مقایسه بودجه نیروهای مسلح ایران با سایر کشورها؛ معجزه ایمان و اعتماد به نفس

جمهوری اسلامی ایران با وجود بودجه اندک نظامی، توانسته است به واسطه خودکفایی در صنعت دفاعی و مدیریت صحیح در این حوزه، توان بازدارندگی مطلوبی را ایجاد کند که نمونه آن را در عملیات «وعده صادق» مشاهده کردیم.
کد خبر: ۶۶۴۷۱۵
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۸ - 06May 2024

گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس‌ـ مهدی شهرودی؛ قدرت نظامی از مهم‌ترین عوامل توانمندی یک کشور است و در میان کشورهای جهان، ایالات متحده آمریکا با اتکا به قدرت اقتصادی برتر خود، سنگین‌ترین بودجه نظامی را به خود اختصاص داده است.

اما در منطقه غرب آسیا، جمهوری اسلامی ایران با بودجه نظامی اندک و غیرقابل مقایسه با قدرت‌های جهانی، با استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات بومی، توانسته به عنوان یک قدرت نظامی شناخته شود و در دفاع از منابع و منافع ملی، قدرتمندانه عمل کند.

هفته‌ی گذشته «حمیدرضا حاجی‌بابایی» رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از تصویب بودجه‌ی ۱.۸ میلیارد یورویی برای نیروهای مسلح کشورمان در سال جاری خبر داد.

نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با وجود بودجه نظامی بسیار کمتر نسبت به سایر کشور‌ها از جمله آلمان، انگلیس، آمریکا و فرانسه، و همچنین کشورهای منطقه همچون عربستان سعودی و ترکیه، توانسته با استفاده از معادلات جنگ ناهمگون و سرمایه‌گذاری بر تجهیزاتی که در این نوع جنگ نقش تعیین‌کننده دارند، ضمن بیرون ماندن از رقابت‌های مخرب تسلیحاتی به اقتدار نظامی و بازدارندگی دست یابد.

اما اگر به بودجه نظامی کشور‌های دیگر نگاهی بیندازیم، می‌بینیم که بودجه‌ نظامی عربستان سعودی، ترکیه، فرانسه، انگلیس و آمریکا که بودجه نظامی آن‌ها مجموعاً از یک تریلیون دلار عبور می‌کند. 

ایران با وجود بودجه نظامی اندک در عملیات وعده صادق درخشید/موشک‌های بالستیک ایران قلب تل آویو را شکافتند 

بر اساس داده‌های موسسه بین‌المللی تحقیقات برای صلح، موسوم به «سیپری»، بودجه نظامی کشور‌های اروپای مرکزی و غربی اکنون بیشتر از سال آخر جنگ سرد است.

داده‌های این تحقیقات جدید نشان می‌دهند که اروپا از آغاز سال ۲۰۲۲ شاهد افزایش هزینه‌های نظامی بوده و این رقم در سال ۲۰۲۳ به مجموع ۵۵۲ میلیارد یورو رسیده است.

افزایش ۱۶ درصدی بودجه نظامی کشور‌های اروپایی در این بازه زمانی بیشتر از هزینه دفاعی این کشور‌ها در سال ۲۰۲۲ و ۶۲ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۴ است که رقمی معادل ۳۳۰ میلیارد یورو بود.

بر اساس داده‌های موسسه سیپری، کشور‌های عربستان سعودی و ترکیه در سال ۲۰۲۳ زیر بار هزینه‌های نظامی سنگینی‌تری رفته‌اند. در این میان، سعودی‌ها با تخصیص ۷۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار علاوه بر اینکه در غرب آسیا در رده نخست قرار دارند، در جهان پس از آمریکا، چین، روسیه و هند در جایگاه پنجم ایستاده‌اند. ترکیه نیز با ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در رده بیست و دوم دنیا قرار دارد.

ایران با وجود بودجه نظامی اندک در عملیات وعده صادق درخشید/موشک‌های بالستیک ایران قلب تل آویو را شکافتند 

با توجه به مبلغ اختصاص‌یافته به حوزه دفاعی کشور، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران توانسته‌اند با اِعمال مدیریت صحیح در هزینه‌های خود، بیشترین اثربخشی را نسبت به سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های کشور داشته باشند؛ چنانچه در عملیات «وعده صادق»، شاهد بودیم که موشک‌های بالستیک ایران توانستند ضربات سختی را به دو پایگاه نظامی رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی وارد کنند.

علاوه بر این، به اذعان کارشناسان و مقامات غربی، سامانه گنبد آهنین و سایر سامانه‌های پدافندی رژیم صهیونیستی برای رهگیری موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در یک روز هزینه بر جای گذاشتند و این موضوع برای دشمن صهیونیست بسیار گران تمام شد.  عملیات وعده صادق با هزینه‌ای ناچیز انجام شد و ضربه‌ای سخت بر اقتدار نظامی آمریکا،‌ انگلیس، فرانسه و سایر متحدان رژیم صهیونیستی که از بودجه‌های نظامی چند ده میلیارد دلاری برخوردارند، وارد کرد.

نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با عملیات وعده صادق نشان دادند که می‌توان با وجود اندک بودن بودجه نظامی، اقدامات خارق‌العاده‌ای انجام داد و جهان را به حیرت واداشت.

انتهای پیام/ 271

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار