واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به رونمایی موشک «خرمشهر ۴»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با اتهام‌زنی و طرح اظهارات مداخله‌جویانه به رونمایی موشک خیبر ایران واکنش نشان داد.
کد خبر: ۵۹۱۸۵۹
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۶ - 25May 2023
واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به رونمایی موشک «خرمشهر ۴»به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در اظهاراتی مداخله‌جویانه به رونمایی نسل چهارم موشک خرمشهر ایران واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.
 
موشک بالستیک «خرمشهر ۴» با نام خیبر صبح امروز (پنجشنبه چهارم خردادماه) با حضور امیر «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و جمعی از معاونان وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح رونمایی شد.
 
به گزارش رویترز، فرانسه مدعی شد آزمایش موشک بالستیک دوربرد ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که در سال ۲۰۱۵ تصویب شد. 
 
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در اشاره به اتهامات تکراری علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، اعلام کرد: این فعالیت‌ها در شرایط تداوم تشدید برنامه هسته‌ای ایران نگران‌کننده‌تر است. 
 
ادعای فرانسوی‌ها در حال مطرح شده که ایران بار‌ها اعلام کرده برنامه موشکی آن به هیچ وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد. 
 
پیش‌تر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در بیانیه‌ای اعلام کرد: برنامه موشکی ایران بر اساس توانمندی دفاعی متعارف طراحی شده و هیچ یک از موشک‌های بالستیک ایران برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده و ایران هیچ وقت در پی کسب سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود.
 
این بیانیه افزود: مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ کاملا روشن و عاری از هرگونه ابهام است. این قطعنامه نیز برنامه مشروع موشک بالستیک متعارف ایران یا فعالیت‌های مرتبط آن را ممنوع یا محدود نمی‌کند.
 
برد موشک خرمشهر ۴ دو هزار کیلومتر و وزن سرجنگی آن ۱۵۰۰ کیلوگرم است. این موشک آخرین نسخه پیشرفته خرمشهر از انواع موشک‌های نقطه‌زن بدون نیاز به هدایت در فاز نهایی است. 
 
وزیر دفاع در مراسم رونمایی، رادارگریزی و عبور از پدافند هوایی دشمن را جزو ویژگی‌های موشک خرمشهر ۴ برشمرد. تفاوت این موشک با سایر نسل‌های قبلی خود تامین دقت نقطه‌زنی در فاز میانی (پرواز بالای جو) است.
 
انتهای پیام/ 241
نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار