کتاب چهار جلدی «دیپلماسی با صدای بلند» رونمایی شد

کتاب چهار جلدی «دیپلماسی با صدای بلند؛ تاریخ شفاهی سیاست خارجه آمریکا در ایران (دوره دوم پهلوی)» شامل ۱۳ گفت‌وگو با سفرای آمریکا، افسران سیاه و دو نفر از مستشاران نظامی آمریکا در ایران رونمایی شد.
کد خبر: ۶۰۲۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۱ - 11July 2023

کتاب «دیپلماسی با صدای بلند» رونمایی شدبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، کتاب چهار جلدی «دیپلماسی با صدای بلند؛ تاریخ شفاهی سیاست خارجه آمریکا در ایران (دوره دوم پهلوی)» شامل ۱۳ گفت‌وگو با سفرای آمریکا، افسران سیاه و دو نفر از مستشاران نظامی آمریکا در ایران، عصر امروز (سه‌شنبه) با حضور «محمدجواد لاریحانی» معاون اسبق امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، «علیرضا شیخ عطار» قائم‌مقام اسبق وزارت امور خارجه و «غلامعلی خوش‌رو» نماینده و سفیر سابق ایران در سازمان ملل متحد در مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران رونمایی شد.

محمدجواد لاریجانی در ابتدای این‌ مراسم اظهار داشت: مسلمان همیشه دغدغه حکومت مشروع دارد. دغدغه مشروعیت، بیداری سیاسی ایجاد می‌کند. انقلاب اسلامی حادثه بزرگ تاریخی بود که از آن سه جریان اجتماعی مهم ظهور کرد.

وی افزود: اولین جریان، جمهوری اسلامی در داخل ایران به عنوان یک تجربه است. این جمهوریت بر اساس عقلانیت اسلامی و منبعث از مکتب اهل‌ بیت (علیهم السلام) است. جمهوری اسلامی تجربه‌ای در حال شکل‌گیری است. علاوه‌ بر علم، هسته‌ای و سیاسی با وجود همه کاستی‌ها دستاورد مدنی خوبی داشته است.

لاریحانی افزود: دومین جریان بیداری اسلامی در جهان اسلام است. این بیداری مبتنی از اسلام ناب است. سومین جریان مقاومت در مقابل سلطه در سطح بین الملل است. این مقاومت مفهوم عدالت بین المللی است.

معاون اسبق امور بین الملل قوه قضاییه گفت: اینگونه کتاب‌ها ما و به‌خصوص جوانان را با وضعیتی که در داخل و خارج داریم، آشنا می‌کند. یک زمانی آمریکا برای ما تصمیم می‌گرفت، اما الآن اینطور نیست، ما استقلال داریم و در مجامع عمومی و بین المللی کسی برای ما تعیین تکلیف نمی‌کند و با صدای بلند و رسا صحبت می‌کنیم.

در ادامه این‌برنامه، غلامعلی خوش‌رو اظهار داشت: در تمام چهار جلد این کتاب و ۱۳ گفت‌وگو غرب معتقد است مذهب و دین جایی در تحول اجتماعی سیاسی ندارند. با توجه به دروغی که ساواک راه انداخته بود مخالفین شاه یا کمونیست‌ها یا افرادِ تحت تأثیر کمونیست‌ها هستند، غرب از جانب روحانیت احساس خطر نمی‌کرد و همه فکر غرب روی شوروی بوده است و باور نمی‌کردند مذهبیون جریان باشند.

در پایان این آئین نیز علیرضا شیخ‌عطار نیز گفت: بزرگ‌ترین دشمنی‌ها بین ایران و آمریکا است؛ به همین دلیل نیاز است تاریخ شفاهی روابط این دو نوشته شود. تاریخ شفاهی تأثیرگذاری بیشتری دارد. افراد در مصاحبه تاریخ شفاهی حرف‌های به‌دردبخور را می‌زنند.

وی افزود: تحریر کتاب چهار جلدی دیپلماسی با صدای بلند حرفه‌ای است. این کتاب خوشخوان است و برای ترجمه فارسی آن زحمت زیادی کشیده است. انجام مصاحبه‌های آن چهار سال و ویرایش آن ۲ سال طول کشیده شده است.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار