رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:

شناسایی و رفع آسیب‌پذیری‌های سایبری تکلیف قانونی و شرعی همه کارشناسان و مدیران است

سردار جلالی با بیان اینکه آمار‌ها نشان می‌دهد در سال‌های اخیر، بخش عمده حملات دشمن در حوزه سایبری مبتنی بر آسیب‌پذیری‌های آشکار صورت گرفته است که به راحتی قابل رفع بوده است، گفت: شناسایی و رفع آسیب‌پذیری‌های سایبری تکلیف قانونی و شرعی همه کارشناسان و مدیران سایبری است.
کد خبر: ۶۰۳۲۶۰
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۴ - 12July 2023
شناسایی و رفع آسیب پذیری‌های سایبری تکلیف قانونی و شرعی همه کارشناسان و مدیران استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در همایش منطقه‌ای پدافند سایبری و اقدامات مصون‌ساز که در مشهد مقدس برگزار شد با بیان اینکه رابطه‌ای جدی بین فناوری‌ها، استراتژی‌ها و تهدیدات وجود دارد، اظهار داشت: در ذات فناوری، راهبرد‌های آشکار و پنهانی از جمله اشراف، تسلط و کنترل اطلاعات وجود دارد که ما را با گونه‌ای جدیدی از تهدیدات مواجه می‌کند.
 
سردار جلالی ادامه داد: حوزه جنگ شناختی یکی از شکل‌های جدید تهدیدات است که قابلیت ترکیب با حوزه‌های بیولوژیک را نیز داراست. نمونه آن را در بدحالی دانش آموزان مدارس دخترانه در سال گذشته شاهد بودیم. به طوری که پدیده هراس اجتماعی به عنوان یک عامل شناختی قابلیت خود را در تبدیل شدن به علائم و عوارض شبه مسمومیت نشان داد.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از رسانه به عنوان ابزاری یاد کرد که هم در حمله و هم در دفاع کارکرد دارد، تصریح کرد: در همین موضوع بدحالی دانش آموزان شاهد بودیم که با آگاهی بخشی و جلوگیری از انتشار اخبار غلط و گمراه کننده، این پدیده کنترل شده و پایان یافت.
 
وی با اشاره به اعتراضات اخیر فرانسه توضیح داد: در این اتفاقات، فارغ از اینکه قضاوت کنیم که حق با کیست، شاهد استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک ابزار هستیم. حقیقتی که خود دولتمردان فرانسوی نیز بر آن اذعان دارند که این اعتراضات، تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی است که بستر آن را فناوری سایبری تشکیل می‌دهد.
 
کنترل و مدیریت تهدیدات مستتر در فناوری به یک دانش تبدیل شده است
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تهدیدات سایبری، استفاده از ابزار‌های مالی به عنوان ابزار فشار بر ملت‌ها و استفاده از غذا به عنوان اسلحه را از دیگر ابزار‌های جنگ ترکیبی دانست که امروز در کنار رسانه و شبکه‌های اجتماعی در خدمت کشور‌های سلطه گر جهان قرار دارد.
 
سردار جلالی با بیان اینکه امروز کنترل و مدیریت تهدیدات مستتر در فناوری به عنوان یک دانش در جهان شناخته می‌شود، افزود: این به معنای استفاده از مزایای فناوری ضمن توجه و خنثی سازی تهدیدات و پیامد‌های ناشی از آن است.
 
وی همچنین به ظهور مفهومی به نام فناوری‌های همگرا و همجوش اشاره کرد که طی آن چند فناوری با هم ترکیب شده و سبب پیدایش گونه جدیدی از تهدید می‌شوند که پایه و اساس تهدیدات ترکیبی را شکل می‌دهند.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در تهدیدات ترکیبی حوزه جنگ و امنیت با هم تلفیق شده و قابل تفکیک نیست، افزود: برای شناسایی راهبرد‌های مقابله با این تهدیدات، باید ساختار‌ها و کارکرد‌های آن را تشخیص بدهیم.
 
سردار جلالی با بیان اینکه با تغییر شکل تهدیدات، امروز مردم به عنوان کانون اثرگذاری در تهدیدات ترکیبی محسوب می‌شوند، خاطرنشان کرد: امروز شاهدیم که شبکه‌های اجتماعی کارکرد اولیه خود را از دست داده و تبدیل به سلاح، ابزار و رسانه مهاجم شده است که می‌تواند افکار عمومی را سازماندهی و هدایت کند.
 
وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت مردم در تهدیدات نوین، اهدافی جذابیت بیشتر یافته است که بیشترین خدمات را مردم ارائه کرده و جامعه بیشترین وابستگی را به آن‌ها دارد. در اینجاست که حفظ تداوم کارکرد و مدیریت پیامد‌های ناشی از چنین تهدیداتی اهمیت خود را نشان می‌دهد.
 
مولفه‌های تهدیدات ترکیبی
 
وی افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته امروزه تهدیدات ترکیبی که با آن مواجه هستیم، دارای ۵ مولفه اساسی است که اولین آن تهدیدات درون زا است که فناوری ضریب این تهدیدات را افزایش داده است.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تهدیدات درون‌زا در حوزه فناوری مختص کشور ما نیست، افزود: از سال ۲۰۱۸ آمریکایی‌ها با تنظیم قوانینی در فضای سایبر زیرساخت‌های حوزه کنترل صنعتی (OT) و خدمات زیرساختی را جداسازی و تبدیل به یک آژانس کرده اند. این آژانس راهبرد کاهش تهدیدات درونزا در صنایع آمریکا را به عنوان یک راهبرد جدی تعریف کرده است.
 
سردار جلالی توضیح داد: در این سند هر مدیری که از سه ویژگی دسترسی به اطلاعات، اختیار و دانش برخوردار باشد باید کنترل مضاعفی روی آن اعمال شود. این یعنی حتی آمریکایی‌ها در این موضوع آسیب پذیر بوده و روی آن حساس هستند.
 
وی دومین مولفه تهدیدات ترکیبی را آسیب پذیری سایبری عنوان کرد و افزود: در دسته بندی‌های صورت گرفته چهار دسته حملات تشخیص داده شده است که آسیب پذیری‌های کشف شده، آسیب پذیری‌ها پنهان، ایمپلنت‌ها (شامل سخت افزار، میان افزار و نرم افزارها) و تهدیدات پیشرفته ماندگار از جمله آنهاست.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: آمار‌های نشان می‌دهد در سال‌های اخیر، بخش عمده حملات دشمن در حوزه سایبری مبتنی بر آسیب پذیری‌های آشکار صورت گرفته است که به راحتی قابل رفع بوده است.
 
وی افزود: یکی از تاکیدات سازمان پدافند غیرعامل کشور برطرف کردن آسیب پذیری‌ها کشف شده در حوزه سایبری است که برای رفع این آسیب پذیری‌ها دستورالعمل و سازوکار لازم پیش بینی و در اختیار دستگهاه‌های اجرایی قرار گرفته است. امروز شناسایی و رفع این آسیب پذیری‌ها، تکلیف قانونی و شرعی همه کارشناسان و مدیران حوزه سایبری است.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اثرگذاری بر ذهن، فکر، باور و رفتار مردم که موجب سیاه نمایی، ناامیدی از آینده و نارضایتی می‌شود را از دیگر اقدامات دشمنان برشماری کرد و افزود: عبور از مرز امنیت سایبری و ترکیب آن با امنیت فیزیکی از راهبرد‌های دشمن در این حوزه است.
 
سردار جلالی بزرگترین ضعف در حوزه سایبری را وابستگی به انرژی برق عنوان کرد و افزود: ساماندهی برق اضطراری به ویژه در زیرساخت‌ها و الزام استفاده از ژنراتور‌های برق اضطراری باید به سمتی توسعه پیدا کند که زیرساخت‌هایی که مردم به خدمات رسانی آن‌ها وابستگی دارند از پایداری کامل در این زمینه برخوردار باشند.
 
انتهای پیام/ 241
نظر شما
پربیننده ها