مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس سمنان عنوان کرد؛

ضرورت تدوین تاریخ شفاهی جهادگران استان سمنان

سردار «مطهری» گفت: جمع آوری و تدوین تاریخ شفاهی افراد شاخص و تاثیر گذار دفاع مقدس جهاد استان سمنان از جمله اقدامات مهمی است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود.
کد خبر: ۶۷۴۳۹۳
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۸ - 23June 2024

ضرورت تدوین  تاریخ شفاهی جهاد گران استان سمنان

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس‌ از سمنان، سردار پاسدار «عباس مطهری» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان در دیدار با «محمدرضا قاسمی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی سمنان ضمن تبریک به مناسبت هفته گرامیداشت جهاد کشاورزی اظهار داشت: جهادگران استان سمنان در دوران دفاع مقدس نقش بی‌بدیلی داشتند و باید رشادت‌ها و جانفشانی‌ها را در تقویم تاریخ ثبت و درج کنیم و به نسل‌های آینده معرفی کنیم.

وی گفت: حوزه مأموریتی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان در ۴ بخش شهدای گمنام، حفظ آثار، نشر ارزش‌ها و مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس است که برای هرکدام اهداف عملیاتی تعریف شده است.

این مسئول ادامه داد: در حوزه حفظ آثار دفاع مقدس باید کارنامه عملیاتی یگان ها در تمامی عملیات ها و خطوط پدافندی بازخوانی و تدوین شود و انتظار داریم  تجربه‌های دفاع مقدس ثبت و ضبط شود و تا نظریه های علمی از آن استخراج شود.

مطهری در بحث تاریخ شفاهی دفاع مقدس عنوان کرد: تاریخ شفاهی یکی از مقوله‌های مهم در جهت حفظ آثار و درک صحیح و واقع بینی دوران دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه تاریخ شفاهی از بستر‌های فرهنگ دفاع مقدس محسوب می‌شود افزود: جمعآوری و تدوین تاریخ شفاهی افراد شاخص و تاثیر گذار دفاع مقدس جهاد استان از جمله اقدامات مهمی است که باید توجه ویژهای به آن شود.

مطهری متذکر شد: تلاش شود تمامی اسناد، مدارک، خاطره و... جانبازان، ایثارگران و آزادگان و رزمندگان و شهدا جهاد استان جمع آوری و در قالب‌های مختلف ادبی و هنری از جمله کتاب و مستند مورد بهره برداری قرار گیرد و به جامعه ارائه شود.

این مسئول در حوزه نشر آثار دفاع مقدس تصریح کرد: ما هر چه داریم از دفاع مقدس است و باید میراث معنوی جنگ را با زبان هنر و به شیوه ملموس که می‌تواند روی مخاطب اثرگذار باشد به نسل آینده منتقل کنیم.

مطهری گفت: با رویکردی نوین، جذاب و با استفاده از فضای مجازی و تولید آثار در قالب‌های مختلف اعم از کتاب، فیلم، تولیدات مجازی و هنری و‌... باید حماسه‌سازان جهاد را به نسل جوان و آینده معرفی کنیم.

وی ادامه داد: مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان سمنان از مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال ۸۵ به استان سمنان است که از مهمترین امتیازات مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان، قرار گرفتن در مسیر پر تردد زائران امام رضا (ع) است که بهترین مکان برای ترویج ارزش‌های دفاع مقدس است. 

این مسئول بیان داشت: در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان برنامه‌های تعاملی، حماسی، محیطی و تجربی ویژه جوانان و نوجوان و کودکان را برنامه ریزی  و در حال اجرا می باشد.

مطهری ادامه داد: بازدید‌های گروهی و عمومی از مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس، ورزش جبهه‌ای، برگزاری اردو‌های نیمروزی، میدان آموزش، عصرانه خانوادگی، برگزاری کلاس‌های و دوره های آموزشی، بازی و سرگرمی و... از جمله برنامه‌های مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان سمنان است.

در این دیدار «محمدرضا قاسمی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان داشت: جهاد سازندگی در عمران و آبادی روستاها و پشتیبانی جنگ جهاد و دوران بعد از جنگ تحمیلی، کارهای ماندگار بسیاری انجام داد که هنوز هم از خدمات آن بهره‌مند می‌شویم.

وی گفت: جهادسازندگی در دوران هشت سال دفاع مقدس توانست با خدمات خود نقش آفرین برای کشور و انقلاب اسلامی باشد و  باید دستاورد‌های انقلاب اسلامی و رشادت و جانفشانی رزمندگان اسلام را به جوانان انتقال داد.

این مسئول ادامه داد: انتقال دستاوردهای دفاع مقدس به جوانان بسیار موثر است و شبیه سازی و برنامه های تعاملی که در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان برگزار می شود می تواند به تقویت روحیه  انقلابی گری، ظلم ستیزی، استکبار ستیزی و اسرائیل ستیزی به نسل جدید کمک کند.

وی ادامه داد: رزمندگان جهاد سازندگی استان سمنان نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در جبهه‌های جنگ حق علیه باطل داشتند که با راه‌اندازی سنگر جهاد سازندگی، در مجموعه مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان زمینه را برای آشنایی دانش‌آموزان و نسل‌های آینده استان سمنان با حماسه جهاد در دوران دفاع مقدس فراهم شده که ان‌شاءالله تا هفته  دفاع مقدس فاز دوم آن مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

ضرورت تدوین  تاریخ شفاهی جهادگران استان سمنان

ضرورت تدوین  تاریخ شفاهی جهادگران استان سمنان

تهیه و تنظیم: راضیه لواف

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها