در نشست «نقش وقف در پیشرفت‌های علمی کشور» مطرح شد؛

خاموشی: سرمایه موقوفات به‌سمت رونق دانش‌بنیان‌ها سوق داده می‌شود/وقف می‌تواند کلید دانشی شدن جامعه باشد

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست اندیشه‌ورزی با موضوع «نقش وقف در پیشرفت‌های علمی کشور»، گفت: برای بهره‌وری بهتر از موقوفات سعی کردیم سرمایه‌های موجود را به‌سمت رونق دانش‌بنیان‌ها سوق دهیم و در این زمینه هدف اصلی رونق تولید و گزاره تبدیل به احسن است تا بتوانیم بخشی از معضلات کشور را رفع کنیم.
کد خبر: ۶۳۲۳۴۳
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۸ - 21November 2023

خاموشی: سرمایه موقوفات به‌سمت رونق دانش‌بنیان‌ها سوق داده می‌شود/وقف می‌تواند کلید دانشی شدن جامعه باشدبه گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، نشست اندیشه‌ورزی با موضوع «نقش وقف در پیشرفت‌های علمی کشور»، با حضور حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام سید سعیدرضا عاملی، رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران،‌ محمدرضا مخبردزفولی، رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، سردار حسین اشتری، مشاور عالی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در امور انتظامی و امنیتی، میرباقری، معاون سابق سیمای رئیس سازمان صدا و سیما، حجت‌الاسلام محمد حاج ابوالقاسم، مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت و حوزه‌های علمیه، حجت‌الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، حیدر ارشدی،‌ مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز، سهیل بیگدلی، معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف در محل این سازمان برگزار شد.

حجت‌الاسلام خاموشی در این نشست با بیان اینکه برای بهره‌وری بهتر از موقوفات سعی کردیم سرمایه‌های موجود را به سمت رونق دانش‌بنیان‌ها سوق دهیم، گفت: یکی از معضلاتی که در کشور با آن مواجه هستیم مشکلاتی است که در اثر تروما برای افراد به وجود می آید و متأسفانه تأمین هزینه درمان این آسیب ها برای بسیاری از افراد امکانپذیر نیست. عده ای از پزشکان در این زمینه وقف دانش سلامت کوثر را شکل داده بودند که ما در سازمان اوقاف در جهت ارتقای این مرکز برآمدیم و در این زمینه زمینی خریداری شد و بنایی احداث شد که در حال حاضر مجهز به دستگاه‌های پیشرفته پزشکی است. 

وی اظهار کرد: یکی از محصولات که در این کارخانه دانش بنیان تولید می شود،‌ پیچ جذبی برای درمان بدشکلی جمجمه کودکان است. درواقع این اقدامات در جهت تبدیل به احسن موقوفات صورت پذیرفته است. بنای ما در سازمان اوقاف بر این است که در موضوعات مختلف مورد نیاز کشور وارد شویم و هدف اصلی رونق تولید و گزاره تبدیل به احسن است تا بتوانیم بخشی از معضلات کشور را رفع کنیم. 
 
حجت الاسلام خاموشی با اشاره به موقوفه جایزه البرز که از جوایز ارزنده علمی به شمار می آید و توسط مرحوم حسینعلی البرز وقف شده است، عنوان کرد: در حال حاضر ۱۷ تا ۲۳ درصد هزینه های درمان از طریق وقف پوشش داده می شود. همچنین بیمارستانی به تشخیص و درمان در حوزه mRNA اختصاص یافته که نوعی درمان ژنتیکی است و آینده از آن این علم یعنی پزشکی فردمحور خواهد بود.  خوشبختانه بحث درمان به سمت دانش بنیان پیش رفته است. تشخیص این نیازها نیز توسط کمیسیونی متشکل از متخصصان حوزه علم پزشکی صورت می پذیرد و هدف رفع نیازهای کشور است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار