به روز شده در: ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۴
فرمانده کل انتظامی کشور تاکید کرد؛
سردار رادان بر لزوم تمرکز حداکثری بر تشدید اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای با جرایم از جمله افزایش سرعت کشف، اشراف اطلاعاتی بر مجرمان و سارقان حرفه‌ای و سابقه دار و ضربه پی در پی بر «مالخر‌ها» تاکید کرد.
کد خبر: ۵۹۳۰۰۳
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶ - 30May 2023

لزوم افزایش «سرعت» کشف جرایم و تمرکز حداکثری بر تشدید اقدامات پیشگیرانه و مقابله ایبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سردار «احمدرضا رادان» فرمانده کل انتظامی کشور  در همایش سراسری روسای پلیس آگاهی فراجا با تبریک دهه کرامت اظهار داشت: امید است همواره عنایت آقا امام رضا (ع) شامل حال و امورات همه ما باشد تا در مسیر خدمت به مردم، گام برداریم.

سردار رادان با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری همایش سراسری روسای پلیس آگاهی فراجا به ویژه سردار «محمد قنبری» رئیس پلیس آگاهی فراجا، به اهمیت و حساسیت ماموریت این پلیس پرداخت و افزود: عملکرد و اقدام «به موقع» و «به هنگام» پلیس آگاهی در افزایش سرمایه اجتماعی انتظامی بسیار بی بدیل است؛ پلیس آگاهی می‌تواند سرمایه اجتماعی ما را بسیار افزایش دهد و این مهم با عملکرد این پلیس محقق می‌شود، نیرو‌های این پلیس بایستی با روحیه جهادی و عمل انقلابی برای پیگیری و حصول ماموریت هایشان تلاش کنند.

فرمانده کل انتظامی کشور با اشاره به نقش موثر دو مولفه «پیشگیری» و «مقابله و مبارزه با جرایم» به ویژه سرقت، با طرح این سوال که آیا پلیس آگاهی در پیشگیری از جرایم نقش و کارکرد دارد؟ عنوان کرد: یکی از نظریات علمی بیانگر این مهم است که سرعت کشف با پیشگیری مساوی است؛ یعنی اگر سرعت کشف جرم بالا رود، پیشگیری هم محقق می‌شود و این بدان معناست که اگر مجرمی احساس کند که جرمی را مرتکب شود بسیار سریع دستگیر می‌شود، احتمال وقوع جرم کاهش می‌یابد.

سردار رادان با تاکید بر اینکه یکی از راه‌های مقابله با جرایم این است که «اراده» را بر «حریف» و «مجرم» تحمیل کنید، ادامه داد: باید همه هم قسم شویم که با روحیه جهادی و عمل انقلابی ماموریت هایمان را دنبال می‌کنیم.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: قطعا در سال جاری پلیس آگاهی تقویت می‌شود، البته این پلیس باید از توانمندی ها، عناصر، ظرفیت‌ها و سرمایه‌های خود بهتر و بهینه‌تر بهره ببرد.

فرمانده کل انتظامی کشور با تاکید بر لزوم تمرکز بر کشف علمی جرایم عنوان کرد: توجه به جغرافیای جرم و زمان وقوع جرایم بسیار می‌تواند در افزایش سرعت کشف موثر باشد، در واقع بهره گیری از ظرفیت‌های پلیس آگاهی اعم از عِده، عُده، تجهیزات هوشمند، تخصیص گشت‌های ویژه این پلیس در مناطق آلوده به جرم بایستی بر مبنای تدوین اطلس جغرافیای جرم و زمان وقوع جرایم باشد.

سردار رادان با اشاره به فعالیت گشت‌های پلیس آگاهی در شهر‌ها، گریزی بر کارکرد موثر این گشت‌ها زد و افزود: حضور و فعالیت این گشت‌ها در سطح شهر و خیابان به خودی خود به نوعی بازدارندگی از وقوع جرم ایجاد می‌کند و فعالیت این گشت‌ها می‌تواند جنسی از «کاری کارستان» در حوزه مقابله و پیشگیری از جرایم بویژه سرقت داشته باشد.

وی خطاب به روسای پلیس آگاهی فراجا تاکید کرد: شما بایستی جغرافیا و زمان وقوع جرم را در اختیار بگیرید، از طرفی، اشراف اطلاعاتی به فعالیت سارقان و مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار را بالا ببرید که این مهم یعنی؛ "به کنترل درآوردن" مجرمان سابقه دار که بسیار می‌تواند در کشف دستاورد‌های این پلیس کارساز واقع شود.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره بر اهمیت رعایت ملاحظات ایمنی و اتخاذ رویکرد‌های اطمینان بخش در صیانت از اموال بیان کرد: بهره گیری از مشارکت مردم هم یکی از مولفه‌های مهم در پیشگیری از وقوع جرایمی از جمله سرقت است؛ اگر مردم اصول پیشگیرانه را رعایت کنند قطعا گامی موثر در فرآیند پیشگیری از جرایم برداشته می‌شود.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره بر لزوم ضربه زدن و کور کردن حلقه "مالخرها" در فرآیند وقوع سرقت مطرح کرد: اگر همین یک حلقه یعنی «مالخرها» را به عنوان هدف اصلی مورد توجه قرار دهیم و پی در پی و مستمر به این حلقه ضربه بزنیم، بسیار توانسته ایم در فرآیند مقابله با سارقان و کشف موفق عمل کنیم؛ حال و روز مالخر‌ها بایستی «ناخوش» شود و این مهم با برخورد پی در پی با مالخر‌ها صورت می‌گیرد.

سردار رادان با بیان اینکه نیروی انسانی سرمایه‌ای ارزشمند برای هر سازمانی است، اشاره کرد: در پلیس آگاهی فراجا سرمایه‌های ارزشمندی از نیروی انسانی داریم که با رشادت، ماموریت‌ها را دنبال می‌کنند و یکی از این سرمایه‌ها، گوهری، چون شهید «شهرکی» است که عرصه را بر اشرار و مجرمان به گونه‌ای تنگ کرد که در یک اقدام تروریستی شهید «شهرکی» و همسرش را به شهادت رساندند.

فرمانده کل انتظامی کشور یادآور شد: حکایت رشادت شهید شهرکی ها، حکایتی از منش و حال و هوای رزمندگان دوران دفاع مقدس است که برای مجاهدت شب و روز نداشتند، خوشبختانه در پلیس آگاهی فراجا چنین سرمایه‌هایی وجود دارد و با چنین سرمایه‌های بی بدیل و ارزشمندی بایستی برای افزایش امنیت و احساس امنیت مردم تلاش کنیم.

در این مراسم از فرزندان شهید شهرکی یکی از شهدای اخیر پلیس آگاهی تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار