هلال احمر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛

ارائه ۲۶۲ هزار خدمت دارویی و درمانی به حجاج ایرانی

ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال‌احمر در حج تمتع ۱۴۰۳، با صدور اطلاعیه‌ای، از ارائه بیش از ۲۶۲ هزار خدمت بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی در عربستان تا امروز خبر داد.
کد خبر: ۶۷۱۹۳۵
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۷ - 09June 2024

ارائه ۲۶۲ هزار خدمت دارویی و درمانی به حجاج ایرانیبه گزارش گروه جامعه دفاع‌پرس، مرکز پزشکی حج و زیارت به عنوان متولی اصلی ارائه خدمات بهداشت و درمان به زائران ایرانی در مراسم حج تمتع، جزئیات ارائه خدمات به زائران را از ابتدای عملیات درمانی حج تا پایان روز ۱۹ خردادماه به شرح زیر اعلام کرده است:

۱- از شروع عملیات بهداشتی و درمانی هلال‌احمر در حج تمتع سال جاری، ۲۶۲ هزار و ۱۰۹ خدمت به زائران ارائه شده که از این میزان، ۲۲۲ هزار و ۳۵۱ خدمت در مکه و ۳۵ هزار و ۷۵۴ خدمت در مدینه ارائه شده است. در حال حاضر ۳۴ زائر در بیمارستان هلال‌احمر و ۱۸ زائر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

۲- بیشترین علت مراجعات زائران؛ گرمازدگی، مشکلات تنفسی و گوارشی بوده و همچنین شکستگی مچ دست، کف و انگشت کوچک پا و ضرب دیدگی بر اثر سقوط از پله برقی و سر خوردن بر روی سطوح صاف و سنگ فرش‌ها بوده است. با توجه به اینکه بسیاری از زائرین با سنین بالا دچار پوکی استخوان هستند بنابراین لازم است که نکات ایمنی را رعایت کنند چراکه این افراد ممکن است با یک افتادن ساده دچار شکستگی مچ دست، مفصل لگن و بسیاری از شکستگی‌های دیگر شوند و در اثر این موضوع ممکن است برخی نتوانند اعمال خود را انجام دهند و مجبور شوند حج خود را نیمه‌کاره رها کنند.

۳- با توجه به در پیش بودن ایام تشریق (۱۱ تا ۱۳ ذی‌الحجه) وسایل، تجهیزات و دارو‌های مورد نیاز حجاج ایرانی در حال ارسال به صحرای عرفات و منا برای برپایی بیمارستان‌های صحرایی و خدمت به زائران است.

۴- جلسات پزشکان عرب زبان و پزشکان داوطلب برای خدمت به زائران در ایام تشریق برگزار و هماهنگی‌های لازم انجام شده است تا حجاج ایرانی از خدمات کامل بهداشتی و درمانی در ایام تشریق برخوردار باشند.

گفتنی است کادر درمان و پزشکان هلال‎احمر جمهوری اسلامی، آماده ارائه خدمات به حجاج هستند و پیش‌بینی‌های لازم برای ارائه خدمات مفید در مراسم عرفات را انجام داده‌اند. طبق تعاملات صورت پذیرفته و مشارکت مؤسسه مطوفیه حجاج ایرانی در عربستان، ٩ مرکز درمانی و بیمارستان با تجهیزات کامل در صحرای عرفات و منا برپا خواهد شد و یک دستگاه آمبولانس در اختیار درمانگاه‌های هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
پربیننده ها