مسئول امور بین‌الملل دانشگاه علوم اسلامی رضوی:

نوگرایی در اعزام کاروان‌های زیر سایه خورشید از روحیه جوان‌گرایی شهید جمهور نشات می‌گرفت

حجت‌الاسلام اسدی گفت: جوان‌گرایی سیره و از خصوصیات مهم شهید آیت‌الله رئیسی بود که در زمان تولیت آستان قدس رضوی سبب نوگرایی در زمینه اعزام کاروان‌های زیر سایه خورشید شد.
کد خبر: ۶۷۶۱۷۴
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۲ - 02July 2024

نوگرایی در اعزام کاروان‌های زیر سایه خورشید از روحیه جوان‌گرایی شهید جمهور نشات می‌گرفتبه گزارش دفاع‌پرس از خراسان رضوی، همزمان با چهلمین روز عروج ملکوتی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و همراهانش حجت‌الاسلام‌والمسلمین «محسن اسدی موحد» مسئول امور بین‌الملل دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سخنانی با اشاره به توجه شهید جمهور به جوان‌گرایی، اظهارداشت: جوان‌گرایی سیره و از خصوصیات مهم شهید رئیسی بود که در زمان تولیت آستان قدس رضوی سبب نوگرایی در زمینه اعزام کاروان‌های زیر سایه خورشید شد.

وی در ادامه به راهبرد آستان قدس رضوی، در نشر و گسترش سنت و معارف رضوی به‌عنوان رسالت اصلی خویش و همچنین ایجاد شور، شعور و نشاط دینی و معنوی، با محوریت ترویج سبک زندگی دینی، که سبب برگزاری طرح زیر سایه خورشید در عرصه ملی و بین‌المللی از سال ۱۳۸۶ شده، اشاره کرد.
مسئول امور بین‌الملل دانشگاه علوم اسلامی رضوی در ادامه از اهمیت توسعه و ترویج موضوع زیارت به‌عنوان بزرگ‌ترین قدرت نرم شیعه با نظر به تحولات مهم جهانی و نقش حیاتی شیعه انقلابی و با وجود تبلیغات گسترده اسلام وهابی و آمریکایی، و اهمیت ترویج عالمانه موضوع زیارت به‌عنوان نقطه عطف و طلایی وحدت اسلامی میان فرق مختلف در راستای تقویت و مرکزیت جمهوری اسلامی به عنوان ام٬القرای جهان اسلام، سخن گفت.

حجت‌الاسلام اسدی با اشاره به ظرفیت طرح زیر سایه خورشید در عرصه‌های تبلیغ جهانی اسلام ناب و توجه شهید رئیسی به جوان‌گرایی در این زمینه و استفاده از طلاب زبان‌دان دانشگاه علوم اسلامی رضوی در این طرح، افزود: توجه شهید رئیسی به جوان‌گرایی و نیز استفاده از مبلغانی که مسلط به زبان بومی محل اعزام هستند، سبب نوگرایی و به‌روز شدن این طرح در آن زمان شد.

وی از دیگر ثمرات حضور شهید رئیسی در منصب تولیت آستان قدس رضوی را بها دادن به نظرات جوانان و اهل فن در هر موضوع دانست و به پیشنهاد خویش برای توجه به کشور‌های آفریقایی نظیر زیمباوه و زامبیا در کنار کشور‌های اروپایی اشاره کرد که مورد موافقت مسئولان امر قرار گرفت و از آن پس کاروان زیر سایه خورشید به آنجا نیز اعزام می‌شود.

مسئول امور بین‌الملل دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به نکته شهید رئیسی نسبت به اعزام مبلغ زبان‌دان مسلط به زبان بومی مقصد کاروان، گفت: روحانی کاروانی که به زبان محلی و بومی آن کشور صحبت کند بهتر می‌تواند معارف رضوی و اهل‌بیت علیهم‌السلام را مستقیم و بدون واسطه مترجم به دست عاشقان ایشان برساند.

حجت‌الاسلام اسدی تصریح کرد: به برکات اعزام کاروان زیر سایه خورشید به خارج از کشور به خصوص کشور‌های آفریقایی بومیان نسبت به دیدن پرچم و نوای صلوات خاصه حضرت رضا (ع) و تصور خود در حرم واکنش‌های احساسی از خود نشان می‌دادند.

وی با نقل بیان یکی از بومیان زیمباوه مبنی بر اینکه امام رضا (ع) با آمدن به یکی از جنوبی‌ترین کشور‌های قاره سیاه نشان داد که فقط برای ایرانی‌ها و مسلمانان خاورمیانه نیست بلکه به ما آفریقایی‌ها نیز نظر لطف دارد، بیان داشت: بعد از شهادت آیت‌الله رئیسی به این نکته رسیدم که دامنه خدمت این شهید عزیز نه فقط برای ایرانیان بلکه شامل مستضعفان دینی آفریقایی هم شده و به برکت دعای آنان نیز بوده که عاقبت به خیری و توفیق عظیم شهادت را به دست آورده است.

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها