به روز شده در: ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۰
حجت الاسلام ابوترابی فرد:
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مسأله امامت و رهبری جامعه بشری، آفرینش معلمی است که در سایه دریافت حقیقی پیام وحی و آراسته شدن به بالاترین مدارج کمال برترین شخصیت عالم امکان است و از این زاویه می تواند پیام الهی را برای فهم و دریافت مسیر حرکت به انسان ابلاغ کند. ثانیا به عنوان تجسم عینی و خارجی حق به عنوان یک اسوه به معنای واقعی کلمه فراروی او قرار گیرد.
کد خبر: ۶۶۱
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۲ - ۲۰:۳۶ - 24June 2013

انسان تربیت یافته می تواند به بالاترین جایگاه دست یابد/  دفاع مقدس پیام انقلاب را صادر کرد

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، حجت الاسلام ابوترابی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نهمین همایش دکترین مهدویت گفت: موضوعی که برای همایش مهدویت انتخاب شده تکیه بر واژه تربیت و نقش تربیت انسان در فراهم کردن بستر ظهور و نقش ظهور پیشوا و امام صالح وعادل  در رسیدن انسان وجوامع بشری به قله ومراتب بلند تربیت است.


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شایسته است توجه کنیم که عالم ماده، عالم طبیعت تاروپودش با تربیت گره خورده است. لازمه عالمی که از دو حیثیت فعلیت و استعداد برخوردار است. حرکت همراه با تربیت است که خدا در آیات نورانی که قرآئت کرده تأکید کرده عالم دنیا، عالم تقدیر و تربیت است.

وی تاکید کرد: هر موجود مادی در انتظار تولدی جدید است. تولدی که چون با تدبیر حکم علی الاطلاق انجام می گیرد سیر همراه با تربیت است. خصوصا اگر بر این کلمه مبارکه توجه کنیم که خدا می فرماید: تمام عالم در مقام تسبیح حضرت حق هستند.


ابوترابی تصریح کرد: عالم طبیعت، عالم ماده، عالم پدیده ها، عالم تولدهای پی درپی و عالم همراه با تربیت و تدابیر عالی است؛ لذا هر پدیده ای در حالت انتظار تولدی نو است. انسان در میان پدیده ها، شخصیت متمایزی دارد؛ زیرا نفس آن از جایگاه والایی برخوردار است.


وی با اشاره به آیه کریمه وبرداشت از آن ادامه داد: از آموزهای دینی می توان یافت که نفس انسان در ادراک و دریافت و فهم فجور و تقوی روی سبقت را ربوده است و با این ظرفیت می تواند در مقام تربیت به عالی ترین مقامی برسد که دیگر موجودات از دست یابی به آن عاجزهستند و برای این  حرکت تکاملی علاوه بر ظرفیتی که درنفس بشر نهاده شده نیازمند به امام و اسوه ای است که قله های کمال را فراروی او بنمایند و مسیر حرکت را برای او هموار کنند و خدای سبحان این نعمت را به بشر ارزانی داشته است.
 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مسأله امامت و رهبری جامعه بشری، آفرینش معلمی است که در سایه دریافت حقیقی پیام وحی و آراسته شدن به بالاترین مدارج کمال برترین شخصیت عالم امکان است و از این زاویه می تواند پیام الهی را برای فهم و دریافت مسیر حرکت به انسان ابلاغ کند. ثانیا به عنوان تجسم عینی و خارجی حق به عنوان یک اسوه به معنای واقعی کلمه فراروی او قرار گیرد.
 

وی در ادامه تصریح کرد: اگر انسان طالب آن است که مظهر صفات خداوند شود و اگر می خواهد در قرب خدای متعال کمال علی الاطلاق به بالاترین درجه نائل شود، ظرفیت دارد که خداوند متعال در توصیف او می فرماید: اگر می خواهد مظهر صفات جمال و جلال حق شود و به این قله های کمال نزدیک گردد، باید مظهر عالی صفات جمال و جلال حق را فراروی خود مشاهده کند و این وجود پیامبر و امام معصوم است.
 

ابوترابی با تاکید براین که اگر بشر در مسیر تربیت خودگام بردارد این حقیقت را دریافت خواهد کرد که تنها مسیر هدایت او و رسیدنش در کوتاهترین زمان ممکن به بالاترین مقام انسانی در سایه شناخت امام و تسلیم شدن دربرابر کسی است که تسلیم به معنای واقعی کلمه در برابر خداست، افزود: او با حق یک حقیقت واحند در دو چهره متفاوت؛ قرآن توصیف پیامبر اکرم است، توصیف پیشوایان معصوم دین است و اولیای حق تجسم عینی و خارجی قرآن هستند درصحنه زندگی بشر.

وی تصریح کرد: اگر قرآن ناظق را فرارو قرار دهیم حق را بهتر می یابید و با عزم راسخ در مسیر حق گام بر خواهید داشت. اگر انسان در مسیر تربیت گام برداشت قطعا به یک منتظر راستین وجود اقدس امام تبدیل خواهد شد. اگر دغدغه ظهور را داریم باید برای تربیت انسانها اراده و عزم داشته باشیم برای تربیت خود و جامعه با عزم حرکت کنیم.


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: کسانی منتظران راستین مصلح اند که خود صالح باشند. کسانی منتظر راستین اند که به عدالت عشق می ورزند و دغدغه آراسته شدن به عدالت را دارند. تربیت، زمینه ساز ظهور امام عصر است. انسان تربیت یافته یک منتظر راستین است و با رسیدن  به حد نصاب در خلق و آفرینش و شکل گیری چنین انسان هایی زمینه حضور فراهم می شود.
 

ابوترابی ادامه داد: جامعه جهانی آن روز به دعا برای ظهور منجی عالم بشریت خواهد رسید، به امید آنکه این ایده و نگاه، فضای جوامع انسانی را که تشنه این روزند فراگیرد و بستر ظهور آن حضرت را فراهم بیاورد. لذا اگر طالب ظهورهستیم باید به تربیت خویش همت گماریم.
وی تاکید کرد: اگر انسان به تربیت عقلانی و وحیانی آراسته شد، نتیجه او رسیدن به مقام سلام است. می توان از قرآن و پیام های الهی به این نتیجه رسید که زمین روزی دارالسلام می شود، آنگاه که انسانهای صالح مدیریت جهانی را در دست گیرند، با دارالسلام روبرو خواهیم بود و برای رسیدن به این نقطه باید به سلامتی خود همت بگماریم.
ابوترابی درپایان تاکید کرد: انسانی که از نماز را تمام می کند برای جامعه بشری پیام سلامت دارد؛ کسی که اهل نماز است، وی قعطا برای جامعه بشری پیام سلام دارد و جامعه را به سمت سلام دعوت می کند. جامعه منتظر تمام دغدغه اش بسط عدالت است. دفاع مقدس پیام انقلاب بود برای قطع کردن دست ایادی کفر و استکبار. امیدوارم خداوند سبحان در سایه بندگی ما را به این مقام که ثمره تسلیم بودن دربرابرخداست، نائل گرداند و با تربیت و اصلاح خویش و دریافت رحمت الهی برای جامعه بشری، پیام آور سلامت و امنیت و آسایش باشیم.

برچسب ها: دکترین مهدویت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها