سوگواری رادیو در ایام ارتحال رهبر کبیر انقلاب

برنامه‌های شبکه‌های مختلف رادیویی برای بزرگداشت سالروز ارتحال امام خمینی و قیام خونین ۱۵ خرداد اعلام شد.
کد خبر: ۶۷۰۸۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۷ - 02June 2024

سوگواری رادیو در ایام ارتحال رهبر کبیر انقلاببه گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، برنامه‌های شبکه‌های مختلف رادیویی برای بزرگداشت سالروز ارتحال امام خمینی و قیام خونین ۱۵ خرداد در روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد اعلام شد. 

رادیو ایران؛ نهضت پایدار

«خردادنامه» روایت مردم تهران و سایر شهرهاست که در اعتراض به دستگیری امام خمینی (ره) به خیابان‌ها ریختند و قیام خونین خویش را آغاز کردند. این برنامه روز سه‌شنبه (۱۵ خرداد) پخش می‌شود.

«خیزش خونین» عنوان ویژه‌برنامه دیگری است که روز ۱۵ خرداد از ساعت هشت و ۴۰ دقیقه با نگاهی به سیل خروشان کشاورزان غیور و کفن‌پوش ورامین، دهقانان کَن و مردم جماران که به‌سوی تهران سرازیر شدند، روانه آنتن می‌شود.

«نهضت پایدار» با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران به‌مناسبت سالروز قیام ۱۵ خرداد به نقش امام خمینی (ره) در این قیام و حوادث، دستاورد‌های این رویداد تاریخی می‌پردازد.

«طلیعه یک نهضت» نیز با پرداختن به لایه‌های عمیق‌تری از شکل‌گیری قیام ۱۵ خرداد ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه از رادیو ایران پخش خواهد شد.

رادیو جوان؛ من به تو نزدیکم

ویژه‌برنامه «من به تو نزدیکم» با نگاهی متفاوت به زندگی و شیوه حکومت امام خمینی (ره)، رفتار ایشان با خانواده، کودکان و جامعه برای حفظ وحدت کشور در روز‌های ۱۴ و ۱۵ خرداد روی آنتن خواهد رفت.

از دیگر برنامه‌های این شبکه می‌توان به مستند روز خمینی، قیام ماندگار، کافه رادیو، به سبک روح‌الله، عطر یار، صدای دل‌ها و به قول تاریخ اشاره کرد که به بررسی اقدامات امام خمینی (ره) و بنیان‌گذاری نهضت اسلامی می‌پردازند. این بسته مستند که کاری از گروه تاریخ و معارف رادیو جوان است، به رویدادهایی چون پروژه کشف حجاب، انقلاب سرخ و سفید، کاپیتولاسیون و لایحه اصلاح اراضی نیز خواهد پرداخت که ساعت هشت روی موج اف. ام ردیف ۸۸ مگاهرتز پخش می‌شود.

رادیو فرهنگ؛ تیغ‌ها و ستیغ‌ها

مستند «روح‌الله» با مرور زندگی حضرت امام خمینی (ره) از بدء تولد تا روز ارتحال ایشان دوشنبه (۱۴ خرداد) ساعت هشت روی آنتن می‌رود. آشنایی مخاطبان با زندگی امام (ره) و نقش ایشان در مراحل حساس تاریخی و تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران از اهداف این برنامه است. 

برنامه «کوچ دل‌ها» به واکاوی اندیشه‌های امام خمینی (ره) در قلمرو فرهنگ می‌پردازد. ویژه‌برنامه زنده این شبکه که ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه روی آنتن می‌رود، به پوشش مراسم مرقد امام خمینی (ره) می‌پردازد و همچنین در این برنامه در مورد اندیشه حضرت امام (ره) به‌عنوان بیدارگر ملت‌های اسلامی و تأثیر اندیشه امام بر ملت‌های منطقه گفت‌وگو خواهد شد.

مستند «کشف‌الاسرار» در این ایام با روایتی ماندگار از زندگی و زمانه امام خمینی (ره) از تولید و تأمین رادیو فرهنگ ساعت ۱۷ پخش می‌شود.

برنامه «بهار بیداری» با موضوع نگاهی به قیام خونین ۱۵ خرداد ساعت هشت پخش می‌شود. «تیغ‌ها و ستیغ‌ها» مستندی از شکل‌گیری قیام ۱۵ خرداد از ریشه‌های شکل‌گیری این قیام، پیامد‌های آن و وقایع بعد از آنکه زمینه‌های پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم کرد، ساعت ۹ برای شنوندگان روایت می‌شود.  

رادیو تهران؛ امامین انقلاب

انعکاس مراسم حرم امام خمینی (ره) و پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همراه با گزارشگر مستقر در حرم و ارتباط با مرکز خمین از مراسم ویژه در بیت تاریخی امام از بخش‌های دیگر ویژه‌برنامه‌های رادیو تهران است.

برنامه گفت‌وگومحور «امامین انقلاب» از ۶ تا ۱۶ خرداد در باره شخصیت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه روی آنتن می‌رود. برنامه «باغ فیض» یکشنبه (۱۳ خرداد) نیز با موضوع امامین انقلاب از ساعت ۲۱ پخش خواهد شد.

جدول پخش شبکه رادیویی تهران در روز‌های ۱۴ و ۱۵ خرداد به‌همت چهار گروه برنامه‌ساز فرهنگ و جامعه، دانش و اقتصاد، ورزش و تفریجات و گروه تاریخ و معارف به‌صورت ویژه از ساعت شش و ۳۰ دقیقه تا شامگاه به‌صورت ویژه متناسب با این ایام پخش خواهد شد.

ویژه‌برنامه‌هایی با موضوع بیان و روایت خاطرات ماندگار مردم از قیام ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲، نقش قیام پانزده خرداد و حضور مردم در پیروزی انقلاب با حضور شخصیت‌های انقلابی، تولید مستند بازداشت امام خمینی (ره)، مستند‌هایی با موضوع آغاز رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تدارک دیده شده است.

در برنامه «کتاب شب» ۱۲ تا ۱۶ خرداد، کتاب مرتبط با زندگی امام خمینی (ره) از ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه بازخوانی و در ویژه‌برنامه‌های رادیو تهران به انتخاب آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به رهبری هم پرداخته خواهد شد.

رادیو صبا؛ ساده و صمیمی

رادیو صبا یکشنبه (۱۳ خرداد) در ویژه‌برنامه «ساده و صمیمی» در سه قسمت در تعامل با مخاطبان ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه تقدیم مخاطبان می‌شود. در ویژه‌برنامه موسیقی محور «نواهنگ» با پخش موسیقی و ترانه در شب رحلت رهبر انقلاب اسلامی و سالروز قیام ۱۵ خرداد با مخاطبان همدل و همنوا می‌شود.

روز‌های ۱۴ و ۱۵ خرداد این شبکه رادیویی ویژه برنامه «هر طرف صدای تو» را ساعت ۱۰ صبح به‌صورت زنده با رویکرد گرامیداشت این ایام در بخش‌های متنوع تقدیم مخاطبان می‌کند.

مستند گزارشی «روایت رهبری» با موضوع رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دو قسمت در روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه تقدیم مخاطبان می‌شود. 

نمایش رادیویی «تهیه یک گزارش» در دو قسمت با توجه به گرامیداشت این ایام از ساعت ۱۸ راهی آنتن صبا خواهد شد.

رادیو ورزش؛ در ماتم خورشید

ویژه‌برنامه‌های «ماتم خورشید» به‌مناسبت رحلت امام خمینی (ره) در روز ۱۴ خرداد و «حماسه خورشید» به‌مناسبت قیام ۱۵ خرداد به‌صورت زنده از ساعت ۱۰ تا  ۱۲ روی آنتن رادیو ورزش می‌شود.

«گود فتوت» ۱۴ و ۱۵ خرداد از ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه و «سروقامتان» ویژه شهدای ورزشکار از ۱۳ تا ۱۵ خرداد ساعت ۲۰ از گروه فرهنگ و علوم ورزشی پخش خواهد شد.

رادیو معارف؛ نیمه خرداد

برنامه «نیمه خرداد» از ۱۳ تا ۱۵ خرداد  از ساعت ۹ به تبیین نقش امام در بنیانگذاری انقلاب اسلامی می‌پردازد. مقابله با خطر تحریف امام خمینی (ره) و لزوم بازخوانی مبانی و اصول ایشان از اهداف و راهبرد‌های این برنامه است. در «نیمه خرداد» واکاوی اندیشه‌های امام راحل را در کلام کارشناس برنامه می‌شنویم.

«روایت رهبری» روایتی است که از تبیین جایگاه رهبری و تبیین نقش مجلس خبرگان رهبری در انتخاب و به رهبری رسیدن آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید. این برنامه از ۱۵ تا ۱۷ خرداد ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه تقدیم مخاطبان رادیو معارف می‌شود.

رادیو سلامت؛ مرثیه آفتاب

برنامه «مرثیه آفتاب» با محور تاثیر سیره و رهنمود‌های امام در همگرایی و پویایی اجتماعی از رادیو سلامت روی آنتن می‌رود و در بخش‌هایی از آن، سخنان امام خمینی (ره) در باره مشارکت اجتماعی و حضور مؤثر در انتخابات به‌ویژه انتخابات ریاست جمهوری بازخوانی می‌شود.

این برنامه به تهیه‌کنندگی سهیلا باقری، اجرای حسام‌الدین ریاحی و ندا خواجه‌نوری و با نویسندگی شرمینه جمشیدی روز دوشنبه (۱۴ خرداد) از ساعت ۹ از موج اف. ام ردیف ۱۰۲ مگاهرتز به سمع شنوندگان فرهیخته این شبکه خواهد رسید.

رادیو اقتصاد؛ حبیب خدا

«شاخص» عنوان ویژه‌برنامه رادیو اقتصاد است که به‌مناسبت روز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) به بررسی ابعاد مختلف اقتصادی وصیتنامه امام خمینی (ره) در قالب یک میزگرد تخصصی می‌پردازد.

در این برنامه، فراز‌هایی از وصیتنامه رهبر کبیر انقلاب پخش می‌شود و در ادامه میهمانان دیدگاه‌های ایشان را در حوزه‌های مختلف اقتصادی واکاوی خواهند کرد. این برنامه ۱۳ خرداد ساعت ۲۰ به‌مدت ۵۵ دقیقه روی آنتن می‌رود.

برنامه «نقطه عطف» ۱۴ خرداد به موضوع سبک زندگی امام (ره) با رویکرد اخلاقی و اجتماعی اختصاص دارد و نقش ایشان در تعاملات اجتماعی و خانواده را بررسی می‌کند. 

مستند «حبیب خدا» نقش محوری بازار و بازاریان در قیام ۱۵ خرداد را ساعت ۲۰ مورد بررسی قرار می‌دهد.

«از ۱۵ تا ۱۵» عنوان ویژه‌برنامه‌ای به‌مناسبت قیام خونین ۱۵ خرداد است که سیر وقایع تاریخی انقلاب اسلامی ایران را از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ تا ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ روایت می‌کند.  

رادیو پیام؛ همراه با افق روشن

رادیو پیام در برنامه «افق روشن» به تهیه‌کنندگی مهدیه پهلوانی، ۱۴ و ۱۵ خرداد با محوریت امام راحل و قیام ۱۵ خرداد روی آنتن می‌رود.

رادیو قرآن؛ با طعم آفتاب

رادیو قرآن روز ۱۴ خرداد با پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ساعت  ۹ تا ۱۰ و با ویژه‌برنامه «طعم آفتاب» از ۱۰ تا ۱۱ تقدیم مخاطبان می‌شود. این برنامه ۱۵ خرداد از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱ روی آنتن می‌رود. تدارک آیتم‌های سخنرانی با موضوع ۱۴ و ۱۵ خرداد با مضامین مرتبط با این ایام با رویکرد قرآنی از ساعت ۷ و ۵ دقیقه پخش خواهد شد.

رادیو نمایش؛ همراه با عروج و طلیعه

ویژه‌برنامه «عروج» به‌مناسبت ۱۴ خرداد و ویژه‌برنامه «طلیعه» در ۱۵ خرداد ساعت ۸ تا ۱۱ به‌صورت زنده به تهیه‌کنندگی محسن جواهری از رادیو نمایش پخش می‌شود.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
پربیننده ها