گام‌های مشکل‌گشای دولت سیزدهم در کردستان

رفع مشکل بو و طعم بد آب شهر سنندج و تنش آبی در 165 روستای کردستان یکی از خدمات ماندگار دولت شهید رئیسی است که مردم بعد از سال‌های مدید طعم آب گوارا را چشیدند.
کد خبر: ۶۷۱۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۶ - 06June 2024
گام‌های مشکل‌گشای دولت سیزدهم در کردستانبه گزارش دفاع‌پرس از کردستان، دولت‌ سیزدهم برای حل مشکل رفع تنش آبی در کردستان اقدامات ویژه‌ای انجام داد و همه را برای این کار بسیج کرد، مهندسین و کارگران با کار مداوم طرح آبرسانی به سنندج را بعد از 10 سال وقفه حل کردند و با انتقال آب سد آزاد، بالاخره مردم سنندج طعم آب گورا را چشیدند و در کنار این مهم، آبرسانی به 169 روستای کردستان هم در دستور کار دولت قرار گرفت براساس آخرین آمار 85 روستای کردستان به صورت سیار آبرسانی می‌شود که بیشترین تعداد آن در شهرستان‌های بیجار و دیواندره است اگرچه در طول سال‌های اخیر نسخه‌های فراوانی توسط مسئولان و کارشناسان امر برای حل مشکلات ناشی از خشکسالی در کردستان پیچیده شد اما برخی از آنها در همان ابتدای امر با شکست مواجه شد و برخی نظیر آبرسانی سیار با مشکلات فراوان هنوز هم به کار خود ادامه می‌دهد تا حداقل نیاز برخی روستاها رفع شود. 
 
گام‌های دولت شهید رئیسی برای پایان دادن به محدودیت‌های آبی کار خود را با اجرای طرح بزرگ جهاد آبرسانی، آغاز انتقال آب از سد آزاد به سنندج و... برای رفع مشکلات آبی در کردستان شروع و اتفاقات شیرینی را در این استان را رقم زد که نخستین نتیجه آن رفع مشکل آب شرب سنندج، بانه و آبرسانی به 25 روستا در قالب طرح رفع تنش آبی در 165 روستای کردستان بوده است.
 
در جریان سفر رئیس جمهور شهید به کردستان اعتباری بالغ بر یک‌هزار و 50 میلیارد تومان برای پروژه‌های مهم و اولویت‌دار آبی استان کردستان تخصیص یافت با تزریق اعتبارات لازم و به موقع برای پروژه‌های اولویت‌دار این استان از جمله تکمیل سد عباس‌آباد بانه، تکمیل شبکه پایاب زیویه کامیاران، سورال دهگلان، امیرآباد رمشت، تکمیل پروژه آبرسانی به شهر سقز از سد چراغ ویس، تکمیل ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی گاران، تکمیل ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی سنگ سیاه قروه و تکمیل ساختمان سد سیازاخ دیواندره، موجب شد این پروژه‌ها جانی تازه بگیرند و به مطالبه به حق مردم که سال‌ها مورد انتظار آنها بود، در اولویت وزارت نیرو قرار بگیرد در نهایت بخش زیادی از این پروژه‌ها در دومین سفر رئیس جمهور شهید به بهره‌برداری رسید.
 
رفع مشکل آب سنندج که به یکی از مطالبات جدی مردم تبدیل شده بود در بهمن 1399 در دولت دوازدهم شروع شد پروژه‌ای که کند بودن روند اجرای آن موجب گله‌مندی بسیاری از شهروندان شد، پروژه‌ای که با پیشرفت 15 درصدی تحویل دولت سیزدهم شد اما با عزم این دولت و پیگیری مسوولان استان، با سرعت قابل‌توجهی ادامه پیدا کرد و بالاخره در دهم آذرماه سال گذشته با حضور رئیس جمهور شهید به بهره‌برداری رسید و آغازی بر اتفاقات شیرین آبی در کردستان شد.
 
توسعه زیرساخت‌های صنعت آب و فاضلاب، اجرای طرح محرومیت‌زدایی با هدف آبرسانی به روستاهای کم برخوردار، تخصیص اعتبارات و استفاده از ظرفیت خیران برای احداث مجتمع‌های آبرسانی و مشارکت بسیج سازندگی در اجرای طرح محرومیت‌زدایی از دیگر اقدامات دولت سیزدهم برای تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در شهرها و روستاهای دارای تنش آبی در کردستان بود.
 
خدمات ماندگار دولت سیزدهم محمد فرهاد مدیرعامل شرکت آبفا کردستان در این باره می‌گوید: ۲هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان پروژه از خدمات ماندگار رئیس‌جمهور شهید در حوزه آبفا کردستان است، پروژه‌های که در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اجرا و به بهره‌برداری رسید.
 
بدون تردید خدمات ارزنده رئیس ‌جمهور شهید در سراسر کشور نمود داشته و این تلاش‌ها در استان کردستان هم به‌ویژه در بخش آب و فاضلاب پررنگ بوده است.در دو دور سفر رئیس جمهور شهید به استان کردستان یک‌هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان پروژه شامل آبرسانی به شهر سنندج از سد آزاد، تصفیه خانه آب شهر دیواندره و ارتقا کمی و کیفی تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج به بهره‌برداری رسید.مدیرعامل شرکت آبفا کردستان گفت: در دهه فجر سال ۱۴۰۱ نیز، به مدد توجهات ویژه رئیس‌جمهور به حوزه آب و فاضلاب استان، ۱۱۴.۵ میلیارد تومان پروژه شامل ایستگاه پمپاژ پل شیخ، تصفیه‌خانه آب اضطراری مریوان، ازن زنی تصفیه‌خانه آب بانه، اجرای خط انتقال آب کانی اصحاب به سد بانه و آبرسانی به ۱۳ روستا به بهره‌برداری رسید.
 
در دهه فجر سال گذشته نیز ۷۶ میلیارد تومان پروژه شامل تصفیه‌خانه فاضلاب روستای قروچای دهگلان و آبرسانی به ۱۳ روستا افتتاح شد.فرهاد افزود: در هفته دولت سال ۱۴۰۲ هم ۱۵۴ میلیارد تومان پروژه شامل خط انتقال آب سقز، تصفیه خانه فاضلاب روستای قلیان سنندج و آبرسانی به ۱۵ روستای استان با دستورات و تأکیدات رئیس جمهور شهید افتتاح شد.
 
با توجه به تأکیدات رئیس جمهور مبنی بر لزوم محرومیت‌زدایی از روستاها، طرح جهاد آبرسانی به روستاهای محروم کشور در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت و در این راستا آبرسانی به ۱۶۹ روستای استان کردستان در دولت رئیس جمهور شهید با اعتبار ۵۲۸ میلیارد تومان آغاز شد که در حال حاضر با ۵۰ درصد پیشرفت ۳۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است.
 
مدیرعامل شرکت آبفا کردستان اجرای ۶۰۰ کیلومتر عملیات اصلاح و توسعه شبکه‌های آب و فاضلاب در کردستان از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم و تلاش‌های رئیس جمهور شهید و دولت خدمتگزار وی در استان کردستان است.
 
وی تصریح کرد: اجرای ۲,۴۵۰ میلیارد تومان پروژه طی عمر این دولت در حوزه آب و فاضلاب استان نشان از عنایت ویژه رئیس جمهور شهید به مردم کردستان و پیشرفت و آبادانی این خطه از کشورمان دارد.با افتتاح فاز نخست پروژه آبرسانی به 169 روستا مشکل آبی جمعیت بیش از 97 هزار نفر در 25 روستای استان رفع شد.

رفع تنش آبی در 81 روستای کردستان

اکبر اسماعیلی رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه بیت‌المقدس کردستان هم گفت: در قالب جهاد آبرسانی در کشور، رفع تنش آبی 169 روستا توسط بسیج سازندگی استان در قالب قراردادی با شرکت آبفا هدف‌گذاری شده بود که تا این لحظه مشکل آب 81 روستا را رفع شده و کل پروژه بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.رفع تنش آبی از اقدامات ارزشمندی است که در سطح کلان و استان در مرحله اول انعقاد قرارداد بین بسیج سازندگی و آبفای استان برای رفع مشکل آب 169 روستا بود، اما در فرایند اجرا تا امروز این قرار داد بدون تغییر ضمن انجام خود قرار داد با احتساب روستاهای مسیر این آمار به 205 روستا رسیده است که تا امروز بالغ بر 81 روستای آن اجرا و در حال حاضر نیز 141 روستا درگیر این پروژه هستند.
 
اجرای 277 هزار و 225 متر حفاری، 269 هزار و 415 متر لوله گذاری، احداث 54 مخزن 58 باب ایستگاه و حفر 16 چاه از جمله اقداماتی بوده که برای آبرسانی به این روستاهای کردستان انجام شده است.
 
به گفته رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه بیت المقدس کردستان، اعتبار اختصاص یافته براساس برآورد سال 1400 برابر با 528 میلیارد بوده که تا امروز حتی یک ریال به این قرارداد اضافه نشده و از محل اعتبارات داخلی این پروژه با پیشرفت فیزیکی بالغ بر 60 درصد در حال انجام است.
 
خدمات ماندگار دولت سیزدهم در حوزه‌های مختلف از اتمام و بهره‌برداری از پروژه‌های نیمه تمام و کلان در استان کردستان که بعضا عمر آنها به بیش از دو دهه بر می‌گشت دولت سیزدهم و رییس جمهور شهید را در قلب‌های مردم این دیار برای همیشه ماندگار کرد.دولت سیزدهم با ترسیم چشم انداز آینده برای توسعه و پیشرفت همه جانبه در کشور، ریل گذاری سیاست‌های عملیاتی را در استان کردستان با سرعت بیشتری در پیش گرفت که منجر به اقدامات موثر و ملموس برای مردم این استان شد.
 
کردستانی که مهیای سفر چهارم رئیس جمهور دولت سیزدهم بود در روزهای پایانی اردیبهشت و آغازین روزهای خرداد ماه روزهای تلخی را با شهادت رییس جمهور شهید و شهدای خدمت تجربه کرد.خدمات دولت سیزدهم چون با محور مردم انجام شد برای همیشه ماندگار خواهد بود، گام‌های محکم و تاثیرگذار دولت سیزدهم در مسیر خدمت به مردم در کردستان و دیگر نقاط کشور موجب شده انتظار امروز مردم از دولت آینده بالا باشد.
 
آیت الله سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا(ع) و رییس جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شده بود، به همراه تمامی همراهان، همزمان با شب ولادت امام رضا(ع) به مقام رفیع شهادت نایل شد. پیکر شهید جمهور، خادم الرضا آیت الله سید ابراهیم رئیسی عصر پنجشنبه سوم اردیبهشت ماه جاری پس از مشایعت میلیونی زائران و مجاوران بارگاه منور امام رضا(ع) در رواق دارالسلام حرم رضوی به خاک سپرده شد و روحش آرام گرفت.

انتهای پیام/
نظر شما
پربیننده ها