«مالی» گم و گور شد، اما غربگرایان دست از تحریف برنمی‌دارند

مدیرمسؤول روزنامه جمهوری اسلامی، دروغ‌پراکنی نشریات غربگرا برای سفید‌نمایی چهره رابرت مالی را تکرار کرد.
کد خبر: ۶۱۹۶۴۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۰ - 28September 2023

«مالی» گم و گور شد، اما غربگرایان دست از تحریف برنمی‌دارندبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، پیش از این برخی رسانه‌های غربگرا ضمن فضاسازی‌هایی مدعی شده بودند رابرت مالی در اثر فشار کاسبان تحریم در ایران، از تیم مذاکراتی آمریکا برکنار شده تا برجام پا نگیرد. در این زمینه تیتر برخی رسانه‌ها ظرف یکی دو ماه گذشته را مرور کنید:

- غائب بزرگ مذاکرات (روزنامه سازندگی)

- روزنامه سازندگی: چه کسی مالی را فروخت؟

روزنامه سازندگی به بررسی نقش کاسبان تحریم و افراطیون داخلی و خارجی در برهم خوردن مذاکرات ایران و آمریکا پرداخته است. آیا رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران اطلاعات مذاکرات و نتایج را از پیش در اختیار تهران قرار می‌داد؟

- روزنامه هم‌میهن: دست‌های پنهان در حذف دیپلمات

خبرآنلاین: گِرا از داخل ایران برای برهم زدن مذاکرات/ ابعاد تازه از برکناری راب مالی

خبرآنلاین به این فضا‌سازی بسنده نکرده و گفت‌و‌گویی را هم با مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی ترتیب داد و از قول وی نوشت: «گروه فشار تلاش کرد برجامی سرنگیرد، بعد که سرگرفت، تلاش کرد به کمک ترامپ، صهیونیست‌ها، و ارتجاع عرب، آمریکا از برجام خارج بشود، البته ترامپ بیچاره خودش بنا نبود خارج شود، بلکه او را خارج کردیم. یعنی همین گروه فشار ما، او را از برجام خارج کرد؛ بنابراین در حال حاضر هم مسایل رابرت مالی و برکناری او را به کاسبان تحریم مربوط می‌دانند. می‌گویند این‌ها بودند که او را لو دادند، و این مسایل به وجود آمد.

(خبرنگار:) یعنی چی؟ کاسبان تحریم چگونه به چنین کاری اقدام کرده‌اند؟

- یعنی مالی مذاکراتی با برخی اشخاص داشته است، و مسایل را داشت با ایران به جایی می‌رساند؛ و شاید برخی مقامات آمریکایی هم، تا آن حد اطلاع نداشتند، ولی کاسبان تحریم ماجرا را لو دادند. گروه فشار اطلاعات درباره مذاکرات برجامی را درز داده‌اند.

(خبرنگار:) در داخل، گروه فشار چنین اقدامی انجام داده است؟

- بله اطلاعات را درز داده‌اند. گروه فشار، بعد هم که برجام را دوباره دولت روحانی داشت احیا می‌کرد، جلویش را گرفتند. در دو سال اخیر هم اجازه نداده‌اند برجام به سرانجامی برسد؛ بنابراین درباره بسیاری از مسایل این گروه فشار هست که تصمیم‌سازی و تعیین تکلیف می‌کند».

بازنشر ویدئوی این اظهارات از سوی خبرآنلاین در حالی است که گردانندگان خبرگزاری مذکور احتمالا از هویت واقعی رابرت مالی (رئیس میز ایران در وزارت خارجه آمریکا در امور ایران) و حمایت از جریان آشوب و براندازی خبر دارند و عجیب است که بخواهند سنگ یک حامی ارشد براندازی در ایران را به سینه بزنند، فردی که صراحتا اعلام کرد آمریکا در حمایت از آشوب در ایران مذاکرات را متوقف می‌کند و این درست برخلاف القائات محافل غربگرا می‌باشد.

غربگرایان و مدعیان اعتدال و اصلاحات، رابرت مالی را مایل به تعامل مثبت و توافق با ایران جا می‌زدند. اما او، پارسال هنگامی که اغتشاشات کلید خورد، آن روی واقعی خود را نشان داد. مالی ۲۶ مهر در گفتگو با سی‌ان‌ان اظهار داشت: احیای برجام، حتی در دستور‌کار ما هم نیست. تمرکز دولت آمریکا در برهه کنونی، روی چیز‌های دیگر است». او سپس در تاریخ ۹ آبان پارسال، در گفتگو با بنیاد کارنگی مدعی شد: «تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال می‌شود. دولت بایدن در حال حاضر با توجه به سرکوب معترضان در ایران، و حمایت جمهوری اسلامی از روسیه در اوکراین، وقتش را برای احیای برجام تلف نمی‌کند».

جهت اطلاع بیشتر عناصر مغرض یا غافل که سنگ «مالی» را به سینه می‌زنند، او همچنین ۲۳ آبان پارسال گفت: «دولت آمریکا اکنون تمرکز خود را به جای مذاکرات احیای توافق هسته‌ای، بر سیاست تحریم و فشار قرار می‌دهد. اقدامات نیرو‌های امنیتی علیه معترضان در ایران و همچنین فروش پهپاد به روسیه، از دلایل تغییر سیاست آمریکاست. مذاکرات احیای برجام دیگر در دستورکار نیست».

وی ۱۳ آذر هم در اجلاس «گفت‌وگوی مدیترانه» در رُم بر «تداوم تمرکز دولت جو بایدن بر ناآرامی‌ها در ایران» اذعان کرد و گفت «واشنگتن به جای تمرکز بر احیای برجام، بر حوادث داخلی ایران متمرکز است. ایالات‌متحده به جای تمرکز بر احیای برجام، بر حمایت از معترضان ایران متمرکز است. ایران علاقه‌ای به توافق ندارد و ما روی چیز‌های دیگر تمرکز کرده‌ایم. اگر ایران به خواسته‌های غیرقابل قبول ادامه دهد، چرا باید بر احیای برجام تمرکز کنیم؟ در این مقطع ما بر توافق هسته‌ای تمرکز نخواهیم کرد».

همچنین فایل صوتی محرمانه رابرت مالی که دو ماه قبل لو رفت، برنامه ناکام وی و دولت متبوعش درباره احیای برجام به روش مطلوب خودشان را برملا می‌کرد: «ایالات متحده به‌دنبال احیای برجام و سپس استفاده از آن به‌عنوان نقطه شروع اعمال فشار بیشتر بر ایران است».

گفتنی است ۱۰-۱۱ ماه پس از لافزنی‌های رابرت مالی، در حالی که خواب پنبه‌دانه‌ای وی و دیگر دولتمردان آمریکایی - نه درباره کلاهبرداری برجامی و نه پروژه براندازی - تعبیر نشده، و مالی هم به بایگانی دولتمردان ناکام آمریکا در زمینه پروژه براندازی پیوسته، دولت آمریکا ناچار شده با آزاد‌سازی ۶ میلیارد دلار وجوه مسدود شده ایران در کره‌جنوبی موافقت کند. اما غربگرایان به جای بها دادن به این موفقیت بزرگ ایران، همچنان با رابرت مالی و دیگر دولتمردان ناکام آمریکایی ابراز همدردی می‌کنند!

منبع: کیهان

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار