سرپرست حجاج ایرانی:

برقراری مجدد حج عمره از یادگارهای شهید رئیسی است

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب در مورد مقدمات حج عمره گفت: برنامه‌های مقدماتی برای سفر عمره انجام شده است و هتل‌ها مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و درباره برخی نکات گفت‌وگو شده است.
کد خبر: ۶۷۷۸۵۵
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۸ - 10July 2024

به گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام و المسلمین «سید عبدالفتاح نواب» نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی عصر امروز (چهارشنبه، ۲۰ تیر) همراه با کاروان‌هایی از زائران ایرانی وارد تهران شد.

سرپرست حجاج ایرانی به کشور بازگشت

در آیین استقبال از سرپرست حجاج ایرانی در فرودگاه امام خمینی (ره)، آیت‌الله شیخ «محسن قمی» معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، «عبدالله بن سعود العنزی» سفیر عربستان سعودی در ایران و چند تَن از معاونان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری حضور داشتند.

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب در بازگشت از سرزمین وحی در جمع خبرنگاران در سخنانی ضمن گرامیداشت ایام محرم اظهار داشت: خدا را شاکریم که توفیق خدمتگذاری ضیوف‌الرحمان را روزی ما کرد تا در موسم حج حضور داشته باشیم. حج امسال با تلخی و شیرینی‌هایی برای ما و زائران بیت‌الله‌الحرام همراه بود.

وی با بیان اینکه با شهادت آیت‌الله رئیسی و حسین امیر عبدالهیان که رئیس جمهور محبوب ملت و وزیر خارجه کشورمان بودند کام زائران تلخ شد، افزود: این عزیزان خادمان فداکاری برای مردم بودند، عمره در دوره ریاست‌جمهوری آیت‌الله رئیسی فعال شد و حج هم معنای دیگری پیدا کرد و اربعین هم سامان یافت. 

وی افزود: برای رئیس‌جمهور آینده کشورمان هم آرزوی موفقیت داریم و انتظار ما از وی این است که از جمله نخستین جلساتی که برگزار می‌کند، برگزاری شورای حج باشد. رضوان خدا بر شهید رئیسی باد که اینگونه جلسات را خود او شخصاً مدیریت می‌کرد.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به سایر تلخی‌های حج امسال یادآور شد: برخی از تلخی‌ها مربوط به محدودیت‌هایی بود که از سوی کشور میزبان اعمال می‌شد؛ البته ما همواره سعی در رعایت قوانین و ضوابط کشور میزبان داشته و داریم. در همین ارتباط باید به زائران تعلیماتی ارائه شود و سپس برخورد‌ها را اعمال کنند. امسال برای نخستین بار تعدادی از زائران رسانه‌ای ما را قبل از انجام حج از سرزمین وحی به کشور بازگرداندند و همچنین به یکی از هموطنان‌مان در زندان اجازه دیدار داده نشد و با این شرایط نتوانست حجش را به‌صورت صحیح به‌جا آورد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به گرمی هوا و فوت زائران ایرانی و سایر کشورها، تدابیر اندیشیده شده و همکاری زائران را دلیل اصلی کاهش ۳۰ درصدی فوت زائران ایرانی نسبت به کشور‌هایی دانست که در همین سطح زائر داشتند.

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب درباره شیرینی‌های حج اظهار داشت: مشارکت در امر سیاسی و اجتماعی انتخابات در حج امسال برای زائران ایرانی گوارا کرد و بار‌ها سپاس زائران به مسئولان کشور میزبان عنوان شد. این نخستین بار نبود که انتخابات در کشور میزبان برگزار می‌شد و در عمره هم این کار رقم خورده بود. امسال بلافاصله پس از موافقت مسئولان کشور میزبان تعرفه‌ها و صندوق‌های رأی در هتل‌های مکه و مدینه قرار داده شد و بر اساس مقررات کشور رأی‌گیری صورت گرفت.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: علاوه بر این، با توجه به توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر برگزاری حج برائت وحدت‌محور، در تمام چادر‌های زائران ایرانی در عرفات این مراسم هم‌زمان برگزار و به‌صورت فراگیر پرداخته شد. البته محدودیت‌هایی هم در برگزاری مراسم دعای کمیل وجود داشت و اگر همراهی میزبان نبود، برخی از این مراسم‌ها شکل نمی‌گرفت. 

سرپرست حجاج ایرانی درباره برگزاری دعای کمیل در بین‌الحرمین هم تصریح کرد: بین‌الحرمین اکنون در مسیر تردد زائران قرار گرفته است و ما راضی به این نیستیم که مسیر تردد آنان را بگیریم. به لطف خدا پشت بام مسجدالنبی (ص) فضای بسیار خوبی دارد که برگزاری دعای کمیل می‌تواند برای زائران ایرانی بسیار جالب باشد. دو سال است این درخواست را مطرح کرده‌ایم و اگر این همکاری حاصل شود، سفر زیارتی حج برای زائران ایرانی بسیار دلچسب خواهد شد. 

وی همچنین فعالیت کاروان قرآنی نور در برنامه‌هایی مثل انس و معرفت، انس با قرآن و جزءخوانی در بین زائران را تأثیرگذار و چشم‌گیر خواند و یادآور شد: مواردی مثل تسهیل در آوردن آب زمزم، بهبود شرایط حلق و تقصیر در منا از مواردی هستند که ما پیشنهاد‌هایی داشته‌ایم، اما مسئولان کشور میزبان می‌خواهند مطابق نظر خودشان انجام شود.

وی یادآور شد که تمامی موارد اجرایی زائران در انتقال آنان از مدینه به مکه و بالعکس با قطار سریع‌السیر حرمین صورت گرفت و این کار باعث سرعت بخشیدن به کار حج و پیشگیری از فرسایش شد. در عرفات و مشعر هم خدمات بسیار خوبی ارائه شد، اما زائران به شرایط منا اعتراض داشتند. امسال تنگنای جا در منا مقداری باعث رنجش زائران شد.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود خدمات بهداشتی و درمانی را خوب عنوان کرد و اظهار داشت: آنچه توسط فرهنگستان علوم پزشکی در موضوع استطاعت جسمی زائران انجام شد، دستاورد بزرگی را به‌همراه داشت و تعداد فوتی‌ها با توجه به گرمای بیشتر، کمتر از ۷۰ درصد سال‌های قبل بود. در منا زائران از چتر استفاده کردند و برای سال آینده هم برای پیشگیری از گرمازدگی از چتر استفاده خواهیم کرد. 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به آمادگی‌ها برای برگزاری اربعین و عمره، گفت: آرام آرام باید برای اربعین و عمره آماده بشویم و در جلسه شورای عالی حج امیدواریم توسط رئیس‌جمهور منتخب از این دو مورد استقبال شود. زمان برگزاری عمره نیز بستگی به برنامه هواپیمایی و تهیه ارز مورد نیاز دارد.

وی تصریح کرد: برنامه‌های مقدماتی برای سفر عمره انجام شده است و هتل‌ها مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و درباره برخی نکات گفت‌وگو شده است. هم‌اکنون نزدیک شش میلیون نفر فیش عمره در دست دارند و برقراری مجدد عمره و فعال شدن آن پس ۹ سال یکی از یادگار‌های شهید خدمت ما آیت‌الله رئیسی است. 

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب درباره حج آینده هم اظهار داشت که ما باید به‌دنبال این باشیم که زمان حج کوتاه‌تر شود؛ چراکه زائران از نظر روحی آسیب می‌بینند و باید با تدبیر مناسب این امر محقق شود.

گفتنی است؛ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در حدود هشت هفته سفر به سرزمین وحی، برنامه‌های متعدد و متنوعی را در حوزه‌های فرهنگی، اجرایی، خدماتی و... در موسم حج امسال داشت.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
پربیننده ها