ما متحدیم/ در مراسم سراسری «جهاد و مقاومت از دیروز تا امروز»؛
رهبر معظم انقلاب اسلامی حفظ عزت و شرف نیرو‌های مسلح را ضروری دانستند و با اشاره به اهمیت و ضرورت «امنیت» در جامعه و کشور فرمودند: چه کسانی امنیت را در داخل کشور و نقاط مرزی ایجاد می‌کنند؟ براین اساس باید نیروهای مسلح را تکریم کرد. دشمن روی این نقطه تکیه کرده و برای تخریب نیروهای مسلح نقشه دارد.
کد خبر: ۶۱۷۴۴۹
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰ - 20September 2023

به گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم سراسری «جهاد و مقاومت از دیروز تا امروز» که در آستانه چهل و سومین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس با حضور جمعی از طلایه‌داران، خانواده‌های شهدا، هنرمندان، نویسندگان و امدادگران و پیشکسوتان و فعالان دفاع مقدس در حسینیه امام خمینی (ره) و جمع دیگری از فعالان دفاع مقدس در اقصی نقاط کشور از طریق ارتباط تصویری برگزار شد، با بیان اینکه واقعه دفاع مقدس یک برهه برجسته و مهم در تاریخ کشور ما است، فرمودند: این مقطع مهم را باید درست بشناسیم و به اذهان نسل‎‌های بعدی معرفی کنیم؛ عقیده راسخ بنده آن است که اگر نسل‌های بعدی ما دفاع مقدس را بشناسند و بدانند که در این واقعه مهم، ملت ایران چگونه توانست خود را به سکوی پیروزی برساند، درس‌های بزرگی خواهند گرفت. 

عظمت واقعه دفاع مقدس را باید شناخت

امام خامنه‌ای با اشاره به اینکه عظمت واقعه دفاع مقدس را باید شناخت، اظهار داشتند: در حوزۀ انتقال مفاهیم دفاع مقدس اقدامات بسیاری صورت گرفته است، اعم از ساخت فیلم و خاطره‌گویی؛ اما به اعتقاد من جا برای کار زیاد است. 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه با بیان اینکه تاکنون نتوانسته‌ایم جزئیات این تابلوی بزرگ را که هر بخش آن زیبایی‌های زیادی دارد بشناسانیم، خاطرنشان کردند: بنده قصد ندارم در این جلسه این هدف را عملی کنم؛ زیرا  ممکن نیست، اما مباحث را عرض می‌کنم.

معظم‌له افزودند: عظمت این حادثه را از چند دیدگاه می‌توان مشاهد کرد؛ اولین مورد، آن چیزی است که از آن دفاع می‌شد، دوم اینکه باید ببینیم این دفاع در مقابل چه کسی صورت می‌گرفت و سومین مورد اینکه این دفاع به‌وسیله چه کسانی انجام گرفت که این مورد بسیار مهم است.

امام خامنه‌ای چهارمین مورد را زیبایی‌های دفاع مقدس و آثار و دستاوردهای آن دانستند و با اشاره به اینکه، البته در این حوزه جهات دیگری هم داریم، فرمودند: در خصوص اینکه از چه چیزی دفاع شد؛ در دفاع مقدس از انقلاب اسلامی، از جمهوری اسلامی که محصول انقلاب اسلامی بود و از تمامیت ارضی کشور دفاع شد. طرف مقابل به این سه مورد حمله کرده بود، البته هدف اصلی دشمنان انقلاب دو مورد اول بود و تمامیت ارضی هدف صدام بود.

دشمن می‌خواست حرف نوی ملت ایران را نابود کند

رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند: آن‌ها می‌خواستند انقلاب کبیر اسلامی که با جانفشانی مردم اتفاق افتاده بود را سرنگون کنند، زیرا این انقلاب، مردمی، دینی، اصیل و غیر وابسته بود و مانند کودتا‌ها نبود. این انقلاب توانسته بود نظام وابسته و فاسد حاکم بر کشور را برکنار کند و سخنی نو را حاکم سازد. این سخن جمهوری اسلامی، یعنی مردم‌سالاری دینی که حرف نویی بود. دشمن می‌خواست حرف نوی ملت ایران را نابود کند.

امام خامنه‌ای تأکید کردند: امروز هم هدف اصلی دشمن نابود کردن حرف نوی ملت ایران است. مسئله دشمنان و مخالفان جمهوری اسلامی، اصل و اساس نظام است؛ البته در این بین یک آدم خبیث و زیاده‌خواه و دور از همه اصالت‌های بشری مانند صدام هدف دیگری هم داشت و آن تعرض به تمامیت ارضی کشور بود تا بخش‌های نفت‌خیز ایران را تصرف کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به هجوم همه‌جانبه به کشورمان در جنگ تحمیلی و با بیان اینکه، در آن مقطع همه قدرت‌های مطرح دنیا یک جبهه شده و در حمله به انقلاب اسلامی سهیم شدند، آمریکایی‌ها را مشوق اصلی حمله صدام به ایران دانستند و فرمودند: کمک اطلاعاتی مهمترین کاری بود که آمریکایی‌ها در طول جنگ تحمیلی به دشمن بعثی انجام می‌دادند؛ آمریکایی‌ها نقشه‌های هوایی و پایگاه‌ نیرو‌های ما را نقشه‌برداری می‌کردند و در اختیار بعثی‌ها قرار می‌دادند.

ملت ایران در نبردی نابرابر روی سکوی پیروزی ایستاد

امام خامنه‌ای در ادامه افزودند: اروپایی‌ها نیز پیشرفته‌ترین تجهیزات را در اختیار بعثی‌ها قرار می‌دادند. آلمانی‌ها امکانات تسلیحات شیمیایی را در اختیار صدام قرار داده و جنایت‌های زیادی را علیه ما مرتکب شدند؛ یعنی همه کمک کردند، اما ما کمک‌کننده نداشتیم و حتی نمی‌توانستیم تسلیحات بخریم، در چنین نبردی، ملت ایران توانست روی سکوی پیروزی بایستد، که عظمت این است.

معظم‌له همچنین درخصوص اینکه چه کسانی دفاع‌کننده بودند، به حضور پرقدرت ارتش، سپاه، بسیج و نیرو‌های مردمی اشاره کرده و فرمودند: مانند این‌ نیروها شاید در همه دنیا وجود داشته باشد اما در باطن تفاوت بسیار است.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در توصیف ویژگی‌های دفاع مقدس ملت ایران، فرمانده این نبرد را مردی الهی دانستند و با بیان اینکه، روح زلال امام بزرگوار بسیار در جنگ موثر بود، فرمودند: شهید دکتر چمران به بنده گفتند، به محض اینکه پیام حضرت امام منتشر شد، تمام حصر‌ها شکسته شد؛ امام فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود، که بدون برو برگرد این مهم تحقق پیدا کرد، همچنین در مواردی دیگر مانند سوسنگرد و ...، نفوذ کلام ایشان بسیار موثر بود.

خطوط مقدم جبهه ما محراب عبادت بود

امام خامنه‌ای گفتند: یک دیگر از مسائل مهم، سبقه دینی دفاع مقدس است. وقتی سبقه دینی وجود دارد نتیجه این می‌شود که جوان با شوق و آروزی شهادت به جبهه می‌رود؛ خانواده‌ها، پدران، مادران، همسر‌ها راضی می‌شدند که این جوان به جبهه برود. بنده مکرر مادران شهدا را دیدار کرده‌ام که می‌گفتند اگر ما ده فرزند دیگر هم داشتیم تقدیم می‌کردیم تا به شهادت برسند، من در نمایشگاهی دیدم که مادر ۹ شهید آمده بود، همچنین در کردستان خانواده‌ای را دیدم که ۷ شهید تقدیم کرده بودند.

معظم‌له خطوط مقدم جبهه‌ها را محراب عبادت دانسته و با بیان اینکه در کدام برهه چنین معنویتی وجود داشته است که یک جوان نیمه شب بنشیند و اشک بریزد و عبادت کند؟ به حضور عمومی ملت به عنوان نکته‌ی مهم بعدی در دفاع مقدس اشاره کرده و فرمودند: پشت جبهه‌ها هم درگیر جنگ بودند. مدارس، مساجد، حوزه‌ها و اماکن مذهبی همگی در جنگ موثر بودند؛ مساجد و منابر ما در خدمت حرکت عظیم دفاع مقدس بودند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه گفتند: در خصوص دستاورد‌های دفاع مقدس می‌توان کتاب‌های ده‌ها جلدی نوشت؛ در دفاع مقدس همه دنیا علیه نظام جمهوری اسلامی متحد شدند، اما یک وجب از کشور ما به تصرف دشمن در نیامد و تمامیت ارضی کشور حفظ شد.

در دفاع مقدس استعداد جوانان ما کشف شد

امام خامنه‌ای به بیانات فرزندان شهدا در ابتدای جلسه اشاره کردند و فرمودند: امروز آقایان و خانم‌هایی که صحبت کردند می‌گویند در مدیریت و اداره کشور باید شیوه‌های دفاع مقدس را به کار ببریم که این نشان از ظرفیت عظیم دفاع مقدس دارد.

معظم‌له با بیان اینکه در دوره قاجار، رژیم پهلوی و ... تلقین شده بود که نمی‌توانیم کاری کنیم و قدرت‌های جهانی می‌توانند با یک اشاره ما را محو کنند و باید دنبال آن‌ها باشیم، گفتند: دفاع مقدس نشان داد که اینگونه نیست و دشمنان نمی‌توانند، غلطی کنند.

امام خامنه‌ای تصریح کردند: در دفاع مقدس استعداد جوانان ما کشف شد؛ جوانی همچون حسن باقری که در یک روزنامه خبرنگار بود وارد جنگ می‌شود و در مدت کوتاهی استراتژیستی بزرگ می‌شود؛ هزاران جوان در دفاع مقدس استعداشان کشف شد. در حوزه سازندگی جوانان روی شط خروشان اروندرود پل زدند و چندین لشکر را زیر بمباران دشمن عبور دادند؛ کار کوچکی نیست و دشمن فکر نمی‌کرد چنین کاری صورت گیرد؛ این ظرفیت پنهانی بود که در دفاع مقدس آشکار شد.

جوانان کشور می‌توانند همه مشکلات را حل کنند

رهبر معظم انقلاب اسلامی با بیان اینکه می‌توانیم به جرات بگوییم که جوانان کشورمان می‌توانند همه مشکلات را حل کنند، تاکید کردند: یک جامعه را در حوادث سخت می‌شود شناخت، ما در دوران دفاع مقدس خودمان را شناختیم و دیگران نیز ما را شناختند.

معظم‌له یکی دیگر از دستاورد‌های دفاع مقدس را ایمن‌سازی کشور دانستند و عنوان کردند: فرهنگ دفاع مقدس کشور را در مقابل توطئه‌ها و فتنه‌های دشمنان انقلاب اسلامی ایمن کرد.

امام خامنه‌ای با بیان اینکه دفاع مقدس موجب تقویت و آشکار شدن ایمان، قدرت، ابتکار، روحیه انقلابی و جهادی، نوآوری در نیرو‌های نظامی و غیر نظامی شد، تاکید کردند: ما در دفاع مقدس فهمیدیم این توانایی‌ها را داریم که موجب شد امید و نشاط ما بیشتر شود و بیشتر بتوانیم از عهده کار‌ها برآییم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با بیان اینکه یکی دیگر از دستاورد‌های دفاع مقدس گسترش مرز‌های مقاومت بود، افزودند: امروز مفهوم و عنصر مقاومت به خوبی در بین مظلومین عالم جا افتاده است؛ امروزه دفاع مقدس مقاومت را در فلسطین، عراق سوریه، یمن، لبنان، و بسیاری از کشور‌ها جا انداخته است.

گسترش فرهنگ جهانی انقلاب اسلامی از معجزات دفاع مقدس است

امام خامنه‌ای افزودند: شاید خود ما به آسانی باور نکنیم، اما مقاومت و اقدامات ملت ایران در کشور‌های دوردست تاثیر گذاشته است؛ خیلی از کار‌های ملت ایران در شرق، غرب و آمریکای لاتین و خیلی جا‌های دیگر الگو شده و این گسترش مرز فکری و معرفتی ما است؛ این موفقیت یک ملت است که بتواند فرهنگ و معارف و دانسته‌های خود را گسترش دهد و این معجزات به برکت فرهنگ دفاع مقدس است.

معظم‌له با اشاره به توجه همیشگی قدرت‌های جهانی به منطقه غرب آسیا اظهار کردند: منطقه غرب آسیا همواره مورد توجه قدرت‌های بزرگ بوده است، مقاومت یعنی در برابر این قدرت‌ها که هیچ حقی برای حضور در منطقه ندارند، بایستیم. این که شما می‌بینید که مسئله حضور ایران در منطقه فریاد آمریکا را به‌دنبال دارد، دلیلش این است که ایران روحیه مقاومت را ترویج می‌کند. بسیاری از کشور‌ها در منطقه پایگاه دارند، اما ایران ندارد، در عوض نفوذ معنوی دارد.

رفع شبهات دفاع مقدس وظیفه راویان است

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به وقوع فتنه‌های مختلف در کشور گفتند: عزیزان من چندین سال است که از جنگ می‌گذرد که در این مدت فتنه‌های بسیاری داشتیم که از این میزان، بسیاری از آن‌ها برای آحاد مردم مشهود نبوده است، البته برخی از فتنه‌ها هم به صورت آشکار ظهور و بروز داشته‌اند، اما هیچ کدام نتواستند جمهوری اسلامی را از پای دربیاورند، زیرا، مردم ایران مقاومت کردند که این مقاومت نشأت گرفته از دفاع مقدس است.

معظم‌له پیرامون شبهه‌افکنی‌ها درباره دفاع مقدس تصریح کردند: عده‌ای درمورد دفاع مقدس شبهه وارد می‌کنند و کسانی که راوی هستند باید به شبهات پاسخ دهند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: تبیین عظمت جهاد عظیم دفاع مقدس وظیفه مهمی است، همه کار‌هایی که در خصوص دفاع مقدس صورت گرفته است خوب است، اما باید صد برابر باشد، ما توان این کار را داریم، می‌توانیم رمان، فیلم و آثار هنری خوب بسازیم، نباید راه را گم کنیم، گاهی اوقات نیت تبیین را در غالب کار هنری داریم که در نهایت اثرگذار نیست، دلیلش گم شدن هدف در مسیر است.

نیرو‌های مسلح جزء نوامیس هر جامعه‌ای هستند

امام خامنه‌ای در فرازی دیگر از بیانات خود به خدمات نیروهای مسلح اشاره کرده و با بیان اینکه، نیرو‌های مسلح ما در دفاع مقدس زحمت بسیار کشیدند و فداکاری‌های کردند، فرمودوند: اولا نیرو‌های مسلح جزء نوامیس حتمی هر جامعه‌ای هستند و حضورشان و وجودشان جزء عناصر اصلی است که بدون آنها جامعه سر پا نمی‌ماند، اینکه امیرالومنین می‌فرمایند؛ نیرو‌های مسلح ایمن‌ساز هستند به همین دلیل است. لذا قدر نیرو‌های مسلح را باید دانست؛ حفظ عزت و شرف نیرو‌های مسلح جزء مسائل ضروری است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در اهمیت و ضرورت وجود «امنیت» در جامعه تأکید کردند: امنیت مهمتر از همه چیز است. اگر امنیت نباشد علم، اقتصاد، آرامش خاطر خانوادگی و راحتی نیست. چه کسانی این امنیت را در داخل کشور و نقاط مرزی ایجاد می‌کنند؟ براین اساس باید نیروهای مسلح را تکریم کرد. دشمن روی این نقطه تکیه می‌کند.

معظم‌له با تاکید بر اینکه دشمنان به‌دنبال خدشه وارد کردن به ارزش‌ها، شرافت و کرامت نیرو‌های مسلح هستند، فرمودند: دشمنان در این راه نقشه‌ها و توطئه‌های زیادی انجام داده‌اند و از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنند، لذا باید مراقب حیله‌های دشمن بود.

منطق قدرت در اسلام منطق استعلا نیست

امام خامنه‌ای با بیان اینکه منطق قدرت در اسلام منطق استعلا نیست، گفتند: در نظام‌های مادی، قدرت به معنای استعلاست؛ استعلا یعنی خود را بر دیگران تحمیل کردن و دیگران را تحقیر کردن و یکی از مفاهیم نفی در قرآن کریم همین مسئله استعلا است.

معظم‌له فرمودند: اقتدار با رفتار مهربانانه هیچ منافاتی ندارد و در برخی مواقع با زبان نرم می‌توان موفق بود؛ البته هر کجا اقتضایی دارد؛ نیرو‌های مسلح کار خود را ارج بنهند و افتخار کنند به کاری که می‌کنند و مردم باید قدردان نیرو‌های مسلح باشند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پایان اظهار داشتند: همه بدانیم تا در راه خدا کار می‌کنیم، حرف می‌زنیم و حرکت می‌کنیم موفق خواهیم بود و اگر نیت درست باشد نصرت خدا همراه خواهد بود و قطعا پیروز خواهیم بود.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار