رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه جلسه هیأت دولت:

ایران ظرفیت گسترده‌ای در بخش‌های مختلف هسته‌ای دارد

اسلامی گفت: در جریان سفر گروسی تثبیت شد که ایران یک ظرفیت گسترده در بخش‌های مختلف به ویژه هسته‌ای برای ارائه به جهان دارد.
کد خبر: ۶۶۷۴۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۲ - 15May 2024

ایران ظرفیت گسترده‌ای در بخش‌های مختلف هسته‌ای داردبه گزارش گروه سیاسی دفاع‌پرس، «محمد اسلامی» رییس سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیأت دولت، با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هفته گذشته اولین کنفرانس بین‌المللی علوم و فنون هسته‌ای در اصفهان برگزار شد و ۲۲ کشور در این کنفرانس شرکت کردند؛ در این کنفرانس حدود ۶۰۰ مقاله ارایه شد که از میان آنها با وجود تراز علمی بالا، ۴۲۰ مورد پذیرفته شده بود.

وی افزود: در این کنفرانس، حدود ۱۰۰ سخنرانی در کارگروه‌های مختلف را داشتیم که شاید برای اولین بار بود که توانستیم با وجود سیاه‌نمایی‌ها، به شکل حرفه‌ای صدای مظلومیت مردم ایران که همیشه صنعت هسته‌ای آن را وارونه جلوه می‌دادند را به اقصی‌نقاط دنیا منتقل کنیم و فتح بابی شد که دوسالانه کنفرانس بتواند توسط انجمن هسته‌ای کشور برگزار شود.

اسلامی اضافه کرد: در این کنفرانس، آقای گروسی حضور پیدا کرد و سخنرانی داشت و نکته مهم آن این بود که جمهوری اسلامی یک ظرفیت قابل ارایه به جهان است و ظرفیت‌های آن به گونه‌ای است که در همه بخش‌های مختلف علوم و فنون هسته‌ای، دارای دانشمندان کاردان و با کفایتی است که حرف برای گفتن دارند و دستاورد‌های آنها قابل استفاده است.

رییس سازمان انرژی اتمی در تشریح نتیجه مذاکرات با گروسی گفت: بیانیه مشترک اسفند ۱۴۰۱ پا برجا است؛ حدود ۵۰ درصد مواردی که می‌توانست به عنوان موارد باقی‌مانده میان کشور ما و سازمان انرژی اتمی و آژانس وجود داشته باشد، حل‌وفصل شده و دو مکان باقی‌مانده نیز در فرایند حل‌وفصل قرار دارد؛ با توجه به برنامه توافق‌شده طرفین در حال گفتگو و تعامل روی آن هستند.

اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی برای اینکه آیا در این دیدار، درباره رفع تحریم‌ها هم مذاکره صورت گرفت گفت: کار ما و آقای گروسی، ارتباطی به مذاکرات رفع تحریم ندارد.

وی در رابطه با تکرار صحبت‌های قبلی گروسی پس از بازگشت از ایران افزود: خبرنگاران و رسانه‌های مشخص که به محض ورود وی به پاویون سوالات هدف‌دار می‌کنند، به عنوان اولین سوال‌ها می‌پرسند که «آقای گروسی آیا ایران یک اسب را برای بار دوم به شما فروخت»؛ در حالی که همه مطالب را باید با همدیگر دید و بررسی کرد.

انتهای پیام/341

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار