در مراسم رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس مطرح شد؛

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس: «دفاع مقدس» محل اکتشاف استعداد‌های بی‌شمار/ کارنامه و شناسنامه قرارگاه کربلا با «احمد غلامپور» یک هویت بود

سردار نائینی با تأکید بر این‌که دفاع مقدس محل اکتشاف استعداد‌های بی‌شماری بود، گفت: نیرو‌هایی که در نهایت سادگی و برای دفاع از کشور پا به جبهه گذاشتند، به‌ مرور در مکتب جهادی امام خمینی تبدیل به فرماندهانی بزرگ و مجرب شدند.
کد خبر: ۶۴۷۹۳۲
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۱ - 30January 2024

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس: «دفاع مقدس» محل اکتشاف استعداد‌های بی‌شماری بود/ کارنامه و شناسنامه قرارگاه کربلا با «احمد غلامپور» یک هویت بودبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، سردار «علی‌محمد نائینی» مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مراسم رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار «احمد غلامپور» با اشاره به آستانه چهل و پنجمین دهه فجر انقلاب اسلامی، اظهار داشت: در این ایام هیچ اقدامی شایسته‌تر از تکریم شهیدان انقلاب اسلامی نیست. سالروز ورود باشکوه حضرت امام خمینی (ره) به کشور و پایان دوره تحقیر ملت ایران و سرآغاز نعمت ولایت الهی را گرامی می‌داریم.

وی با تأکید بر این‌که دفاع مقدس محل اکتشاف استعداد‌های بی‌شماری بود، گفت: نیرو‌هایی که درنهایت سادگی و برای دفاع از کشور پا به جبهه گذاشتند و به‌مرور در مکتب جهادی امام خمینی رضوان‌الله علیه تبدیل به فرماندهانی بزرگ و مجرب شدند. 

سردار نائینی افزود: ترکیب همین فرماندهان در طول هشت سال دفاع مقدس، شبکه‌های فرماندهی منسجم، هوشمند و بی‌بدیلی را به عنوان اصلی‌ترین رکن اداره صحنه نبرد به وجود آورد که اجازه نداد تا دشمن مجهز به پشتیبانی کامل شرق و غرب به اهدافش برسد و چاره‌ای جز تسلیم نداشت.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به این‌که قرارگاه کربلا تا قبل از تشکیل قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) قرارگاه مرکزی و قرارگاه مشترک ارتش و سپاه، مسئولیت طرح‌ریزی و هدایت عملیات‌ها را عهده دار بود، گفت: این قرارگاه از پاییز ۱۳۶۰ تا پاییز ۱۳۶۱ قرارگاه بالادستی قرارگاه‌های تاکتیکی و عملیاتی به شمار می‌رفت و عملیات‌های بزرگی مانند ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس و رمضان را به صورت هدایت و فرماندهی می‌کرد.

وی یادآور شد: با توسعه سازمان رزم سپاه، هم‌زمان با عملیات والفجر مقدماتی قرارگاه‌های دیگری مانند نجف و بعدازآن قرارگاه‌های نوح، رمضان، حمزه و قدس افزایش یافت و قرارگاه مرکزی همچنان قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) بود. 

سردار نائینی از عملیات والفجر مقدماتی به عنوان اولین عملیاتی نام برد که یگان‌های سپاه تحت امر دو قرارگاه کربلا و نجف مأموریت خود را انجام دادند و اظهار کرد: فرماندهی قرارگاه کربلا بر عهده شهید مجید بقایی است و احمد غلامپور که سابقه فرماندهی و جانشینی قرارگاه‌های عملیاتی را داشت به عنوان جانشین قرارگاه کربلا منصوب می‌شود. 

وی افزود: بعد از شهادت شهید بقایی، احمد غلامپور عملاً فرماندهی قرارگاه را در عملیات والفجر مقدماتی بر عهده داشتند. 

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اشاره کرد: در طول جنگ منطقه جنوب به‌عنوان منطقه سرزمینی قرارگاه کربلا بود و مسئولیت قرارگاه از منطقه چنگوله تا دهانه اروند بود.

وی اظهار کرد: سردار غلامپور در طول دفاع مقدس به عنوان قرارگاه کربلا شناخته می‌شد. قرارگاه کربلا با هر اسمی بود، همان قرارگاه کربلا به فرماندهی آقای غلامپور و کادر همراه ایشان بود.

سردار نائینی با اشاره به این‌که کارنامه و شناسنامه قرارگاه کربلا با احمد غلامپور یک هویت بود، درعین‌حال گفت: هرچند در عملیات خیبر قرارگاه کربلا با فرماندهی آقای غلامپور با نام قرارگاه بدر فعالیت می‌کرد؛ و یا در عملیات بدر آقای غلامپور جانشین قرارگاه نجف بودند و یا در عملیات بیت‌المقدس ۴ که در غرب کشور و در منطقه دربندیخان عراق انجام شد، قرارگاه کربلا با نام قرارگاه فتح فعالیت می‌کرد. 

وی با تأکید بر این‌که سردار غلامپور در عملیاتی‌ترین قرارگاه سپاه در جبهه جنوب بیشترین نقش و درواقع نقش اول را داشته‌اند، اظهار کرد: البته مجاهدت‌های او از روز‌های اول جنگ از اهواز و سوسنگرد شروع می‌شود و در کنار فرماندهان بنام حماسه‌ها آفرین بوده‌اند. او هیچ‌گاه در طول دفاع مقدس، جنگ و در میدان نبرد بودن را با هیچ‌چیز عوض نکرد.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به این‌که سردار غلامپور بعد از دفاع مقدس در سنگر روایت گری و تاریخ جنگ و ثبت و ضبط تاریخ شفاهی اهتمام جدی داشته‌اند، گفت: علاوه بر این ایشان در تاریخ شفاهی سردار محسن رضایی کمک کردند. در شورای راهبردی و هیات مدیره مرکز نقش بسیار فعال و مؤثر در تدقیق روایت‌ها و پژوهش‌های مرکز و تاریخ‌نگاری مستند و مستدل داشته‌اند.

وی اشاره کرد: امروز هم سردار غلامپور در تاریخ جنگ، روایت‌گر دقیق حوادث در هر سه سطح راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی است. بعد از جنگ رئیس دوره عالی جنگ و هم‌اکنون مدرس، محقق و راوی جنگ هستند.

سردار نائینی با ذکر این‌که در دفاع مقدس، تضمین موفقیت در دو سطح راهبردی و تاکتیکی جنگ، بدون سطح عملیات ممکن نبود، اظهار کرد: قرارگاه‌های عملیاتی به‌ویژه کربلا و نجف نقش واسط بین این دو سطح بودند. فرماندهانی مانند احمد غلامپور و عزیز جعفری با ارتباط منظم و منطقی بین سطح راهبردی که سطح فرماندهی جنگ بود با سطح تاکتیکی جنگ که سطح فرماندهی یگان بود، عملیات‌ها را هدایت و فرماندهی می‌کردند. نظریه‌پردازان نظامى معمولاً به سطح عملیاتی جنگ‌ها کمتر توجه دارند، ولی سازمان رزم سپاه در دفاع مقدس به این سطح از جنگ توجه جدى داشت.

وی با اشاره به این‌که فرماندهان قرارگاه‌ها مانند آقای غلامپور تبحر خاصى در ترجمان استراتژى به تاکتیک داشتند، تأکید کرد: شاکله شخصیتى غلامپور براى فرماندهى در سطح عملیات ساخته شده بود. او هم فهم سطح استراتژى داشت و هم مسائل تاکتیکى را خوب می‌فهمید. به همین دلیل توانائى هدایت و کنترل یگان‌های سپاه را داشت و بهترین انتقال‌دهنده ایده‌های فرمانده جنگ به سطوح پائین‌تر بود.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس افزود: آقای غلامپور با دغدغه‌ها و مسائل دو سطح فرماندهی عالی جنگ و فرماندهان یگان‌ها آشنا بودند. با برقرارى رفاقت و روابط عاطفی با فرماندهان یگان‌ها به‌خوبی می‌توانست در حین عملیات آن‌ها را در دست‌یابی به اهدافشان کمک کند. هدایت و کنترل فرماندهان یگان‌های سپاه در عملیات‌ها بدون رابطه دوستانه و اقناعی امکان‌پذیر نبود.

سردار نائینی انتقال اعتمادبه‌نفس به فرماندهان یگان‌ها را از خصوصیات سردار غلامپور در دوران دفاع مقدس برشمرد و گفت: سردار غلامپور با به کار بردن جمله "تو هم می‌توانی مثل حسین خرازى و احمد کاظمى باشى"، به سایر فرماندهان در آن‌ها اعتمادبه‌نفس ایجاد می‌کرد.

وی اعتماد به تدابیر فرمانده رده‌بالاتر یعنی محسن رضایی را از ویژگی‌های دیگر سردار غلامپور مطرح و اظهار کرد: سردار غلامپور ضمن داشتن روحیه نقادى، هنگامی‌که فرماندهى تصمیم قطعى براى اجراى یک عملیات می‌گرفت، مصمم و قاطع به دنبال اجراى تدبیر فرماندهى بود.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: ویژگی‌هایی همچون پای‌کار بودن، هماهنگ بودن با فرمانده خود، تعاملی بودن، مثبت اندیش بودن و میدانی بودن آقای غلامپور، سبب محبوبیت وى نزد اکثر فرماندهان بود.

وی با اشاره به کتاب تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس به روایت احمد غلامپور گفت: تاریخ شفاهی احمد غلامپور در ۶۸ جلسه برگزار شده است که حاصل آن سه جلد کتاب است که دو جلد چاپ شده است. جلد اول تا پایان عملیات بیت‌المقدس را روایت می‌کند و جلد دوم از عملیات رمضان تا پایان والفجر ۸ را روایت کرده است و جلد سوم هم از کربلای ۴ تا پایان جنگ را شامل خواهد شد.

سردار نائینی با بیان این‌که کتاب «جوانان اهواز زنده‌اند»؛ جلد اول تاریخ شفاهی آقای غلامپور نوشته مجید مختاری از مجموعه کتاب‌های تاریخ شفاهی دفاع مقدس است، اظهار کرد: این کتاب از ۱۵ گفتگو تشکیل‌شده که شامل سه دوره از زندگی سردار غلامپور می‌شود؛ دوره کودکی تا انقلاب اسلامی، دوره پس از انقلاب اسلامی تا وقوع جنگ تحمیلی و دوره هجوم ارتش عراق تا آزادسازی خرمشهر. اولین جلسه گفتگو با سردار غلامپور در ۲۷ مرداد سال ۱۳۸۸ در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزارشده است.

وی افزود: مجید مختاری برگزارکننده جلسات گفتگو است که خود از راویان دوران دفاع مقدس است. وی در هر گفتگو با اشاره به اسناد و مدارک و گزارش‌های موجود در دفاتر راوی، سؤالاتی را از سردار غلامپور پرسیده است و سعی کرده تا مسائل و اتفاقات را با طرح سؤالات و پاسخ توسط راوی برای مخاطب روشن و تبیین کند. 

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس متذکر شد: آقای غلامپور یکی از همان جوانان اهوازی مخاطب امام خمینی از روز‌های نخست جنگ هستند. خدمات او در دفاع مقدس و در طرح‌ریزی و هدایت همه عملیات‌ها تعیین‌کننده بود. متأسفانه ما نتوانسته‌ایم به جوان امروزی این قهرمانان ملی دفاع مقدس را درست معرفی کنیم.

وی به جلد دوم کتاب تاریخ شفاهی سردار غلامپور پرداخت و گفت: پژوهش و اجرای جلد دوم تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت احمد غلامپور به کوشش آقای محسن رخصت‌طلب انجام شده و درنهایت این اثر توسط دکتر حسین احمدی تدوین نهایی شده است. جلد دوم تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت احمد غلامپور مربوط به مقطع عملیات رمضان تا پایان عملیات والفجر ۹ است.

انتهای پیام/ 911

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار