توسط انتشارات «راه یار»؛
کتاب «حاج مالک»؛ خاطرات شفاهی غلامرضا مالکی، از فرماندهان مهندسی لشکر علی‌بن ابی طالب (ع) در دفاع مقدس به قلم محمدعلی نظیری و از سوی انتشارات «راه یار» منتشر شد.
کد خبر: ۶۳۲۳۴۹
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۸ - 21November 2023

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، کتاب «حاج مالک»؛ خاطرات شفاهی غلامرضا مالکی، از فرماندهان مهندسی لشکر علی‌بن ابی طالب (ع) در دفاع مقدس به قلم محمدعلی نظیری و از سوی انتشارات «راه یار» منتشر شد.

حاج غلامرضا مالکی در بسیاری از عملیات‌های دفاع مقدس از جمله رمضان، محرم، بدر، خیبر و مرصاد حضور داشته است و در عملیات خیبر به‌عنوان فرماندۀ مهندسی لشکر ۱۷ علی‌بن‌ابی‌طالب در منطقه بود و با شهید مهدی زین‌الدین همکاری می‌کرد.

«حاج مالک» همچنین مسئول «دفتر طرح و تحقیقات» سپاه بود تا نیاز‌های مهندسی جنگ را از ظرفیت‌های صنایع اراک تأمین کند. تویوتا شنی‌دار، کانال نهرکن، تله‌کابین و... حاصل آن دوران است.

خاطراتی از مسئول تحقیقات سپاه در جنگ تحمیلی/ «حاج مالک»؛ منتشر شد

در بخشی از این کتاب، اینطور می‌خوانیم: «شنی باید زیر این لندکروز‌ها بسته می‌شد. تسمه را دادیم بافتند. جنس تسمه سبک بود و با شنی تانک که سنگین بود تفاوت داشت. این شنی‌ها را بردم لرستان. آنجا شنی‌ها را بستیم زیر تویوتا. تویوتا در حدود دو متر برف از ارتفاع بالا می‌رفت.

بعد شنی‌ها را بردیم خوزستان. در تپه‌شنی‌های بستان، لندکروز شنی‌دار را پر از نیرو کردم. ماشین راحت با سرعت سی کیلومتر در ساعت از شیب سی‌درجه‌ای عبور کرد. شنی‌ها را به مناطق باتلاقی و گلی هم بردم. در این مناطق هم جواب می‌داد.

آخرین آزمون منطقه کنارۀ اروند بود. در اروند، موقع جزر، پنجاه‌شصت سانت باتلاق درست می‌شد و چاله‌های منطقه پر از آب. این چاله‌ها بر اثر بمباران دشمن به وجود آمده بود. شنی تویوتا آنجا هم به‌راحتی مانور می‌داد...»

کتاب «حاج مالک» که تحقیق آن برعهده مجید مالکی بوده و تدوین آن توسط محمدعلی نظیری صورت گرفته است، در ۲۸۰ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ جلد و قیمت ۱۲۰ هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» منتشر شده است و علاقه‌مندان جهت تهیه این کتاب، علاوه بر کتابفروشی‌ها می‌توانند از طریق سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir اقدام کنند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها