برای شرکت در اجلاس شانگهای؛

مخبر امشب عازم قزاقستان می‌شود

سرپرست ریاست جمهوری به منظور شرکت در بیست و چهارمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، امشب عازم آستانه، پایتخت قزاقستان خواهد شد.
کد خبر: ۶۷۶۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۱ - 03July 2024

به گزارش گروه سیاسی دفاع‌پرس، «محمد مخبر» سرپرست ریاست جمهوری به منظور شرکت در بیست و چهارمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای امشب در صدر هیئت عالیرتبه سیاسی و اقتصادی به آستانه پایتخت قزاقستان سفر می‌کند.

مخبر امشب عازم قزاقستان می‌شود

مخبر در این سفر علاوه بر شرکت و سخنرانی در بیست و چهارمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، دیدار‌های دوجانبه‌ای نیز با برخی سران کشور‌های عضو این سازمان خواهد داشت.

آستانه پایتخت قزاقستان روز‌های ۱۳ و ۱۴ تیرماه میزبان اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای است. کشور‌های عضو سازمان شانگهای ۴۳ درصد از جمعیت جهان، ۲۵ درصد از تولید ناخالص، ۲۰ درصد از صادرات، ۲۰ درصد از واردات جهان و حدود ۲۳ درصد از اقتصاد جهانی را در اختیار دارند.

جمهوری اسلامی ایران از دهه گذشته درخواست عضویت رسمی در جمع ۸ عضو این سازمان (چین، روسیه، هند، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان و ازبکستان) را ارائه کرد که با آغاز دولت سیزدهم و تغییر رویکرد سیاست خارجی ایران، این درخواست در اولین حضور دکتر رئیسی در اجلاس سران شانگهای در شهریور ۱۴۰۰ در تاجیکستان مورد پذیرش قرار گرفت.

پس از طی کردن فرآیند‌های قانونی داخل سازمان، نهایتاً در تیرماه ۱۴۰۲ و در بیست و سومین اجلاس سران کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای به میزبانی هند که به شکل مجازی برگزار شد، ایران رسماً به جمع اعضای اصلی این سازمان پیوست تا دریچه‌ای از فرصت‌ها و ظرفیت‌های متنوع و متعدد در راستای منافع متقابل ایران و اعضای سازمان همکاری شانگهای به روی جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضا گشوده شود.

انتهای پیام/۳۷۱

نظر شما
پربیننده ها