به روز شده در: ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
همزمان با ایام رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی؛
چاپ بیست و دوم کتاب «عصر امام خمینی (ره)» اثر حجت‌الاسلام میر احمدرضا حاجتی روانه بازار نشر شد.
کد خبر: ۵۹۳۸۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۴ - 03June 2023

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، چاپ بیست و دوم کتاب «عصر امام خمینی (ره)» اثر حجت الاسلام والمسلمین میر احمدرضا حاجتی در ۴۳۹ صفحه منتشر شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران پیام‌های الهی و معنوی امام خمینی (ره) در سراسر جهان، طنین افکن گردید، ایشان با تأسی به آموزه‌های اسلام ناب محمدی (ص) بسیاری از مناسبات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان معاصر را عمیقا متحول ساخت و نظام‌های مادی و الحادی را به چالش کشاند و الگوی تازه‌ای به جهانیان ارائه کرد و میلیون‌ها انسان سرگشته در برهوت الحاد و بی دینی و گرفتار در دام جاهلیت عصر مدرن را با دعوت به ارزش‌های وجودی خویش و دین و معنویت، رهایی بخشید و عصر جدیدی را آغاز نمود. در این کتاب به تحلیل و بررسی چیستی و چرایی و ویژگی‌های این عصر پرداخته می‌شود.

این کتاب در چهار بخش تالیف شده است؛ در بخش اول با عنوان «شخصیت و عصر امام خمینی (ره)» نویسنده به بیان شخصیت امام خمینی (ره) از نگاه حضرت آیت الله خامنه‌ای و علمای ربانی پرداخته، حماسه امام خمینی (ره) را تشریح کرده، ویژگی‌های عصر امام خمینی (ره) از نگاه امام و مقام معظم رهبری (تجدید حیات دینی و معنوی انسان معاصر، بطلان نظریه‌های ضد دینی و برائت جهانی از عقاید الحادی) برشمرده و عصر امام خمینی (ره) در نگاه صاحب نظران مسلمان (آیت الله مصباح یزدی، پرفسور حمید مولانا، احمد هوبر و محمد لنسل را به رشته تحریر درآورده است.

«عصر امام خمینی (ره) و رویکرد دینی و معنوی انسان معاصر» عنوان دومین بخش از کتاب حاضر است که در آن رویکرد دینی و معنوی انسان عصر امام خمینی (ره) از دیدگاه غربیان مورد بررسی قرار گرفته و رویکرد دینی و معنوی شهروندان جوامع غربی مورد تأکید قرار می‌گیرد و رویکرد دینی و مذهبی دانشمندان تشریح و عصر امام خمینی (ره) و توجه به کارکرد‌های مثبت دین بر شمرده شده است.

مؤلف در بخش سوم از این کتاب با عنوان «علل رویکرد دینی و معنوی انسان معاصر» به بررسی حقیقت جویی (آسیب‌های ناشی از عدم دستیابی انسان به حقایق هستی و تبیین مقصود از واژه دین گرایی) پرداخته، سرخوردگی از خلأ روحی -روانی (جریان علم گرایی محض و انزوای دین و آثار خسارت بار جریان علم گرایی محض در غرب) را بررسی کرده و سرخوردگی از نابسامانی روز افزون تمدن مادی (تمدن نوین، مهمترین عامل ناهنجاری‌های جهان امروز، بحران تمدن مدرن در آینه آمار و ارقام، دموکراسی غربی و شکست اندیشه اومانیستی و بحران رهبری در غرب) را به رشته تحریر درآورده است.

«عصر امام خمینی (ره) نهضت عظیم اسلام گرایی» عنوان چهارمین و آخرین بخش از کتاب مذکور است که در آن نویسنده امام خمینی و خیزش جهانی اسلام را بیان کرده و نهضت جهانی اسلام و وحشت استکبار را مورد تأکید قرار داده و روند اسلام خواهی در جوامع غربی را مورد بررسی قرار داده و اعتراف صاحب نظران غربی به توانمندی و جامعیت اسلام را تبیین کرده است.

تلاش تحلیلگران برای شناخت انقلاب اسلامی و تفکر امام خمینی (ره)
انقلاب اسلامی با تکیه بر ۱۳ قرن پشتوانه فکری و فرهنگی اسلام و تشیع و پیوند عمیق آن با شخصیت ممتاز امام (ره) شرایطی را پدید آورده است که امروزه بسیاری از تحلیل گران جهانی به شدت در تب و تاب دستیابی به تحلیلی جامعه از واقعیت عظیم انقلاب اسلامی و نظریه عمیق ولایت فقیه و وقوف بر رمز و راز پیام‌های معنوی، سیاسی، اجتماعی و... امام خمینی (ره) می‌باشند. چرا که بسیاری از تحلیل‌ها و نظریات و «پیشگویی‌های سیاسی امام واقعاً و بدون اغراق از معجزات سیاسی این قرن می‌باشند و از لحاظ علمی به حد کافی مسئله جدی است تا پیشگویی‌های امام در مورد تمام بشریت و حرکت مستضعفان جدی گرفته شود».

برای دستیابی به درکی روشن از واقعیت مذکور می‌توان به عنوان نمونه از بررسی «تاثیرات انقلاب اسلامی و حضرت امام (ره) در رخداد بزرگترین تحول امروز جهان یعنی ظهور پدیده‌ای جدید و نیرو و قدرت ماورای دولت‌های ملی» و تأکید بر «عدم شناخت محتوای عمیق پیام‌های حضرت امام (ره) از سوی دول مختلف جهان»، از سوی تحلیلگران برجسته حوادث و رویداد‌های حال و آینده جهان، در غرب، همچون الوین تافلر، یاد نمود. وی معتقد است:

«وقتی امام خمینی فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کردند، در واقع برای حکومت‌های دنیا پیامی تاریخی فرستادند که بسیاری از دریافت و تحلیل آن عاجز ماندند و مضمون واقعی پیام امام چیزی نبود، مگر فرا رسیدن اثری جدید از حاکمیت جهانی، که غربی‌ها باید آن را با دقت مورد نظر و بررسی قرار دهند، زیرا در ادامه حرکت امام خمینی (ره)، قلمرو و اندیشه‌های بشری هم جایگاه حکومت و دولتی را تغییر می‌دهد و هم اقتدار دولت‌های ملی و محلی را...».
علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار