تواند نقش بسیار مهمی در اجرای عدالت داشته باشد و این امر در پرتو اعتماد مردم محقق خواهد شد و اعتماد مردم به واسطه رفتار وکلا و کارشناسان مرکز محقق می‌شود.

حجت‌الاسلام مصدق در ادامه دو اصل مهم در راس برنامه‌های مرکز را دانش حرفه‌ای و شرافت شغلی وکالت و کارشناسی دانست و افزود: اگر در شش ماه یک مقاله علمی ننویسید بی سواد می‌مانید. قاضی و وکیل علاوه بر قضاوت و وکالت حتماً باید قلم بزنند و با پیشرفت علم گام بردارد.

این مقام مسئول افزود: لازم است به نحوی برنامه‌ریزی شود که مردم به زودی شاهد وکلای تخصصی در مرکز وکلای قوه قضاییه باشند، زیرا که وکالت تخصصی نیازجامعه ما و از عوامل موثر در کاهش اطاله دادرسی و افزایش اتقان آرا است.

وی همچنین از جشنواره لایحه برتر که توسط مرکز وکلای قوه قضاییه برگزار شد، تقدیر کرد و گفت: این قبیل جشنواره‌ها باید ارتقا داده شود و نویسندگان لوایح و مقاله‌های تخصصی برتر بایستی تشویق شوند.

حجت‌الاسلام مصدق در خصوص رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی به صورت تخصصی گفت: باید قضات متخصص در امور اقتصادی تربیت کنیم و این قضات در کنار وکلای متخصص می‌توانند رویه قضایی را متحول کنند.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه بر استفاده از مدیران توانمند و متخصص در مرکز وکلای قوه قضاییه در سراسر کشور تاکید کرد و این امر را لازمه تحول در ساختار مرکز دانست.

وی همچنین در رابطه با کارشناسی تصریح کرد: یکی از مسائل مهم ما ارجاعات به کارشناسی است حتماً موضوع ارجاع به کارشناس باید نظام‌مند شود و کارشناسی از جهت زمان اظهار نظر و اتقان نظریات بر اطاله دادرسی تاثیر مستقیم دارد.

حجت‌الاسلام مصدق تقویت نهاد وکالت را جزء برنامه‌های مهم قوه قضاییه عنوان کرد و ادامه داد: قانون جامع وکالت لازم است تدوین شود و کانون و مرکز باید به عنوان نهاد مدنی وکالت خدمت رسانی کنند و موازی کاری مطلوب نیست.

وی افزود: من خوشحالم تنش بین مرکز و کانون وکلا بسیار کم است و این روند می‌تواند به همکاری تبدیل شود.

این مقام مسئول تصریح کرد ما به دنبال این هستیم که در یک بازه زمانی مشخص قانونی وضع شود که همه امور مربوط به وکالت با حفظ استقلال نهاد وکالت و استقلال وکیل در یک قانون جامع تعریف شود.

درپایان این نشست از وکلا وکارشناسان نمونه مرکز وکلای قوه قضاییه تقدیرشد. همچنین از فصلنامه همایش بین المللی تبیین اندیشه‌های امام ازمنظر حقوقدانان، رونمایی شد.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار