زائران عرفات را به سمت مشعرالحرام ترک کردند

پس از یک روز دلدادگی با معبود هستی، بیش از ۸۷ هزار زائر ایرانی همگام با زائران دیگر کشور‌های جهان صحرای عرفات را به‌سوی مشعرالحرام ترک می‌کنند.
کد خبر: ۶۷۳۲۱۸
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۳ - 15June 2024

به گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، زائران ایرانی با غروب آفتاب و رسیدن به وقت نماز مغرب، به مشعرالحرام اعزام شدند.

زائران عرفات را به سمت مشعرالحرام ترک کردند

با تدابیر پیش‌بینی شده و امکاناتی که سازمان حج و زیارت فراهم کرده است، امسال نیز همانند سال‌های گذشته انتقال زائران از عرفات به مشعرالحرام با اتوبوس‌های نقل ترددی انجام می‌شود.

این اتوبوس‌ها زائران ایرانی را در چند مرحله از عرفات به مشعرالحرام منتقل می‌کنند. استفاده از نقل ترددی و با تدابیر اندیشیده شده در مرحله اول انتقال بانوان و زائران وقوف اضطراری به مشعر و سپس مِنا در حال انجام است. در ادامه بقیه زائران نیز به مشعرالحرام منتقل می‌شوند. این اقدام به کاهش مشکلات انتقال زائران و ترافیک‌های طولانی منجر شده است و زائران ایرانی این مسیر‌ها را با دغدغه کمتر و سریعتر طی می‌کنند.

تکاپو و تلاش برای رسیدن به مشعرالحرام همراه با سیل جمعیتی که در مکانی مشخص گردهم می‌مانند، یکی از زیباترین و به‌یادماندنی‌ترین لحظاتی است که انسان در عمر خود می‌تواند تجربه کند.

حاجی باید شب را در صحرایی بدون چادر و زیرانداز تا صبح بگذراند و ضمن دعا و نیایش، ذکر پروردگار بر دل و زبانش جاری باشد. 

حجاج میان اذان صبح تا طلوع آفتاب را در مشعر می‌مانند و هنگام طلوع آفتاب با پای پیاده و یا سوار بر وسایل نقلیه با گذر از مسیر ۵ / ۲ کیلومتری مشعر، به وادی (کم‌عرض) محسِّر می‌رسند و از آنجا وارد مِنا می‌شوند. برای آگاهی زائران ابتدای عرفات، انتهای عرفات، ابتدای مزدلفه، انتهای مزدلفه و ابتدای مِنا با تابلو‌های بزرگی مشخص شده است. زائران کاروان‌های ایرانی پس از رسیدن به مِنا، به چادر‌ها برده و آماده می‌شوند طبق برنامه و جدول زمان‌بندی‌شده عازم رمی جمرات شوند.
انتهای پیام/ ۱۱۸

برچسب ها: حج ، زائر ، زیارت ، عرفات ، مشعرالحرام
نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار