آیت الله اعرافی:

صفوف حج ابراهیمی باید استخوان‌های اسراییل را بشکند

آیت الله «اعرافی» با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه گفت: صف‌های حجاج و حج ابراهیمی ما باید دهان اسرائیل را خُرد کند و استخوان‌های این غاصبان را بشکند.
کد خبر: ۶۷۰۶۳۵
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۳ - 31May 2024

صفوف حج ابراهیمی باید استخوان‌های اسراییل را خرد کند/ دولتمردان بر عهد شهید آیت الله رئیسی باقی بمانندبه گزارش دفاع‌پرس از قم، آیت الله «علیرضا اعرافی» امام جمعه قم در خطبه‌های نماز جمعه قم در مصلای قدس با اشاره به حادثه شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان، اظهار داشت: این حادثه خسارت سنگینی متوجه کشور کرد، اما از منظر دیگر این اتفاق ناگوار در کنار عملیات ترکیبی و راهبردی بسیار مهم وعده صادق برکت‌های فوق‌العاده‌ای داشت.

عضو فقهای شورای نگهبان با قدردانی از مردمی که با حضور در تشییع پیکر‌های شهیدان خدمت، این امواج انسانی و صحنه‌های بسیار دل‌نشین و جذاب را رقم زدند افزود: مردم بزرگوار در تهران، قم، تبریز، مشهد و بیرجند یک صحنه بسیار بزرگی از همبستگی ملی، ایمانی و انقلابی را به وجود آوردند.

مدیر حوزه‌های علمیه در ادامه بیان کرد: آفرین بر شما مردمی که برغم مشکل‌ها و سختی‌ها به موقع قدر سرمایه‌های خود را می‌دانید، تحلیل درست دارید و در صحنه‌های انقلاب و اسلام حضور پیدا می‌کنید.

وی اضافه کرد: نخستین دستاورد این دو اتفاق بزرگ، انسجام داخلی و به نمایش درآمدن یک صحنه تازه از همبستگی ایمانی، ملی و انقلابی بود، این پدیده کمی نبود.

اعرافی با ییان این نکته که ما در دهه اخیر زیر فشار یک جنگ ترکیبی پیچیده بوده‌ایم بیان داشت: اینکه ملت ما در این فشار این گونه هوشمند و آگاه باشند، فریب نخورند، موقعیت‌ها را بشناسند و نقدشان را ابراز کنند، اما هنگام حماسه در صحنه حضور یابند، نعمت بزرگی است.

وی گفت: این حادثه موجب عمق و انسجام بیشتر جبهه و محور مقاومت شد، اظهار ارادت کشور‌های دیگر به ایران اسلامی نیز افزایش پیدا کرد، بیش از ۸۰ هیات خارجی از سطوح عالی تا سطوح بعدی به محضر رهبر معظم انقلاب و ملت شریف ایران تسلیت گفتند.

امام جمعه قم تاکید کرد: این در حالی است که علیه نظام‌اسلامی پرونده‌سازی‌های دروغین و باطلی صورت می‌گیرد، این یاوه گویان جهان و این مستکبران خون‌ریز خیلی بر ضد ملت‌های آزاده و ایران پرچم‌دار اسلام و آزادی خواهی حرف می‌زنند و پرونده می‌بافند.

مدیر حوزه‌های علمیه یادآور شد: حتی کشور‌هایی که روابط ما با آنان دوستانه و نزدیک نبود نیز آمدند چرا که انتخابات، عظمت و شکوه ملت ایران و بزرگی خدمت‌گزاران به آن را دیدند و صحنه را با حضورشان پُر کردند.

آیت‌الله اعرافی همچنین انسجام داخلی، افزایش اقتدار ملی، حساب بردن دشمنان خارجی، تقویت محور مقاومت و این روح الهی و معنوی که در تشییع جنازه‌ها شاهد بودیم را از دستاورد‌های این حادثه دانست و گفت: پیام این حادثه و این حضور حماسی برای دولت‌مردان کشور، نداشتن رخوت و سستی در فاصله گذر و تا رسیدن به استقرار دولت جدید است.

وی اضافه کرد: دولت‌مردان ما نباید رخوتی پیدا کنند، باید کارهایشان را محکم ادامه دهند و تکلیف‌شان را عمل کنند و به آن عهدی که شهید رئیسی بر آن استوار بود، استوار بمانند.

مدیر حوزه‌های علمیه همچنین افزود: پیام این حادثه به مردم نیز تقویت انسجام داخلی، حضور در صحنه‌ها و انتخابات در پیش‌رو است؛ باید مشارکت بالایی را رقم بزنیم تا دنیا اصالت ملت ایران و انقلاب اسلامی را بیش‌ازپیش باور کند.

آیت‌الله اعرافی با بیان این مطلب که پیام برای قوای مسئول نیز پیام مهمی است یادآور شد: مجلس جدید تازه شکل گرفته، به همه کسانی که به مجلس راه یافته‌اند و در ریاست و هیات رئیسه قرار گرفته‌اند تبریک می‌گوییم، امیدواریم قوه مجریه نیز به خوبی شکل بگیرد.

امام جمعه قم بیان کرد: اکنون وظیفه‌های این قوا، حساس و سنگین است، چون امسال سال آغاز برنامه هفتم توسعه اقتصادی کشور را در پیش دارند.

وی ادامه داد: این برنامه که به شکل نسبتا خوبی تهیه شده، راهنمای آینده قوای مقننه و مجریه است، استمرار حرکت جهادی و سبک حکم‌رانی دولت سیزدهم از یک سو و حرکت برنامه‌ای قوی و حل مشکل‌های در پیش‌روی ملت مورد توجه قرار گیرد.

اعرافی در ادامه خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه، مشارکت مردمی، حل مشکل‌های اشتغال و مسکن، صیانت از ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم و مهار تورم، مسائل مهم انرژی، آب، محیط زیست، منابع طبیعی، روابط بین‌الملل، علم، فرهنگ و نخبگان از سلسله مواردی است که در برنامه هفتم مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: قدردانی از این ملت آگاه و هوشمند، آمادگی قوا برای ایفای نقش قوی در خدمت به مردم و ادامه راه جهاد خدمت مرحوم رئیسی و شهیدان بزرگوار خدمت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه عنوان کرد: وای بر کسانی که بر این ظلم بی‌پایان، خون‌ریزی جنایت‌کارانه، نسل‌کُشی و حق‌کُشی وسیع، چشم بسته‌اند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تاکید بر بیداری اُمت اسلام خاطرنشان کرد: باید صف‌های حجاج و حج ابراهیمی ما دهان اسرائیل را خُرد کند و استخوان‌های این غاصبان را بشکند، به فضل خدا و همت بلند امت اسلام استخوان‌های اسرائیل و ستم‌کاران جهان شکسته خواهد شد.

امام جمعه قم همچنین خطاب به صهیونیست‌ها گفت: شما برای از بین بردن حماس می‌خواهید یک ملت را قتل عام کنید و زنان و کودکان و مریض‌ها را به خون بکشانید؛ مگر حماس و حزب‌الله و محور مقاومت یک گروه در درون یک جامعه بزرگ هستند، این اشتباه محاسباتی شماست.

وی یادآور شد: محور مقاومت در عمق جان و هویت امت اسلام و فلسطین حضور دارد، شما می‌خواهید یک ملت را قتل عام کنید، وای بر آمریکایی‌ها و سازمان ملل و حاکمان منطقه و جهان اسلام، شما دارید کشتار یک ملت را تماشا می‌کنید و تکان نمی‌خورید.

خطیب جمعه قم بیان داشت: این را نیز بدانید که موفق به حذف محور مقاومت نخواهید شد و به فضل خدا، رهبری ما، انقلاب اسلامی، ملت ایران و محور مقاومت همچنان پیشتاز و پیش‌آهنگ و سرافراز پیش خواهند رفت و بینی‌تان را به خاک می‌مالند.

خطیب جمعه قم در بخش دیگری از سخنان با گرامیداشت سال‌گرد ارتحال حضرت امام (ره) و یاد و خاطره شهیدان قیام ۱۵ خرداد گفت: ما قمی‌ها افتخار داریم که امام بزرگوار از این شهر برخاست و ملت ایران نیز مفتخر است که با این نایب امام زمان (عج) همراه شد و انقلابی بزرگی را شکل داد.

وی با بیان اینکه در نهضت امام باید چند نکته بسیار مهم مورد توجه باشد گفت: نسل جدید باید به این سابقه تاریخی و گذشته افتخار آمیز توجه کند و شخصیت جامع‌الاطراف امام را بشناسد.

وی تصریح کرد: امام یک شخصیت جامع‌الاطرافی بود که مانند او را به سادگی در تاریخ اسلام، تشییع و حوزه‌های علمیه نمی‌بینیم، مراتب علمی و تقوایی و ایمانی و همه ابعاد شخصیت امام از او یک انسان بسیار کم‌نظیر به وجود آورده است.

خطیب جمعه قم گفت: اگر تاریخ حوزه‌های علمیه، علما، مراجع، بزرگان و چهره‌های سیاسی ایران و جهان اسلام را ورق بزنیم، مثل امام کم است؛ این چهره نادر عصر ما از جامعیت بی‌مثالی برخوردار بود.

وی با بیان اینکه امام در انقلاب خود فقط بر خدا اعتماد داشت افزود: اعتماد بر خدا کنید که او همه گره‌ها را می‌گشاید؛ امام عشق فراوانی به مومنان و انسان‌های وارسته و ملت بزرگ ایران داشت.

خطیب جمعه قم در ادامه افزود: حضرت امام هیچ وقت دنبال گروه خاصی نبود، با متن ملت پیوند و عهد استوار داشت، و به آنها اعتماد می‌کرد، خیزش عمومی و نهضت همگانی از اندیشه امام برخاست و باعث بیداری ملت شد.

آیت‌الله اعرافی همچنین گفت: حضرت امام از یک نظریه کلان در حکومت اسلامی برخوردار بودند، این نظریه از فقه و متن معارف اسلامی برخاسته بود.

وی با ذکر این نکته که امام راحل ریشه‌ها را شناخت بیان کرد: امام بر خلاف نهضت‌های قبلی، رژیم منحوس پادشاهی که یک رژیم ضد دموکراسی و انسانی بود را هدف‌گیری کرد و در سطح کلان نیز آمریکا و اسرائیل را مورد توجه قرار داد.

وی اضافه کرد: امام با این نگاه بلند دارای یک رویکرد جهانی بود، اکنون ابعاد فکر امام و نهضت پانزدهم خرداد در جهان در حال گسترش است.

امام جمعه قم افزود: امروز با رهبری گرانقدرمان، این پرچم خونین عاشورای حسینی و انقلاب اسلامی در جهان در اهتزاز است، این ملت نیز این راه را همراهی می‌کند.

آیت‌الله اعرافی اظهار کرد: در سال‌گرد ارتحال امام و شهیدان ۱۵ خرداد و بزرگداشت شهدای خدمت باردیگر با این بزرگان پیمان استمرار بر راه‌شان می‌بندیم و با صدای بلند لبیک یا حسین می‌گوییم.

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها