به روز شده در: ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۹
۴۴ سال افتخار/ استاندار مازندران عنوان کرد؛
«حسینی پور» به ظرفیت‌های والای روستا‌های مازندران اشاره کرد و گفت: برای تقویت تولید و اشتغال و توسعه اقتصادی روستا‌ها همه توانمندی‌های روستایی را شناسایی کردیم و برنامه تحولی روستا‌ها آغاز شده است. ‎
کد خبر: ۵۷۱۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۱ - 05February 2023

توانمندسازی ۵۰۰ روستا در مازندران/ احیای اقتصاد روستا‌های مازندران در دستور کار قرار گرفتبه گزارش دفاع‌پرس از ساری، «سیدمحمود حسینی‌پور» استاندار مازندران عصر امروز در همایش دهیاران مازندران که با حضور وزیر کشور در ساری برگزار شد، اظهار داشت: این همایش برای اولین بار در استان با حضور بیش از دو هزار دهیار برگزار شد که امیدواریم این اقدام شروع بسیار خوب برای همگرایی بزرگ باشد.

حسینی‌پور ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران مفتخر آن است که براساس آموزه‌های دینی و ارزشی و راهبرد امام راحل به مستضعفین خدمات زیادی به روستاییان ارائه شد.

استاندار مازندران بیان کرد: سه هزار و ۶۰۰ روستا در استان داریم که قبل از انقلاب اسلامی حتی از راه ارتباطی هم برخوردار نبودند، اما افتخار آن را داریم که اکنون ۹۵ درصد روستا‌های استان با وجود آنکه صعب العبور هستند، صاحب نعمت گاز باشند.

حسینی پور تصریح کرد: پوشش اینترنت، تلویزیون و رادیو و همچنین خدمات بهداشتی در مناطق روستایی همانند مناطق شهری وجود دارد، اما با وجود این امکانات روستا‌های ما خالی از سکنه شدند.

وی افزود: یکی از دلایلی که باعث شد روستا‌های ما خالی از سکنه شد، بحث اشتغال است و نتوانستیم شغل در این مناطق را نهادینه کنیم و جوانان برای شغل از روستا‌ها به شهر‌ها مهاجرت کردند.

استاندار مازندران گفت: روستا‌های استان چه از حیث تعداد شهید و ایثارگر و هم از نظر تخصص کمتر از مناطق شهری نیستند و باید برای احیای اقتصاد و توسعه این مناطق استان اقدام کنیم.

حسینی پور اضافه کرد: باتوجه به این که ظرفیت خوبی در مناطق روستایی وجود دارد، احیای اقتصاد روستا را در دستور کار قرار دادیم و خدماتی که در یکسال گذشته به مناطق روستایی داشتیم با سال‌های قبل به هیچ عنوان قابل قیاس نیست.

حسینی پور ادامه داد: توسعه و تامین آب سالم در بسیاری از مناطق روستایی استان در دستور کار است و با همراهی نهاد‌های دولتی و حاکمیتی اقدامات خوبی در استان انجام شد.

وی گفت: به دلیل برخی از سیاست‌ها، تولید در روستا‌های استان متوقف شده بود که با توجه به این موضوع فعال کردن اقتصاد روستا در دستور کار قرار گرفت و آسیب شناسی در حوزه روستایی را شروع کردیم و نیازمندی‌ها و ظرفیت‌های استان را شناسایی کردیم.

این مسئول تصریح کرد: در روستا‌های استان نیروی انسانی ماهر، آب کافی و خاک باکیفیت وجود دارد و با بررسی این سه مولفه با افزایش تولید می‌توان برای رشد اقتصادی مازندران اقدام کنیم.

استاندار مازندران بیان کرد: به لحاظ جغرافیایی روستا‌ها بیشترین وسعت مازندران را تشکیل می‌دهند که متاسفانه از این ظرفیت اقتصادی برای ایجاد اشتغال پایدار و تولید توجه نشد.

حسینی پور افزود: نسبتی بین نیروی انسانی و نیازمندی‌ها در مناطق روستایی وجود ندارد و با وجود آنکه این استان رتبه اول تولید ۱۴ محصول کشاورزی را دارد به دلیل ناپایداری در تنوع و برند نشدن، کشاورزی مازندران با مشکلاتی مواجه شود.

وی اضافه کرد: امسال پنج میلیون تن انواع مرکبات در استان تولید شد که با توجه به تولید سنتی محصولات، کشاورزی را با آسیب مواجه کرد.

استاندار مازندران تصریح کرد: با این وجود باید با احیای کریدور شمال به جنوب و توسعه کشاورزی مدرن و افزایش صادرات برای رفع این چالش بکوشیم و به این منظور ۵۰۰ روستا را می‌خواهیم توانمند کنیم و براساس ظرفیت‌ها هر روستا به برند تبدیل شوند.

وی ادامه داد: به این منظور تصمیم گرفتیم که دهکده کشاورزی در استان ایجاد شود و این دهکده‌ها با نقش آفرینی مهندسین کشاورزی و پشتیبانی‌ها دولت و همراهی کشاورزان محقق شود.

حسینی پور اضافه کرد: راه اندازی دامپروری ۲ هزار دام سنگین در روستا‌های مازندران در دستور کار است و پالایشگاه شیر در استان وجود دارد، اما برای تهیه شیر باید به ۲۱ استان متوسل شویم، اما روستا‌های مازندران این قابلیت را برای افزایش تولید شیر دارد.

وی افزود: مسئولیت راه اندازی، تضمین خرید شیر و تامین علوفه با همراهی بخش خصوصی و جهاد کشاورزی انجام خواهد شد که با تحقق این امر انقلاب در روستا‌های استان ایجاد می‌شود.

استاندار مازندران بیان کرد: روستا‌های استان ظرفیت تولید چوب را دارد و اکنون صنایع چوب و کاغذ مازندران مواد اولیه خود را از روسیه وارد می‌کند، اما این توانایی وجود دارد تا نهال رایگان برای اجرای این طرح در اختیار روستاییان قرار گیرد.

وی ادامه داد: در کنار آن باید به بومگردی توجه ویژه داشته باشیم و تک تک روستا‌های استان به مقصد گردشگری تبدیل شود و روستا‌های استان ظرفیت آن را دارند که با تولیدات فاخر بار دیگر جمعیت را به مناطق روستایی برگردانند.

استاندار مازندران افزود: در بحث گیاهان دارویی با تکیه بر دانش بنیان‌ها برای روستا‌های استان برنامه داریم و ملاک ما در مناطق روستایی تولید دانش بنیانی و روستایی است و هر روستایی که بهتر در این حوزه کار کند، تسهیلات بیشتری خواهد گرفت.

حسینی پور گفت: در یکسال گذشته جوانان ما در بخش‌های مختلف اقتصادی پای کار آمدند و به عنوان مثال در روستای خرماکلا قائمشهر با تولید لیموترش محصولات خود را با برند این روستا به روسیه و دیگر کشور‌ها می‌فرستند و چند جوان خوش ذوق حدود ۹۰۰ شغل ایجاد کردند.

وی ادامه داد: ظرفیت گردشگری مازندران بی‌نظیر است و عید سال جاری حدود ۱۵ میلیون گردشگر به استان مازندران آمدند و ۳۲ هزار میلیارد تومان مسافران از کارت بانکی خود استفاده کردند که این رقم قابل توجهی است.

استاندار مازندران گفت: دهیاران که برای تولید تلاش می‌کنند ماندگار خواهند بود و اگر آن‌هایی که نتوانستند باید جای خود را به فرد دیگری بسپارند.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار