در دیدار وزیر دفاع فدراسیون روسیه مطرح شد؛

سرلشکر باقری: تدوین سند همکاری‌های طولانی‌مدت ایران و روسیه/ حرکت ساختار قدرت نظام بین‌الملل به سمت جهان چندقطبی می‌رود

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: تحولاتی که امروز در سطح جهان ایجاد شده است، بیانگر این است که دوره جهان تک‌قطبی خاتمه یافته و ساختار نظام بین‌المللی به سمت و سوی یک جهان چندقطبی در حال حرکت است.
کد خبر: ۶۱۷۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۵ - 19September 2023

سرلشکر باقری مطرح کرد: حرکت ساختار قدرت نظام بین‌الملل به سمت جهان چند قطبی/ تدوین سند همکاری‌های طولانی مدت ایران و روسیهبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار ارتشبد «سرگئی شویگو» وزیر دفاع فدراسیون روسیه با اشاره به اهمیت تحکیم روابط دو کشور، اظهار داشت: براساس تصمیم رهبران دو کشور روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو روسیه در مسیر رشد و توسعه قرار دارد و خوشبختانه این رابطه در بستر زمان ابعاد نوینی پیدا کرده است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: تحولاتی که امروز در سطح جهان ایجاد شده، بیانگر این است که دوره جهان تک قطبی خاتمه یافته و ساختار نظام بین‌المللی به سمت و سوی یک جهان چند قطبی در حال حرکت است.

سرلشکر باقری در این رابطه گفت: برآیند موضع‌گیری‌های دو کشور ایران و روسیه نیز بیانگر همین مسئله است که حرکت تحولات جهانی به سمت و سوی نظام چند قطبی در حال تسریع است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح خطاب به وزیر دفاع روسیه گفت: سخنرانی جنابعالی در کنفرانس امنیتی مسکو نیز نشان‌دهنده حرکت ساختار قدرت جهانی و موازنه قوا به سمت و سوی نظام چند قطبی است.

سرلشکر باقری ادامه داد: نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که همکاری‌های بلندمدت ایران و روسیه به نفع دو کشور بوده و به‌همین جهت تدوین سند همکاری‌های طولانی مدت ایران و روسیه در حال تدوین است.

وی تصریح کرد: این سند از ابعاد نظامی و دفاعی قوی برخوردار است و می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه همکاری‌های طولانی مدت دو کشور باشد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با تاکید بر لزوم تلاش دو کشور جهت ارتقای همکاری‌های دوجانبه افزود: با وجود توسعه‌ای که در سال‌های اخیر در روابط دو کشور ایجاد شده است، ما همچنان معتقدیم که ظرفیت‌های استفاده نشده قابل توجهی در روابط دو کشور وجود دارد و باید با تلاش بیشتر، این روابط را به سطح مطلوب رساند.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: بخش‌های نظامی ایران و روسیه به واقع جزو پیشگامان ارتقای روابط دو کشور هستند و بدون تردید برگزاری کمیسیون‌های مشترک نظامی و دفاعی میان دو کشور می‌تواند روند این مسیر رو به رشد را تسریع کند.

وی با اشاره به تعامل در حوزه نیروی دریایی میان دو کشور، گفت: تاکنون همکاری‌های مطلوبی در بخش نیرو‌های دریایی دو کشور انجام شده که در این خصوص می‌توان به برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی اشاره کرد و باید این روند توسعه یابد.

سرلشکر باقری گفت: جمهوری اسلامی ایران برگزاری رزمایش مشترک در فوریه سال آینده را زمینه‌ای جهت ارتقای سطح روابط دفاعی و نظامی دو کشور می‌داند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین در راستای حل و فصل مناقشات منطقه‌ای و برطرف نمودن اختلافات میان دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان اعلام آمادگی کرد.

وزیر دفاع روسیه نیز ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران، هدف از این سفر را توسعه همکاری‌های دفاعی در زمینه‌های مورد علاقه دو کشور بیان کرد.

ارتشبد شویگو از آمادگی کشورش جهت حل و فصل مناقشات دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان خبر داد.

وی همچنین بر همکاری‌های آموزشی، تبادل دانشجو در سطوح دانشگاهی و برگزاری رزمایش‌های مشترک میان دو کشور ایران و روسیه تاکید کرد.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار