سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار همتای بلاروسی مطرح کرد؛

حمایت ایران از سازوکارهای تقویت چندجانبه‌گرایی در عرصه جهانی

باقری گفت: جمهوری اسلامی از هر سازوکاری که بتواند چندجانبه گرایی را در عرصه جهانی تقویت نماید، حمایت می کند.
کد خبر: ۶۷۲۳۰۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۴ - 11June 2024

به گزارش گروه سیاسی دفاع‌پرس، «علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه در ادامه رایزنی‌های خود در حاشیه نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو بریکس، با «سرگئی آلینیک» وزیر امور خارجه بلاروس دیدار و گفت‌وگو کرد.

حمایت ایران از سازوکارهای تقویت چندجانبه گرایی در عرصه جهانی

باقری اظهار داشت: آنچه باعث نزدیکی دو کشور می‌شود، باور به استقلال و رهایی از سلطه بیگانگان و مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا است و به همین دلیل، یکجانبه گرایی آمریکا به صورت ناعادلانه با تحریم‌ها قصد دارد کشورهای مستقل را مجازات کند. دو کشور هدف مشترکی در صیانت از حاکمیت و استقلال خود دارند و باور به استقلال و هدف مشترک برای صیانت از استقلال، تعاملات ما را مستحکم، پایدار و راهبردی می‌نماید.

سرپرست وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی از هر سازوکاری که بتواند چندجانبه گرایی را در عرصه جهانی تقویت نماید، حمایت می‌کند.

وی در بخش دیگری از این دیدار تاکید کرد: کشورهای مستقل باید برای توقف جنایات صهیونیستی در غزه فعالانه عمل کنند و کمک به مردم غزه یک وطیفه انسانی است و نباید در حمایت از مردم فلسطین تردیدی به خود راه بدهیم. سکوت در برابر جنایات صهیونیست‌ها به معنی تأیید ترویج تنش و ناامنی در جهان است و باید تلاش کنیم این جنایات هر چه زودتر متوقف شود و جنایتکاران به دست عدالت سپرده شوند.

سرگئی آلینیک وزیر خارجه بلاروس نیز در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از دومین دیدارش با سرپرست وزارت امور خارجه بعد از دیدار نخست در مراسم ادای احترام به شهدای پرواز اردیبهشت در تهران گفت: من شخصاً افتخار آشنایی و همکاری با دکتر امیرعبداللهیان داشتم و آخرین بار هم در نشست بریکس خدمت رئیس جمهور و وزیر خارجه شما بودم و این ضایعه اندوهبار را بار دیگر به دولت و مردم ایران تسلیت می گویم.

وی همچنین با اشاره به امضای اسناد متعدد همکاری و همچنین آغاز طرح‌های مشترک بین دو کشور تاکید کرد: ما فعالانه برای تحقق و اجرای این توافقات و طرح‌ها تلاش می‌کنیم.

سرگئی آلینیک افزود: روابط ما همواره بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک بوده است و در سطوح دوجانبه و همکاری در مجامع بین المللی و حمایت متقابل در سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها مثل شانگهای و بریکس برای شکل گیری جهان چند قطبی و تقویت چندجانبه گرایی همکاری می‌کنیم.

انتهای پیام/371

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار