معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه مطرح کرد؛

اجرای طرح بصیرت عاشورایی در ۳۲۰۰ بقعه متبرکه سراسر کشور

حجت‌الاسلام عادل از اجرای طرح بصیرت عاشورایی در ۳۲۰۰ بقعه متبرکه کشور طی ایام ماه محرم خبر داد و گفت: بیشترین موقوفات متعلق به سیدالشهدا (ع) است و امروز در سازمان اوقاف مهم‌ترین برنامه‌ها در حوزه اجرای نیت واقفین متعلق به امام حسین (ع) است که در بقاع متبرکه برگزار می‌شود.
کد خبر: ۶۷۷۸۰۴
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۳ - 10July 2024

به گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، نشست خبری سوگواره بصیرت عاشورایی و طرح شمیم حسینی امروز با حضور حجت‌الاسلام «غلامرضا عادل» سخنگو و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف برگزار شد.

اجرای طرح بصیرت عاشورایی در ۳۲۰۰ بقعه متبرکه سراسر کشور

حجت‌الاسلام عادل در این نشست خبری ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام ماه محرم و عزاداری امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان، بیان کرد: امیدواریم با هماهنگی‌ها و هم‌اندیشی که با دست‌اندرکاران امر در ایام ماه محرم انجام شده است، شاهد برگزاری مراسم خوب و اثرگذار در این ایام باشیم. 

وی افزود: سازمان اوقاف این افتخار را دارد که در بقاع متبرکه سراسر کشور خدمت‌رسانی کند؛ اوج این فعالیت‌ها در دهه اول محرم در آستان امامزادگان است. با توجه به موضوع عاشورا و عزاداری که ریشه در تاریخ ایران اسلامی دارد، برگزاری مجالس روضه‌خوانی و عزاداری تأثیر بسزایی در احیای فرهنگ اهل بیت(ع) و نشر معارف قرآنی دارد. 

عادل گفت: امروز شاهد آن هستیم که بزرگترین اجتماعات مردمی از سوی شیعیان و نیز سایر پیروان آئین مختلف جهان در ایام محرم و اربعین انجام می‌شود. در ایام اربعین هر سال اقوام و قومیت‌های مختلف و پیروان دیگر آئین دینی و مذهبی به ساحت اباعبدالله(ع) ارادت داشته و در مراسم پیاده‌روی اربعین حضور دارند. 

سخنگوی سازمان اوقاف ادامه داد: در ایران اسلامی نیز مردم از دیرباز ارادت خاصی به برپایی جلسات عزاداری و روضه‌خوانی اباعبدالله (ع) به شیوه‌های سنتی داشته‌اند. سازمان اوقاف در حوزه‌های مختلف و در کنار نهادهایی همچون هیئت‌های مذهبی و سازمان‌های فرهنگی به دنبال اثرگذاری بیشتر برنامه‌های فرهنگی و عزاداری بوده است. امروز سازمان اوقاف بیشترین برنامه‌ها را در حوزه نیات واقفان در راستای عزاداری سیدالشهدا(ع) دارد. 

وی افزود: امسال نیز سازمان اوقاف همانند گذشته طرح بصیرت عاشورایی، ویژه‌برنامه‌های ایام محرم در امامزادگان و طرح شمیم حسینی ویژه اجرای نیات واقفان را در حوزه عزاداری سیدالشهدا(ع) اجرا می‌کند. در جلسات برگزار شده با وعاظ و مادحان، ۲۵۰ نفر از چهره‌های مطرح این عرصه در این جلسات حضور پیدا کرده و پیشنهاداتی برای محتوابخشی به برنامه‌های سال جاری ارائه کردند.

عادل گفت: در طرح بصیرت عاشورایی که از ۱۷ تیرماه آغاز شده و تا ۱۴ شهریور سال جاری نیز ادامه خواهد داشت، برنامه‌های بصیرت عاشورایی در سه هزار و ۲۰۰ بقیه متبرکه اجرا می‌شود. در ابتدای ماه محرم نیز مراسم فضاسازی و سیاهپوشی محیط بقاع متبرکه برگزار شد. اقامه مجالس عزا، سخنرانی، عزاداری و اطعام عزاداران در قالب این طرح انجام می‌شود و تعداد دو هزار و ۲۰۰ مُبلّغ نیز در راستای اجرای این طرح در امامزادگان سراسر کشور حضور خواهند داشت. 

وی بیان کرد: تولید محتوای لازم برای طرح بصیرت عاشورایی انجام شده و در اختیار بقاع قرار‌ گرفته است. همچنین، برگزاری همایش احلی من العسل در ۵۲۰ بقعه طی‌ روز ششم ماه محرم، برپایی همایش شیرخوارگان حسینی طی روز جمعه، ۲۲ تیرماه در ۹۸۰ بقعه، برپایی خیمه معرفت در ۳۰۰ بقعه ویژه کرسی پاسخ به شبهات و احکام و برنامه‌های ویژه کودکان و... از دیگر برنامه‌های ویژه طرح بصیرت عاشورایی است. 

وی اظهار کرد: با توجه به تأکید بزرگان دین به تأسی از سیره اهل بیت(ع) در اهتمام به نماز اول وقت به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، اقامه نماز ظهر تاسوعا و ظهر عاشورا در بقاع متبرکه مجری طرح بصیرت عاشورایی انجام خواهد شد؛ همچنین استقرار هیئت‌های مذهبی در امامزادگان نیز امسال مانند سال‌های گذشته انجام خواهد شد و آستان امامزادگان شاخص میزبان هیئت‌های شاخص مذهبی خواهند بود که در این راستا بیش از هزار برنامه در بقاع متبرکه شاخص اجرا خواهد شد. 

عادل با اشاره به طرح شمیم حسینی نیز تصریح کرد: موضوعات اصلی نیات واقفان برای حضرت سیدالشهدا(ع) شامل تعزیه‌خوانی، اطعام، روضه‌خوانی و‌ ... است. امروز جمعاً تعداد ۱۷ هزار و ۵۰۷ موقوفه درآمدزا در موضوع تعزیه‌داری فعالیت می‌کنند که طبق نیت واقفان به این موضوع اختصاص دارند. یکی از کارهایی که امسال در طرح شمیم حسینی جدی گرفته شد، این بود که مراسم امامزادگان به صورت ویژه‌ای از محل درآمد موقوفات حمایت شوند. 

سخنگوی سازمان اوقاف ادامه داد: امروز بیش از چهار هزار امامزاده کشور فاقد هرگونه نذورات هستند و امکان اجرای برنامه در این اماکن متبرکه کمتر است که البته اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؛ لذا اولویت اول اوقاف در طرح شمیم حسینی حمایت از بقاع است و در دهه اول محرم مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان از درآمد موقوفاتی‌ که ویژه تعزیه‌داری هستند، به این موضوع اختصاص داده شده که ۳۰ میلیارد تومان آن برای امامزادگانی است که هیئت‌های مذهبی در آن‌ها حضور دارند.

وی گفت: در سال ۱۴۰۲ اعتبار دهه اول ماه محرم ۷۰ میلیارد تومان بود که در این زمینه ۹ هزار و ۳۰۴ حواله برای امامزادگان صادر شده بود.‌ امسال که اعتبار برنامه‌های طرح شمیم حسینی بالاتر رفته، ۱۰۰ هیئت مذهبی نیز به صورت ویژه حمایت خواهند شد. کمک‌هایی که از سوی سازمان اوقاف به هیئت‌های مذهبی می‌شود نیز با توجه به شرایط هیئت‌ها از پنج میلیون تومان به بالا خواهد بود. سعی ما بر این است که در دهه اول ماه محرم و ایام اربعین ارتباط تنگاتنگی با رسانه‌ها داشته باشیم و در این زمینه تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
پربیننده ها