در نشست خبری تشریح برنامه‌های جشن بزرگ امام رضایی‌ها مطرح شد؛

برگزاری جشن بزرگ امام رضایی‌ها در ۱۰ شهر بزرگ کشور/ استقرار چایخانه امام رضا (ع) در مناطق مختلف شهر تهران

دبیر اجرایی جشن بزرگ امام رضایی‌ها از برگزاری این جشن در ۱۰ شهر بزرگ کشور خبر داد و گفت: مراسم جشن بزرگ امام رضایی‌ها در تهران روز جمعه ۲۸ اردیبهشت از ساعت ۱۶ تا ۲۲ از میدان هفت تیر تا میدان ولیعصر برگزار می‌شود.
کد خبر: ۶۶۷۴۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۳ - 15May 2024

برگزاری جشن بزرگ امام رضایی‌ها در ۱۰ شهر بزرگ کشور/ استقرار چایخانه امام رضا در مناطق مختلف شهر تهرانبه گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، نشست خبری ستاد برگزاری برنامه‌های دهه کرامت؛ تشریح برنامه‌های جشن بزرگ امام رضایی‌ها، امروز (چهارشنبه) با حضور «عباس حیدری» دبیر اجرایی جشن بزرگ امام رضایی‌ها، «مصطفی زیبایی‌نژاد» مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران و جمعی از اصحاب رسانه در سالن اجتماعات تالار ایوان شمس برگزار شد.

دبیر اجرایی جشن بزرگ امام رضایی‌ها در این نشست اظهار داشت: برنامه‌های متعددی در دهه کرامت امسال پیش‌بینی شده که برخی از آن‌ها اجرا و برخی دیگر در حال اجراست و تعدادی هم در روز‌های آینده برگزار می‌شود که بزرگترین برنامه دهه کرامت جشن امام رضایی‌هاست.

حیدری ادامه داد: سال ۱۴۰۱ پس از نشر فیلم موهنی که علیه امام رضا (ع) در جشنواره کن منتشر شد، تصمیم گرفتیم برنامه ویژه جشن امام رضایی‌ها در تهران برگزار شود؛ به همین منظور طی دو سال گذشته برنامه‌های ویژه‌ای برای گرامیداشت مراسم میلاد امام رضا (ع) برگزار شد و امسال هم تصمیم داریم تا در این راستا برنامه‌های گسترده‌ای را به اجرا برسانیم.

دبیر اجرایی جشن بزرگ امام رضایی‌ها گفت: دهه کرامت با روز دختر آغاز می‌شود و ما هفته گذشته برنامه‌های ویژه‌ای را با حضور دختران کلاس‌های پنجم و ششم در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار کردیم و همچنین برنامه‌های متعدد زیادی هم در این رابطه طی دهه کرامت برگزار و اخبار آن منتشر شد.

وی افزود: جشن بزرگ امام رضایی‌ها در ۱۰ شهر بزرگ کشور برگزار می‌شود که مراسم ویژه‌ای روز یک‌شنبه ۳۰ اردیبهشت مصادف با شب ولادت امام رضا (ع) در مشهد برگزار خواهد شد. همچنین برای برگزاری این جشن در تهران ابتدا پویش «ایران حرم است» اجرا و برنامه‌های متعددی برای این پویش در نظر گرفته شد که می‌توان به مسابقات ویژه کودکان، اعزام زائر اولی‌ها به مشهد با اولویت زنان سرپرست خانوار، برنامه ویژه بیماران سرطانی و اعطای کمک به آن‌ها، آزادسازی ایرانیان و دیگر موارد اشاره کرد.

حیدری گفت: برای این پویش سایت محبان‌الرضا در نظر گرفته شد که موکب‌یاران و خادمان می‌توانند در آن ثبت نام کنند. همچنین برنامه‌های تلویزیونی نیز برای این پویش در نظر گرفته شده است که می‌توان به برنامه کتاب شیرین با موضوع زیارت، برنامه ترکیبی میدان خراسون و برنامه ایران حرم است، اشاره کرد.

وی افزود: مراسم جشن بزرگ امام رضایی‌ها در تهران روز جمعه ۲۸ اردیبهشت از ساعت ۱۶ تا ۲۲ از میدان هفت تیر تا میدان ولیعصر برگزار می‌شود. تلاش شده تا مراسم دیگری در این روز برگزار نشود تا مردم بتوانند از این مراسم بهره‌مند شوند، ممکن است برخی مشکلات ترافیکی در راستای برگزاری این برنامه ایجاد شود که پیشاپیش از مردم برای این مسائل عذرخواهی می‌کنیم.

دبیر اجرایی جشن بزرگ امام رضایی‌ها گفت: بیش از ۴۰۰ موکب خدمات فرهنگی و پذیرایی برای این مراسم پیش‌بینی شده و ۱۲ هزار نفر در این موکب‌ها به شهروندان خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی افزود: خادمان این مراسم در موکب‌ها از گروه‌های جهادی و خیران تهرانی هستند؛ البته شهرداری تهران در این مراسم برنامه‌های زیرساختی را مهیا می‌کنند و هزینه‌های دیگر مراسم توسط مردم و گروه‌های جهادی و خیران تامین می‌شود.

حیدری در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که تا چه اندازه نظارت بر نحوه پذیرایی موکب‌ها در جشن امام رضایی‌ها انجام می‌شود، گفت: ما نظارت کافی را بر نحوه پذیرایی مواکب در این جشن را داریم تا خدایی ناکرده عکس و فیلم‌های نامناسبی از جشن در رسانه‌های معاند پخش نشود. همچنین در این زمینه، رسانه‌ها باید با انعکاس اخبار و گزارش‌هایشان و عکس‌های مناسب، ما را در این هدف یاری کنند. تعدادی از مواکبی که در جشن عید غدیر در پذیرایی تخلفی داشته‌اند که منجر به ایجاد عکس‌های نامناسب از جشن بوده‌اند؛ این مواکب را حذف کرده‌ایم و اجازه ورود به جشن امام رضایی‌ها را به آن‌ها نداده‌ایم.

مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: ستاد دهه کرامت از سه ماه قبل و پیش از آغاز سال جدید در معاونت اجتماعی شهرداری تهران شکل گرفت. در این زمینه با برگزاری جلسات مختلف طراحی مشترکی انجام شد و از همه ظرفیت‌های فرهنگی، رسانه‌ای و میدانی در این امر استفاده شد تا زمینه پویش «ایران حرم است» طراحی شود و د ر این رابطه مجموعه‌های مختلف پای کار آمدند تا برنامه‌های ویژه دهه کرامت به خوبی اجرا شود.

زیبایی‌نژاد افزود: عنوان ایران حرم است برگرفته از بیانات شهید قاسم سلیمانی است، در این پویش دو سرود داریم که می‌توان به سرود ایران حرم است با محوریت وحدت و یکپارچگی و همدلی ایرانیان تولید و منتشر شده است، همچنین در طول دهه کرامت چایخانه امام رضا در ۲۲ منطقه و ۲۲ میدان بزرگ تهران جانمایی شده است. از سویی دیگر نیز در خصوص بیماران سرطانی هم در دهه کرامت تلاش‌هایی کرده‌ایم تا با کمک خیرین و حامیان کمک‌هایی را جمع‌آوری کنیم و در اختیار خانواده‌هایشان قرار دهیم.

وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم در برگزاری مراسم ملی مانند جشن امام رضایی‌ها از وجود خود مردم در اداره مراسم بهره‌گیری کنیم؛ به همین منظور برنامه‌های مراسم به صورت خانوادگی انجام می‌شود که در این زمینه برنامه‌های ویژه‌ای برای کودکان با برپایی شهربازی‌های کوچک فراهم شده است؛ یعنی تمامی ضلع جنوبی خیابان از میدان هفت تیر تا میدان ولیعصر شهربازی ایجاد شده تا خانواده‌ها از آن بهره‌مند شوند.

مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران افزود: جشن امام رضایی‌ها جزو برنامه‌های ویژه مجموعه جبهه انقلاب است، این برنامه در سال اول در دانشگاه تهران و در سال دوم در میدان خراسان برگزار شد و با توجه به استقبال مردم از این مراسم، برنامه امسال به صورت ویژه و گسترده برگزار می‌شود. برنامه‌های این مراسم از ساعت ۱۶ آغاز می‌شود و در میدان ولیعصر دو برنامه اصلی را با حضور گروه‌های شاد و خواننده‌های مطرح و گروه‌های سرود برگزار می‌کنیم؛ یعنی بخش اول قبل از اذان و بخش دوم پس از اذان است.

وی گفت: پس از برگزاری نماز جماعت مغرب و عشا، برنامه‌های ویژه‌تری با حضور مداحان مطرح و سخنران کشوری برگزار می‌شود. اجرای سرودهای مختلف و برنامه‌های فرهنگی مختلف از دیگر برنامه‌های این مراسم به شمار می‌رود. حضور خادمیاران بارگاه امام رضا (ع) نیز از دیگر برنامه‌های این مراسم به شمار می‌رود.

مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران گفت: ساعت ۲۰ برنامه‌های همچون ارتباط زنده با حرم و نقاره‌زنی در قالب برنامه‌های جنبی برگزار می‌شود. برای برگزاری مراسم این چنینی به سراغ تمامی مجموعه‌های فرهنگی و مردمی شهر می‌رویم تا بتوانیم بهترین خدمات را به شهروندان ارائه کنیم.

زیبایی‌نژاد تأکید کرد: ظرفیت‌های مردمی زیادی درخواست داشتند تا در برگزاری این مراسم شرکت کنند؛ اما در این زمینه حتی با کمبود جانمایی برای گروه‌های مختلف مردمی مواجه هستیم، امسال اولین برنامه دهه کرامت که حتی پیش از آغاز این دهه برگزار شد، مراسم جشن روز دختر در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی بود که با حضور رئیس جمهور برگزار شد.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار