به روز شده در: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۱
وزیر کشور مطرح کرد؛
وحیدی گفت: حفظ هویت اسلامی ایرانی شهرها مهم است و این هویت هم در ساخت و سازها و نیز در فضاها باید مشهود باشد.
کد خبر: ۵۷۹۲۱۴
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳ - 16March 2023

اهمیت هویت اسلامی ایرانی شهرها/ امامزاده، مسجدجامع و افراد فرهیخته باید مرکز هویت شهر باشندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «احمد وحیدی» وزیر کشور صبح امروز (پنج‌شنبه) در همایش گرامیداشت روز شهردار که در تالار اجتماعات شهدای مدافع سلامت مشهد برگزار شد، اظهار داشت: موضوع شهر و شهرداری مسئله بسیار اساسی بوده که تدقیق مفاهیم عمیق آن بسیار لازم است. گاهی شهرداری در ادبیات ما آن‌چنان که جایگاه و شأن آن بوده جا نیفتاده است. یک عرصه بسیار مهم در اداره امور کشور در درون حوزه‌ها و عرصه‌های مختلف، حوزه شهری است.

وزیر کشور با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از مردم در شهرها زندگی می‌کنند؛ بنابراین پرداختن به مسائل شهر و شهرداری پرداختن به امور اداره حدود ۸۰ درصد مردم است، بیان کرد: رفاه، آسایش، کرامت، راحتی و تسهیل زندگی مردم در شهرها رقم می‌خورد و نقش مؤثر آن بر عهده شوراها و شهرداری‌ها است. این بخش از اداره و حکمرانی کشور جایگاه حساسی است و شهرداری‌ها مسئولیت مهمی برعهده داشته و اختیاراتی دارند که باید از آن به نحو احسن استفاده کنند.

وی گفت: اولین گام یکپارچگی است؛ شهردار و شورای شهر باید با هم هم‌راستا و همسو باشند. شهردارها منتخب شوراها هستند؛ اما این باید ادامه پیدا کند و نباید اتفاقی بیفتد که مردم احساس دوگانگی کنند و استحکام در اداره دچار مشکل شود. این مسئولیت بزرگ را باید با همدلی، همراهی و همسویی پیش برد. اگر این اتفاق نیفتد شوراها و شهرداری‌ها ضربه می‌خورند.

وحیدی افزود: گام دوم همکاری، هماهنگی و همسویی فرمانداری‌ها و استانداری‌ها است؛ این ممکن نیست که در داخل یک شهر شورا و شهردار یک سمت و فرماندار یک سمت بروند، باید در یک راستا قرار گیرند. یکپارچگی حکمرانی در سطح استان باید رعایت شود که این رمز موفقیت و حرکت رو به جلو است. مردم نباید از ما چندگانگی و چندسویی در اداره امور ببینند؛ بلکه باید احساس کنند همه در یک راستا و در خدمت آن‌ها هستند. تضمین کیفیت خوب زندگی در شهر متعلق به همه سطوح حکمرانی است که باید به آن توجه شود.

وزیر کشور با بیان اینکه چند تکلیف مهم در قانون درآمد پایدار شهرداری پیش‌بینی شده است، عنوان کرد: این تکالیف را باید به دقت انجام داد. در این قانون باید شهر را با یک اقتصاد شهری صحیح اداره کرد و برای این اداره صحیح باید راه‌هایی برای کسب درآمد پایدار پیدا کرد. برای این درآمد پایدار باید ابتکار و خلاقیت داشت، همچنین افراد کارآفرینی باید باشند که بتوانند در حوزه شهری در اختیار شورا و شهرداری قرار گیرند.

وی گفت: باید به این موضوع توجه شود که اگر بحران و اتفاقی در شهر رخ دهد که می‌توانستیم با یک سازه امن یا با لایروبی یک رودخانه یا مسیل جلوی آن را بگیریم و نگرفتیم همه مسئول هستیم. باید کیفیت ساخت و ساز و زیرساخت‌ها برابر قوانین باشد. در خوی همه افرادی که خانه ساختند و در زلزله از بین رفت، باید مقصر را به قوه قضائیه معرفی کرد. این درست نیست خانه‌ای بسازیم که با زلزله ۶ ریشتری تخریب می‌شود. طبق مقررات باید بین ۷ تا ۸ ریشتر دوام داشته باشد. این نظارت مستمر، قوی و سامان‌یافته شهرداری و شورا بر امورات شهر مهم است.

وحیدی با اشاره به اینکه سیمامنظر شهر باید در شأن مردم باشد، تصریح کرد: برای این کار باید شهردار و عضو شورا در شهر که رفت و آمد می‌کنند بررسی کنند کجا مشکل دارد که باید درست شود. این به مردم احساس آرامش می‌دهد. بحث فضای سبز نیز مطرح است که باید یک میلیارد درخت بکاریم و بخشی از آن‌ها باید در شهرها کاشته شود.

وزیر کشور ادامه داد: در زمینه حمل‌ونقل عمومی نیز باید نوسازی درست اتفاق بیفتد. اتوبوس قدیمی در شأن مردم نیست. این نوسازی باید در دستور کار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار گیرد. از موتور، تامسی و اتوبوس برقی نیز باید استفاده شود. در دو سال و نیم باقیمانده از کار دولت باید نوسازی به طور کامل انجام شود.

وی افزود: حرکت به سمت هوشمندی نیز از دیگر مسائل است که حداقل باید در زمینه کنترل تصویری ترافیک در همه شهرها اتفاق بیفتد. هوشمندسازی کامل کار سختی است، اما مراحلی از آن باید در دستور کار قرار بگیرد.

وحیدی در ادامه بیان کرد: هویت اسلامی ایرانی شهر از همه مهم‌تر است. این هویت به معنی معنویت شهر است. امامزاده، مسجد جامع و افراد فرهیخته و دانشمند باید مرکز هویت شهر باشند. این هویت هم در ساختمان و هم فضاهای معنوی و فرهنگی است. شهر بی‌هویت و معنویت، شهر نیست. زمانی شهر است که مردم به هم اتصال فرهنگی، معنوی و روحی داشته باشند.

وزیر کشور اظهار داشت: حکمرانی مردمی باید قوی، سالم، خوب و شفاف باشد تا سرمایه اجتماعی نظام را افزایش دهد و مردم احساس کنند در کمال شفافیت، دقت و سلامت کارها در حریان است. تحولی در حوزه شهری شروع شده که باید به نقطه بهینه برسد.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار