تقدیر دبیرکل سازمان ملل متحد از ابتکارات ایران

دبیرکل سازمان ملل متحد از ابتکارات ایران در حل و فصل مشکلات، رفع موانع و توسعه روابط با کشورها قدردانی کرد.
کد خبر: ۶۱۸۴۸۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۱ - 24September 2023

تقدیر دبیرکل سازمان ملل متحد از ابتکارات ایرانبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، عصر روز شنبه با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در مقر این سازمان در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار، گوترش را در جریان روندها و پیشرفت‌های خوب حاصله در روابط ایران با همسایگان و برخی کشورهای عربی و اسلامی قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تبادل زندانیان با آمریکا و آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی، اظهار داشت: در خصوص برجام همواره با شما مشورت‌های خوبی داریم. تبادل پیام‌ها با آمریکا ادامه دارد و طرح سلطان عمان هم همچنان روی میز هست و اگر طرف‌های مقابل آماده باشند، ما برای بازگشت به برجام جدی هستیم تا در چارچوب ابتکار عمان همه طرف‌ها به تعهدات خود در برجام برگردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت: هر وقت آژانس در چارچوب فنی عمل می‌کند، امور در مسیر درست پیش می‌رود؛ اما هر وقت دیگران نظرات سیاسی خود را بر مسائل حرفه‌ای آژانس ترجیح می‌دهند، اوضاع خراب می‌شود. امیرعبداللهیان همچنین گفت که بمب هسته‌ای در دکترین ایران جایی ندارد.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از اظهارات خود، گفت: دکتر رئیسی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ابتکاراتی را مطرح کردند. از جمله بخش مهمی از سخنرانی ایشان مربوط به ضرورت حمایت از بنیان خانواده بود و لازم است در چارچوب سازمان ملل در زمینه حفاظت از بنیان خانواده سازوکاری داشته باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در زمینه بحران اوکراین نیز ضمن تشریح مواضع اصولی کشورمان، گفت: ما به تمامیت ارضی کشورها از جمله اوکراین پایبندیم و جنگ را راه حل نمی‌دانیم.

گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز ضمن اظهار خرسندی از این دیدار و تشکر از به اشتراک گذاشتن نکات گفته شده توسط وزیر امور خارجه کشورمان گفت دیدار خوبی با آقای دکتر رئیسی داشتم.

وی افزود از ابتکارات دیپلماتیک شما در حل و فصل مشکلات، رفع موانع و توسعه روابط با کشورها تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار