قمار نتانیاهو برای طولانی‌تر کردن جنگ

آیا نتانیاهو با وجود ناکامی در رسیدن به اهداف تعیین شده جنگ، برای طولانی کردن آن به‌ویژه در جبهه شمال با حزب‌الله به منظور ادامه بقا در قدرت قمار خواهد کرد؟
کد خبر: ۶۷۱۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۳:۳۳ - 07June 2024

آیا نتانیاهوی دروغگو برای طولانی کردن جنگ قمار می کند؟ به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که «بزالل اسموتریچ» وزیر و همکار فاشیستش، او را دروغگو خواند، اولین مسئول در سطح جهان است که جایگاه خود را در دو دادگاه رزرو کرده است. نخست دادگاه رسیدگی به رشوه‌خواری و کلاهبرداری در قدس اشغالی و دوم دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه به اتهام ارتکاب جنایات جنگی علیه فلسطینی‌ها از جمله تلاش برای نسل‌کشی آنها و گرسنگی دادن به آنها که این شکایت علیه نتانیاهو و «یوآو گالانت» وزیر جنگ او در دادگاه بین‌المللی کیفری تنظیم شده است.

با وجود این، نتانیاهو که با مخالفت‌های فزاینده‌ای روبرو است، همچنان "اسرائیلی‌ها" و کل جهان و در صدر آنها «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا را که صهیونیست‌ترین فرد در میان همه روسای جمهور این کشور است، به چالش می‌کشد تا از این طریق، باقی ماندن در سمت خود را تضمین کند.

ژنرال «اسرائیل زیو»، فرمانده لشکر غزه و رئیس سابق بخش عملیات در ارتش رژیم صهیونیستی در مقاله‌ای در سایت شبکه تلویزیونی 12 تلویزیون این رژیم با اشاره به تلاش نتانیاهو برای تحقیر کردن بایدن و خنثی کردن اقدامات بایدن که برای آرام کردن اوضاع منطقه در راستای اهداف انتخاباتی خود در آمریکا صورت می‌گیرد، نوشت: «دو ماه قبل از آغاز انتخابات در آمریکا، نتانیاهو به اقدامات خود برای خنثی کردن تلاش‌های بایدن ادامه می‌دهد تا راه را برای رقیبش، دونالد ترامپ، جهت پیروزی در انتخابات هموار کند. امید نتانیاهو این است که ترامپ پس از رسیدن به ریاست جمهوری به او اجازه دهد تا جنگ را - با وجود بهای سنگینی آن برای اسرائیلی‌ها- ادامه داده و صندلی خود را حفظ کند.»

ژنرال زیو تاکید کرد: نیاز امروز نتانیاهو و تیمش قبل از هر چیز این است که به جنگ در نوار غزه پایان ندهند و جنگ فرسایشی در شمال را ادامه دهند و فرصت بازگرداندن اسیران صهیونیست از نوار غزه را از بین ببرد و مراسم ختم توافق منطقه‌ای با عربستان را برگزار کنند.

وی افزود: «این هرج و مرج سیاسی نتانیاهو ممکن است بسیار بیشتر از این هزینه داشته باشد؛ به‌ویژه که ایران و حزب‌الله به خوبی از شکاف بین اسرائیل و کاخ سفید آگاه هستند و در حال آماده شدن برای بهره‌برداری از آن به منظور تغییر روند اوضاع به نفع خود و گام برداشتن در مسیر حمله به اسرائیل با این پیش فرض هستند که بایدن این بار برای ارسال ناوهای جنگی به منطقه و ایستادن کامل در کنار اسرائیل، عجله نخواهد کرد» .

این ژنرال صهیونیست نوشت که تحرکات نتانیاهو به وضوح و به طور ملموس امنیت رژیم اسرائیل را که برای چنین جنگ‌های طولانی ساخته نشده است، به خطر می‌اندازد. نتانیاهو رژیم اسرائیل را به پایین‌ترین وضعیت اقتصادی و بزرگترین فروپاشی در طور تاریخ خود در سطح بین‌المللی رسانده است و این امر نیز به احتمال زیاد برای نتانیاهو که وعده پیروزی مطلق را داد و به آن نرسید، مهم نیست. نتانیاهو همچنین ثبات منطقه را تاحد زیادی به‌ویژه در کرانه باختری و اردن به خطر می اندازد. از این رو، باقی ماندن در منطقه رفح در جنوب نوار غزه غیرممکن خواهد بود و راه حل، عقب نشینی نظامی یکجانبه رژیم اسرائیل از آنجا است زیرا در غیر این صورت، ما به سمت گزینه‌ای سوق خواهیم یافت که وضعیت "اسرائیل" را پیچیده‌تر و شدت بحران را افزایش خواهد داد.

برچسب ها: نتانیاهو
نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار