وزیر دفاع ایران در دیدار همتای عراقی:

ضرورت هماهنگی نظامی، اطلاعاتی و امنیتی ایران و عراق/ پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی با قدرت ادامه دارد

امیر سرتیپ آشتیانی با اشاره به حضور گروه‌های تروریستی و هسته‌های پنهان و فعال در عراق گفت: ضرورت هماهنگی نظامی، اطلاعاتی و امنیتی دو کشور بیش از گذشته مضاعف شده است.
کد خبر: ۵۷۵۵۳۱
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۳ - 25February 2023

ضرورت هماهنگی نظامی، اطلاعاتی و امنیتی ایران و عراق/ پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی با قدرت ادامه داردبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، «ثابت محمد سعید رضا» وزیر دفاع جمهوری عراق با حضور در ستاد وزارت دفاع با امیر سرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 امیر سرتیپ آشتیانی در این دیدار با درود به روح پاک همه شهدایی که در مبارزه با تروریسم و برای امنیت دو کشور و منطقه جانشان را فدا کرده اند، به ویژه قهرمانان این مبارزه یعنی سردار عزیر شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید بزرگوار ابومهدی المهندس گفت: جمهوری اسلامی ایران و عراق در واقع دو کشور در یک پهنه سرزمینی هستند که از یک امتداد و پیوستگی ژئوپلتیکی برخوردارند و این پیوستگی ژئوپلتیکی در برگیرنده عناصر قومی، مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و انرژی است و باید سعی کنیم این پیوستگی را به عنوان عامل وحدت بین دو کشور تقویت کنیم؛ زیرا وحدت و همبستگی دو ملت، همان نقطه قوتی است که دشمنان دو کشور قصد ضربه زدن به آن را دارند؛ بنابراین با توجه به تلاش برخی از دشمنان برای تخریب و تضعیف این روابط، مراقبت و هوشیاری نسبت به این توطئه‌ها برای هر دو طرف ضروری است.

وی با بیان اینکه عراق از یک پیشینه تمدنی، فرهنگی، و تاریخی عظیم و عمیقی برخوردار است، افزود: نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسائل عراق مبتنی بر اصول حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق، کمک به تحکیم ثبات و امنیت و توسعه، پیشرفت، رفاه و آبادانی این کشور است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه روابط ایران و عراق متأثر از علقه‌ها و پیوند‌هایی در ابعاد مختلف است که روند رو به رشد خود را طی می‌کند، اظهار داشت: دیدار‌های متعدد مقامات عالی‌رتبه سیاسی، اقتصادی و نظامی، حجم مبادلات تجاری، همکاری در حوزه انرژی و همچنین تصمیم دو کشور برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در طی روز‌های آینده در بغداد و به ویژه دیدار اخیر وزیر امور خارجه کشورمان از عراق و تبادل زوار در زمان اربعین نشان‌دهنده استحکام مناسبات است که لازم می‌دانم در این دیدار از تلاش‌ها و اقدامات نیرو‌های مسلح عراق در برقراری امنیت زوار در مراسم اربعین حسینی تشکر کنم.

امیر آشتیانی با تاکید بر اینکه حضور گروه‌های تروریستی و هسته‌های پنهان و فعال در عراق و از جمله در استان‌های مجاور با جمهوری اسلامی ایران، همچنان یک خطر بالقوه و بالفعل برای امنیت ملی دو کشور بشمار می‌رود، گفت: ضرورت هماهنگی نظامی، اطلاعاتی و امنیتی دو کشور بیش از گذشته مضاعف شده است.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها با ترور ناجوانمردانه سرداران مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در عراق دست به جنایت بزرگی زدند، افزود: پیگیری حقوقی پرونده ترور این شهید بزرگ در دستور کار ما همچنان با قدرت ادامه دارد و قطعاً ما راه این شهداء را از طریق تقویت و تحکیم روابط نظامی ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: تجربه ثابت کرده حضور کشور‌های فرامنطقه‌ای در هر نقطه‌ای از جهان همراه با ناامنی و تفرقه بوده است و این حضور در منطقه ما با هدف تضمین جریان انرژی و نیز تحکیم کمربند امنیتی رژیم صهیونیستی از طریق بحران‌های تصنعی، اختلاف و درگیری میان کشور‌های اسلامی است و لذا هیچ‌گاه این حضور به دلیل آنچه که از آن به عنوان کمک به حقوق بشر، اشاعه دموکراسی و کمک به مردم منطقه ادعا می‌شود، نیست.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در ادامه این دیدار اظهار داشت: ما آمادگی انتقال تجربیات خودمان به شما برای اینکه به استقلال و خودکفایی در صنعت دفاعی برسید، را داریم و وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران با تمام توان در کنار شما قرار دارد.

در ادامه این دیدار، وزیر دفاع عراق با تشکر از دعوت و میزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: نیرو‌های مسلح عراق، کشور و ملت عراق همچنان در حال مبارزه با تروریسم و جریان‌های تکفیری داعش هستند و در این مسیر، کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران با تقدیم خون و سلاح خود به ما کمک کرده است و ما قدردان هستیم.

وزیر دفاع عراق با تأیید صحبت‌های وزیر دفاع ایران، با یادآوری اهمیت جغرافیایی و ژئوپلتیک منطقه، لازمه ایجاد منطقه امن را تعامل و همکاری دانست و با اشاره به منافع متقابل جغرافیایی ایران و عراق به یکدیگر آن را مکمل ارزیابی و عنوان کرد: ایران قدرتمند موجب عراق قدرتمند و متقابلاً عراق قدرتمند ایران قوی را به همراه خواهد داشت و این مسیر برطرف‌کننده چالش‌ها و بحران‌های منطقه‌ای دانست.

 «ثابت محمد سعید رضا» با اشاره به تصمیم دولت عراق برای بازسازی نیرو‌های مسلح عراق پس از نبرد طولانی با جریان‌های تکفیری خواستار استفاده از ظرفیت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری‌های فنی، فناورانه و آموزش بین دو کشور شد.

وی با اشاره به اراده کشورش برای تشکیل کمیسیون مشترک میان دو کشور به احصاء علاقمندی‌ها و نیازمندی‌های طرفین و پی‌گیری توافقات قبلی تاکید کرد و از برنامه‌های جدی دولت دانست.

همچنین در انتهای این دیدار، وزیر دفاع عراق بر تقویت تعاملات و همکاری‌های بین دو کشور تاکید کرد.

ضرورت همکاری فی‌مابین برای برقراری امنیت در حدود مرزی از دیگر مواردی بود که در این دیدار مورد تأکید وزرای دفاع دو کشور قرار گرفت.

این نخستین سفر دوجانبه وزیر دفاع عراق بعد از تشکیل دولت در این کشور است.

انتهای پیام/۹۳۳

نظر شما
پربیننده ها