سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری:

استعفا‌های بی‌خاصیت قاتلان رژیم جعلی تاثیری بر حجم جنایات بر مردم فلسطین ندارد

کنعانی گفت: استعفا‌های بی‌خاصیت تاثیری بر حجم جنایات بر مردم فلسطین ندارد، اینکه چند قاتل و جنایتکار استعفا دهند و قاتلان دیگری جای آنها را بگیرند شرایط را تغییر نمی‌دهد.
کد خبر: ۶۷۲۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۱ - 10June 2024

به گزارش خبرنگار سیاسی دفاع‌پرس، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز در واکنش به استعفا‌ها در کابینه رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: لازم است یکبار دیگر جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کنیم، در این حمله وحشیانه صد‌ها نفر در خاک و خون غلتیدند و بیش از ۳۰۰ نفر شهید شدند.

استعفا قاتلان کابینه رژیم صهیونیستی تغییری در شرایط نمی‌دهد 

آبرو‌ریزی بزرگ برای حامیان رژیم غاصب صهیونیستی

وی افزود: در بسیاری از گزارش‌های نزدیک به واقع اینگونه مخابره شده است که نیرو‌های آمریکایی و انگلیسی در عملیات النصیرات نقش داشتند، فلذا این یک آبروی ریزی بزرگ برای حامیان رژیم غاصب صهیونیستی است.

کنعانی بیان داشت: این عملیات وحشیانه به شدیدترین عبارات از منظر جمهوری اسلامی ایران محکوم است و ضرورت دارد جامعه جهانی مسئولیت‌های حقوقی خود را به خوبی درک کند و برای متوقف کردن ماشین جنایت صهیونیست اقدام فوری انجام دهد.

استعفا‌های بی‌خاصیت تاثیری بر حجم جنایات بر مردم فلسطین ندارد

سخنگوی واخ گفت: اگر ذره‌ای صداقت در ادعا‌های رژیم آمریکا وجود دارد باید در اولین اقدام ارسال سلام به رژیم صهیونیستی را متوقف کند، بنابراین استعفا‌های بی خاصیت تاثیری بر حجم جنایات بر مردم فلسطین ندارد، اینکه چند قاتل و جنایتکار استعفا دهند و قاتلان دیگری جای آنها را بگیرند شرایط را تغییر نمی‌دهد.

باقری به عراق سفر می‌کند

کنعانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره سفر علی باقری سرپرست وزارت خارجه به عراق اظهار کرد: هماهنگی‌های اولیه برای انجام این سفر در حال انجام است، همانطور که مطلع هستید مقامات عالی رتبه اعم از نخست وزیر و رئیس جمهور عراق به منظور ابراز تسلیت و همدردی با ملت ایران در پی شهادت رئیس جمهور و وزیر امور خارجه به تهران سفر داشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تاریخ این سفر با مقامات دولت عراق در حالی هماهنگی است و به محض قطعی شدن اعلام عمومی خواهد شد.

وی افزود: اینکه ما در منطقه شاهد آن بوده و هستیم که برخی از کشورها از گروه‌های تروریستی به منبع منافع خود استفاده می کنند یک واقعیت تلخ است که باید جلوی آن گرفته شود.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور

کنعانی در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور، افزود: ملت ایران در پس یک رخداد تلخ و از دست دادن رئیس جمهور خدوم در آستانه برگزاری یک انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته‌اند. دستگاه دیپلماسی در جهت افزایش مشارکت ایرانیان خارج از کشور از مدتی قبل اقدامات اولیه خود را انجام داده است. دستورالعمل‌های لازم جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و حضور حداکثری ایرانیان در خارج از کشور به همه سفارت خانه‌ها ابلاغ شده است.

وی گفت: وزارت خارجه معتقد است شهروندان ایرانی خارج از کشور که بخش مؤثر جامعه ایرانی هستند باید این حق را به راحتی داشته باشند و در انتخابات شرکت کنند و با حداکثر تسهیلات رأی خود را به صندوق بیندازند. در این راستا کمیته‌های شکل گرفته است. زمینه سازی های لازم هم در کشورهای که انتخابات در آنجا برگزار می‌شود برای ایجاد شرایط امن انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره کمیته کنسولی اربعین حسینی و اقدامات انجام شده در این خصوص، گفت: وزارت خارجه ایران به عنوان مسؤول کمیته سیاسی و کنسولی ستاد اربعین، برگزاری راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی را با جدیت از ماه پیش محل توجه قرار داده است. این کمیته از چند ماه پیش در وزارت خارجه شکل گرفته و نمایندگی‌های ذیربط تاکنون در محل وزارت خارجه حضور بهم رسانده‌اند. دستورالعمل‌ها صورت گرفته و شرح وظایف نمایندگی‌ها روشن و مشخص و به مسؤولین ابلاغ شده است. همچنین مذاکرات لازم با مقامات عراق انجام شده است. ما از ماه‌های پیش عملاً خودمان را برای کمک مؤثر به برگزاری مراسم حماسی اربعین آماده کرده‌ایم.

درخواست بحرین برای عادی سازی روابط

وی در خصوص پرونده قضائی علیه آمریکا توسط خانواده‌های قربانیان گروهک تروریستی پژاک نیز، گفت: من از جزئیات پرونده اطلاع ندارم اما اینکه در منطقه برخی طرف‌ها از گروه‌های تروریستی به عنوان ابزار سیاسی در مسیر تحقق اهداف غیر مشروع خود استفاده می‌کنند، این تخریب کننده امنیت منطقه‌ای است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره درخواست بحرین برای عادی سازی روابط گفت: ضمن تشکر از مقامات عالی دولت بحرین در ابراز همدردی با دولت و ملت ایران و اعزام هیأتی به تهران جهت ابراز همدردی، ما مواضع بحرین را شنیدیم و محل توجه در مسیر مدیریت و از سرگیری روابط سیاسی دو کشور قرار خواهیم داد.

کنعانی در مورد دستگیری خبرنگاران پوشش مراسم حج، گفت: در این باره از همان ابتدای این رخداد، سرکنسولگری ما در جده پیگیر بودند. بلافاصله نمایندگی سیاسی و کنسولی ما در این باره فعال شدند. سفیر ما شخصاً در این زمینه ورود کرد. در تهران گفتگوهای لازم با سفیر عربستان انجام شد. تلاش حداکثری دستگاه دیپلماسی این بود که مشکل رفع شود. در این رابطه مقامات دولت عربستان دلایلی را مطرح کردند که ما آن را در چارچوب سوءتفاهم مطرح کردیم. متأسفانه نتیجه تلاش‌های ما در آن بازه زمانی به نتیجه مطلوب نرسید و این خبرنگاران به کشور بازگشتند.

احیای روابط ایران و مصر

وی در مورد روابط با مصر، گفت: روند گفتگوهای دیپلماتیک ایران و مصر در عالی‌ترین سطح دیپلماتیک تا قبل از شهادت وزیر امور خارجه ادامه داشت و پس از شهادت برادر عزیزمان آقای امیرعبداللهیان نیز این گفتگوها ادامه دارد. دو طرف بر نقشه راه دو رئیس جمهور بر رفع موانع روابط دو کشور تاکید دارند. امیدواریم در کنار این روند نتایج مطلوب به دست آید.

کنعانی با اشاره به اقدام متناسب ایران علیه قطعنامه ضدایرانی در نشست شورای حکام، گفت: شما را به توضیحات و مواضع رئیس محترم سازمان انرژی اتمی ارجاع می‌دهم. دیدگاه‌ها روشن بود و طرف‌ها حتماً پیام‌ها را دریافت کردند.

وی درباره افتتاح سرکنسولگری ارمنستان در تبریز و فعالیت سرکنسولگری ایران در قاپان، توضیح داد: دو کشور ایران و ارمنستان در سال‌های گذشته در ارتباط با تأسیس متقابل سرکنسولگری‌های خود در تبریز و قاپان توافقنامه‌ای را امضا کرده بودند و سرکنسولگری ایران در جریان سفر شهید امیرعبداللهیان رسماً افتتاح شد. در آخرین سفری هم که وزیر خارجه شهید به ارمنستان داشتند، موافقت ایران با گشایش متقابل سرکنسولگری ارمنستان در شهر تبریز به اطلاع مقامات این کشور رسید و طرف ارمنی در حال انجام مقدمات لازم برای گشایش سرکنسولگری است. فعالیت حرفه‌ای ایران در قاپان در چارچوب شرح وظایف به خوبی در حال انجام است و خدمات کنسولی به همه مراجعان ایرانی انجام می‌شود.

ابتکار عمل ایران در نشست دی هشت

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد دستگیری شهروند ایرانی در فرانسه، گفت: وزارت خارجه اطلاع روشن و نزدیکی از وضعیت شهروند ایران در فرانسه دارد. از آغازین دقایق اطلاع سفارت ما در فرانسه، تلاش برای آزادی این شهروند انجام و اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته است. گفتگو با سفیر فرانسه در تهران انجام شد. یادداشت رسمی در این زمینه صادر شد. توصیه‌های لازم برای ادامه پیگیری‌ها تا زمان آزادی کامل این شهروند انجام شده است. شخصاً با سفیر ایران در فرانسه گفتگو کردم. این موضوع به طور جد در دستور کار دستگاه دیپلماسی تا زمان آزادی این شهروند قرار دارد.

وی در مورد ابتکار عمل ایران در نشست دی ۸، افزود: باقری در جریان این نشست ۹ پیشنهاد را مطرح کرد. ایران استفاده از سازوکارهای چندجانبه به ویژه در حوزه کشورهای اسلامی جهت تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی را در دستور کار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به نشست کمیته تماس منطقه‌ای برای افغانستان در تهران، اظهار داشت: این نشست در تهران به ابتکار ایران در ۲ روز انجام شد. موضوع گفتگو هم متمرکز بر تحولات افغانستان بود. این نشست در تداوم نشست‌هایی بود که در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی با توجه به رخدادها در افغانستان که منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد برگزار شد. 

انتهای پیام/371

نظر شما
پربیننده ها