به روز شده در: ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
اسماعیلی با تاکید براینکه نهضت امام (ره) حرکتی کاملاً دینی و نقطه تکاملی بر همه حرکت‌های متعدد در ۲۰۰ سال اخیر بود، گفت: امروز انقلاب مسیر تکاملی خود را طی می‌کند و دولت مردمی وظیفه خود را استقرار جامعه اسلامی می‌داند.
کد خبر: ۵۹۳۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۶ - 03June 2023

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه کنگره ملی شصتمین سالگرد قیام پانزده خرداد که در قرچک ورامین برگزار شد، اظهار داشت: اگر در آن روز مردم عزیز ایران و این منطقه به پاخاستند و نهضت را آغاز کردند امروز پس از شصت سال همچنان همان اهداف و آرمان‌ها، مردم ایران را به پیش می برند.

وی ادامه داد: نهضت امام(ره) حرکتی کاملا دینی و نقطه تکاملی بر همه حرکت های متعدد در دویست سال اخیر بود، زیرا این رهبر بزرگ تمامی عناصر مبارزه را با دقت کنار هم چید و همزمان در سخنرانی های خود با این که از ظلم خاندان پهلوی سخن می گفت، به حضور استبداد خارجی در منطقه اعتراض کرده و در عین حال یک مولفه جدید به این دو اضافه کرد که آن مبارزه با رژیم صهیونیستی و اشغالگر قدس بود.

وزیر فرهنگ در دولت مردمی در ادامه افزود: امام(ره) از روز اول نهضت برای برقراری استقلال و آزادی در داخل کشور، مبارزه با ظلم در نظام بین الملل و مبارزه با غده سرطانی رژیم صهیونیستی تلاش کردند که این امر به عنوان مولفه هایی که سه اولویت اعلامی و اعمالی امام راحل بود قابل توجه است.

اسماعیلی در ادامه تصریح کرد: هیچ حرکتی در تمام طول تاریخ بشر و در هیچ جامعه ای به مانند انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، با چنین اجماع عظیم مردمی اتفاق نیفتاده است، به همین دلیل امام(ره) در وصیت نامه خود به این امر مهم اشاره کرده اند که مردم عصر جمهوری اسلامی به مراتب از مردم مدینه و حجاز در عصر نبوی و مردم عراق و کوفه در عصر حسین بن علی(ع) بر ایمان دینی خود پایدارترند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب خود معجزه ای بزرگ بود اما تداوم انقلاب و عمر چهل و پنج ساله آن معجزه ای بزرگ تر است، افزود: ما به واسطه مفهوم «حجاب هم عصری» با انقلاب سال ۵۷ توان درک همه جوانب و عمق این اتفاق بی نظیر را نداریم، نهضت امام(ره) پانزده سال بعد پس از آغاز، علیرغم قدرت استبداد داخلی که مجهز به امکانات آمریکا و هم پیمانان غربی او بود به پیروزی رسید و به همین خاطر است که بسیاری اصل این نهضت را معجزه می دانند؛ معجزه اعتقاد به خدا و نصرت الهی امام عزیز که به واسطه آن نهضت را به پیش بردند.

وزیر فرهنگ افزود: ما در انقلاب، تجربه مشابه و الگو نداشتیم و چنان که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب بیان کردند، انقلاب ما کار خود از نقطه صفر شروع کرد. انقلاب اما امروز کارنامه مشحون از اتفاقات بی نظیر را در خود دارد که مردم در سایه پیوند میان امت و امام آفریدند.

اسماعیلی تاکید کرد: امروز انقلاب مسیر تکاملی خود را طی می کند و دولت مردمی وظیفه خود را استقرار جامعه اسلامی می داند، و این امر یعنی برقراری سیره و سلوک مومنانه در همه بخش های جامعه و تا جامعه اسلامی را به معنای کامل پیاده نشود امکان تحقق تمدن نوین اسلامی وجود نخواهد داشت.

وی در پایان ماموریت محوری دولت آیت الله رئیسی در عرصه فرهنگ استقرار سیره و سلوک مومنانه، فرهنگ اصیل دینی، نهضت بازگشت به مساجد، پرهیز از دو قطبی گرایی و استفاده از همه ابزارهای فرهنگی و هنری برای تعمیق باورهای دینی دانست و خاطرنشان کرد: دولت انقلابی در تکمیل حلقه های نهضت به جامعه اسلامی می اندیشد که باید خود را در معماری، هنر، اقتصاد و همه حوزه های اجتماعی نشان دهد.

وزیر فرهنگ در پایان با اشاره به برگزاری کنگره ملی شصتمین سالگرد قیام پانزده خرداد از دست اندرکاران این رویداد تقدیر کرد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار