به روز شده در: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۳
در همایش مدیران سراسر کشور؛
رئیس‌ جمهور با تاکید بر لزوم داشتن نگاه «ما می‌توانیم» در انجام کارها، گفت: موضوع اقتصاد و شعار امسال که رهبر انقلاب تبیین فرمودند، باید مورد توجه تمام مدیران کشور باشد.
کد خبر: ۵۸۰۴۰۷
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۲ - 27March 2023

رئیسی: موضوع تورم در دستور کار مدیران کشور قرار بگیرد/ نگاهمان در انجام کار‌ها نگاه «ما می‌توانیم» باشدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌ جمهور صبح امروز (دوشنبه) در همایش مدیران سراسر کشور که در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد، اظهار داشت: خداوند زمینه را برای رشد و تعالی و رسیدن انسان به مقام ربانی با صیام و قیام فراهم کرده است. همه باید از این امکان و از این فرصت بهره ببرند؛ به ویژه مسئولان.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به ایام ماه رمضان افزود: در روزگارانی که من و شما زندگی می‌کنیم، نسیم‌های رحمت خداوند می‌وزد. همچنان که باید در باغ و بستان رفت و بهار را درک کرد، باید دل را در معرض نسیم الهی در سحرگاهان قرار داد تا این نسیم رحمت بوزد و دل نورانی شود؛ وگرنه اگر بگوییم بهار آمد در خانه بنشینیم در و پنجره را ببندیم بهار را درک نمی‌کنیم و باید به باغ و بستان رفت و شکوفه که بر درختان روییده را دید تا بتوان بهار را درک کرد.

رئیس‌ جمهور عنوان کرد: در بهار قرآن و بهار رمضان، انسان باید خود را در معرض قرار دهد و تا نسیم رحمت به دل بوزد و دل الهی و ربانی شود. یکی از زمینه‌ها و مسیر‌های مهم برای قرب الی الله خدمت است. خدمت هم نگاه مادی دارد و هم نگاه انسان مدارانه و هم نگاه الهی دارد. سه نگاه به خدمت وجود دارد. نگاه اول نگاه مادی‌گرایانه است و در این کره خاکی با هشت میلیارد انسانی که به نام انسان نفس می‌کشند همه مدعی خدمت به انسان هستند. هیچ‌کسی نیست که بگوید ما نمی‌خواهیم به انسان خدمت کنیم، اما خدمت از چه دری و از چه انگیزه‌ای. خدمت با نگاه مادی خدمت منفعت‌گرا یا منفعت محور است. اساس نفع است و ببینیم در کجا نفع است آنجا خدمت اتفاق بیفتد. این یک نگاه است، نگاهی منفعت‌محور و منفعت‌گرا.

حجت‌الاسلام رئیسی خاطرنشان کرد: در دنیا امروز قدرت‌های بزرگ نمی‌گویند ما در آفریقا می‌خواهیم غارت کنیم؛ بلکه می‌گویند می‌خواهیم خدمت کنیم؛ اما نگاهشان نگاه مادی است و رسماً اعلام می‌کنند هر جایی که نفعمان باشد، آنجا حضور پیدا می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید در سال نو روحیه جدید و نگاه تحولی داشته باشیم، افزود: برخی دیگر از باب دلسوزی و نوع دوستی خدمت می‌کنند. یکی از زمینه‌های قرب الی‌ الله خدمت به مردم است. نوع دیگری از خدمت، خدمت برای خداست. راه جلب رضایت خدا، خدمت به مردم و گره‌گشایی از کار مردم است.

رئیس‌ جمهور تاکید کرد: نگاهمان باید نگاه مردم‌داری و انقلابی باشد و نگاه ما به انجام کار‌ها باید نگاه «ما می‌توانیم» باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: موضوع اقتصاد و شعار امسال که رهبر انقلاب تبیین فرمودند، باید مورد توجه تمام مدیران کشور باشد. قبل از این هم موضوع تورم در دستور کار بود، اما وقتی این موضوع برجسته می‌شود، باید تمام مدیران کشور به بحث تورم توجه کنند. باید به طور مداوم به مردم گزارش داد و کاستی‌ها برای مردم تبیین شود. ما باید در عمل به مردم نشان دهیم که نسبت به تعهداتمان پایبندیم.

وی گفت: ما برای مسائل مختلف در کشور باید تلاش کنیم. مسئله فرهنگی بسیار مهم است. حفظ هویت اسلامی و هویت ملی ما بسیار اهمیت دارد. همه دانشمندان و چهره‌های فرهنگی باید برای حفظ جایگاه علمی، فرهنگی و تمدنی ایرانی اسلامی باید توجه کنند. این یک بخشی از کار است که وظیفه همگان است هیچگاه کوتاهی نکند. اما امروز مسئله مهم در کنار همه توجهاتی که باید در مسائل فرهنگی شود موضوع اقتصاد و دغدغه‌های اقتصادی است.

رئیس جمهور گفت: وقتی شعار سال برجسته می‌شود باید توجه همه مدیران، دانش‌پژوهان و دانشمندان نسبت به این نقطه معطوف شود. در اولین ساعتی که من در جلسه تنفیذ حکم ریاست جمهوری نیز عرض کردم در دولت مشکلات جدی وجود دارد که اول کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی ایت و دوم مسئله کرونا و مشکلاتی بود که مردم داشتند و همچنین مسئله تورم سایر مسائل مختلفی در حوزه اجتماعی و اقتصادی کشور بود که درگیر با آن بود.

حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: اگر نقدینگی کنترل نشود و نقدینگی ایجاد شده به سمت تولید و کار مولد هدایت نشود، کاری خطرناک است که به هر جا بخورد مانند سیل بنیان‌کن خواهد بود. باید برای هدایت نقدینگی به طرف تولید و کار مولد برنامه‌ریزی کرد و کار‌های غیرمولد را پرهزینه کرد. تامین مالی را به سمت مردم و بازار ببریم. اگر مردم و بازار تبدیل به منبع تولید شوند بسیار مهم است.

وی ادامه داد: در گزینش افراد و انتخاب همکاران به صلاحیت‌های واقعی توجه شود و در استان‌ها بومی گزینی را رواج دهید. نیاز نیست در برخی استان‌ها مدیرانی از تهران انتخاب شوند و باید از همان مدیران استانی استفاده شود. برخی شرکت‌ها در تهران دفتر و کارمند دارند در صورتی که نیاز به این کار نیست و این موضوع هزینه‌های زیادی را برای آن شرکت‌ها رقم می‌زند. خواهش می‌کنم وزرا توجهی به دفاتر شرکت‌هایی که در تهران فعال هستند بکنند و میزان هزینه و بازدهی این شرکت‌ها را محاسبه کنند. ما باید کار جهادی انجام دهیم و این مهم با اراده تصمیم و هدف میسر می‌شود. در حرکت جهادی باید دشمن را پیش روی خود ببینیم؛ زیرا دشمن نمی‌خواهد پیشرفت کنیم. ما امروز به گستردگی همه داشته‌هایمان از سوی دشمن تهدید می‌شویم و انتظار از دولت انقلابی این است که با حرکت‌های جهادی سریع مشکلات را حل کند و انتظار مردم از دولت ایجاب می‌کند که یک کار متفاوتی انجام شود.

رئیس جمهور گفت: چند موسسه خصوصی و غیر خصوصی افزایش برداشت از بانک مرکزی دارند و این موجب افزایش پایه پولی می‌شود. این شرایط نباید ادامه پیدا کند و این مشکل باید حل شود و به مردم گزارش داده شود. هیچ شرکتی حق ندارد که خلاف مصوبه تعهدات ارزی بانک مرکزی حرکت کند و اگر شرکتی این اقدام را کرد اولین برخورد عزل مدیر آن شرکت است. اگر ضابطه‌ای در کشور بر قرار می‌شود همه موظف به اجرای آن هستند و هیچکسی نباید از آن تخلف کند.

حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: نقد و نقدپذیری از ویژگی‌های دولت است و نقد حتماً به اصلاح امور کمک می‌کند. نقد منصفانه و مصلحانه حتماً به دستگاه‌ها کمک می‌کند و گوش دولت و دولتی‌ها باید نسبت به نقد‌ها کامل شنوا باشد، باید قدردانی کنند از کسانی که اشکالی می‌گیرند و راهکاری هم ارائه می‌دهند؛ لذا ارتباط نخبگانی ارتباط بسیار درستی است که باید همواره همکاران ما از این قضیه استقبال کنند.

وی ادامه داد: باید تلاش کرد که دولت کم‌هزینه باشد. دولت اگر پرخرج باشد موجب تورم می‌شود. دولت کم‌هزینه پسندیده است. من از دوستان مجلس خواسته‌ام که تلاش کنند هزینه‌ای بر دولت بار نکنند. بگذارند دولت کم‌هزینه اداره شود. اگر دولت پرخرج و پرهزینه شد حتماً موجب ایجاد تورم خواهد شد. انضباط مالی در دولت بسیار مهم است. رهبری در سخنرانی‌شان در مشهد در مورد جلوگیری از اسراف صحبت‌هایی فرمودند. مخاطب اول ما دولتی‌ها هستیم؛ البته مردم هم مخاطب هستند، اما اول ما مخاطب هستیم. آقایان و بانوان در سازمان‌های خودشان نگاه کنند و جلوی اسراف‌ها گرفته شود.

رئیس جمهور افزود: در آب، برق و گاز و اینگونه مسائل حتماً لازم است الگوی مصرف تعریف شود. در رسانه ملی و آن‌هایی که تریبون‌دار هستند بر الگوی مصرف صحیح تبلیغ کنند. اینکه ۱۰۶ میلیون، ۱۱۴ میلیون یا ۱۴۴ میلیون لیتر بنزین در یک روز مصرف شود تا کجا می‌خواهیم پیش برویم؛ حتی با وجودی که کارخانه، پالایشگاه‌ها یا پتروپالایشگاه‌های دیگری هم ایجاد می‌کنیم.

حجت‌الاسلام رئیسی بیان کرد: دولت باید انضباط مالی را با جلوگیری از اسراف را از خود شروع کند؛ لذا همه دستگاه‌ها و بخش‌ها در ارتباط با خودمان را موظف بدانیم برای اینکه کم‌هزینه و پربهره حرکت داشته باشیم. رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ براساس برخی آمار‌ها بیش از پنج درصد و براساس برخی آمار ۴/۴ درصد بوده است.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار