آغاز نصب کاشی‌های ثبت شده به‌نام خیران ایرانی در حرم مطهر حسینی+ تصاویر و فیلم

مدیر فرهنگی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات از آغاز عملیات نصب کاشی‌های ثبت شده به‌نام خیران ایرانی در طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) خبر داد.
کد خبر: ۶۴۹۰۳۳
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰ - 04February 2024

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، میلاد جوادی مدیر فرهنگی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: نخستین مجموعه از کاشی‌های هفت رنگ و معقلی که خیران ایرانی با نذر ۲۰۰ هزارتومان، بنام خود یا عزیزانشان ثبت کرده بودند، در طرح توسعه حرم امام حسین (ع) مزین بنام صحن و شبستان حضرت زینب (س) نصب شد.

آغاز نصب کاشی‌های ثبت شده بنام خیران ایرانی در حرم مطهر حسینی+عکس و فیلم

وی افزود: اسناد و شواهد متقن به‌دست آمده از اعتاب مقدسه نشان می‌دهد که خیران و استادکاران ایرانی در قرون گذشته، نام خود را بر پشت خشت‌ها، درها، ضرایح ودیگر اجزاء معماری حرم‌ها به یادگار ثبت می‌کردند.

مدیر فرهنگی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: حک نام خیر و دست‌اندرکاران احداث بنا در حرم‌های مطهر به امید بهره‌مندی از شفاعت ائمه اطهار علیهم السلام، سنتی رایج بین استادکاران ایرانی بود که افتخار ساخت وساز در اعتاب مقدسه را داشتند.

آغاز نصب کاشی‌های ثبت شده بنام خیران ایرانی در حرم مطهر حسینی+عکس و فیلم

جوادی ادامه داد: امروز نیز ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات به تأسی از این سنت دیرین، با راه‌اندازی پویش «کاشی حرم»، این فرصت معنوی ارزشمند را فراهم کرده است تا تمامی دوستداران اهل بیت علیهم السلام، با نذر ۲۰۰ هزارتومان برای طرح توسعه حرم امام حسین (ع)، مزین بنام صحن و شبستان حضرت زینب (س) و حک نام خود یا عزیزان درگذشته‌شان، نام آنان را در حرم مطهر جاودانه کنند.

آغاز نصب کاشی‌های ثبت شده بنام خیران ایرانی در حرم مطهر حسینی+عکس و فیلم

وی گفت: هم اکنون استادکاران ایرانی که در کربلا مشغول اجرای طرح توسعه حرم امام حسین (ع) هستند، نام خیر یا امواتی که به نیت آنها، هزینه اهداء شده است را پشت کاشی نوشته و در حرم نصب می‌کنند.

براساس این گزارش، علاقه‌مندان به مشارکت در این طح می‌توانند به بخش پویش کاشی حرم در سایت ستاد توسعه و بازسازی عتبات به نشانی https://atabat.org/fa/forms/۸۰ مراجعه کنند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار