فرمانده مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی:

ایران آماده همکاری با شانگهای در مبارزه با تروریسم است

گودرزی بر لزوم مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و همکاری مرزی برای تأمین امنیت مرز‌ها توسط کشور‌های عضو شانگهای تأکید کرد و از آمادگی ایران در این زمینه خبر داد.
کد خبر: ۶۷۷۹۳۲
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۲ - 11July 2024

به گزارش گروه جامعه دفاع‌پرس، سردار احمدعلی گودرزی فرمانده مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در دهمین اجلاس رؤسای سازمان‌های مرزبانی کشور‌های عضو همکاری شانگهای که در چین برگزار شد، اظهار داشت: مرزبانی جمهوری اسلامی ایران متشکل از گارد ساحلی و هنگ‌های مرزی، ثبات و امنیت خود را با قاطعیت رصد و برای ارتقای امنیت و گسترش صلح و دوستی، با حضور مستمر در مرز‌های مشترک بر اساس قوانین و معاهدات مرزی با همسایگان و توسعه اقتصادی در منطقه تلاش می‌کند.

ایران آماده همکاری با شانگهای در مبارزه با تروریسم است

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با ۸ هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز خشکی و آبی در پهنه ۱۶ استان مرزی، با ۱۵ کشور دارای مرز‌های مشترک زمینی و دریایی است، افزود: مرزبانان جمهوری اسلامی ایران، ضمن دفاع از تمامیت ارضی کشور، سعی و تلاش وافری دارند تا با در نظر گرفتن حقوق قانونی همسایگان، در زمینه ارتقای روابط فی مابین در همه ابعاد از جمله ایجاد امنیت پایدار و توسعه اقتصادی در منطقه نقش سازنده و اثرگذاری را ایفا کنند.

فرمانده مرزبانی انتظامی ادامه داد: در این راستا هماهنگی دیپلماتیک و اجرای دیپلماسی مرزی با مرزبانان کشور‌های همسایه و تبادل تجربیات با هدف ارتقای همکاری‌های مشترک همواره در دستور کار این فرماندهی قرار دارد.

سردار گودرزی با تأکید بر اینکه موقعیت ژئوپولیتیک راهبردی ایران به عنوان یک کشور تأثیرگذار در منطقه قابل چشم پوشی نیست، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن مرز مشترک با کشور‌های عضو پیمان شانگهای می‌تواند به عنوان یک پل ارتباطی و امنیتی مهم در این منطقه ایفای نقش کند.

وی مبارزه با افراط گرایی و تروریسم را مهم قلمداد کرد و افزود: مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته، مبارزه با افراط گرایی و تروریسم، کنترل جریان مهاجرت غیر قانونی و همکاری در زمینه امنیت مرز‌ها از جمله حوزه‌های مورد علاقه جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با سایر کشور‌های عضو است.

این مقام ارشد مرزبانی فرا جا با بیان اینکه مرز‌های دوستی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کریدور ترانزیتی مهم، زمینه ساز تأمین بیش از پیش منافع کشور‌های عضو پیمان شانگهای می‌شود، تصریح کرد: تأمین امنیت در تمامی سطوح به خصوص در مرز‌ها موجب ایجاد فرصت‌های جدید در گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان ایران و سایر کشور‌های عضو این پیمان می‌شود.

سردار گودرزی ابراز داشت: در مجموع، فرماندهی مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در پیمان شانگهای می‌تواند فرصت‌های مهمی را در زمینه‌های امنیتی و اقتصادی برای کشور‌های عضو فراهم آورد.

وی تأکید داشت: امیدوارم این همکاری‌ها در آینده بیش از پیش گسترش یابد.

بیست و پنجمین نشست کارشناسان مسئول در حوزه مرزبانی کشور‌های عضو همکاری شانگهای با حضور سردار احمدعلی گودرزی فرمانده مرزبانی انتظامی کشور ۲۰ تیرماه در شهر شانگهای چین برگزار شد.

در این نشست که در راستای گفتگو و آماده‌سازی دیدار رؤسای مرزبانی کشور‌های عضو این سازمان برگزار شد، نمایندگان فرماندهی مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بحث و تبادل نظر با کشور‌های عضو، زمینه‌ها و چهارچوب‌های همکاری انتظامی در حوزه‌های مرزبانی را بررسی کردند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین دولتی با هدف همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و سیاسی است که کشور‌های عضو آن در مجموع ۴۳ درصد از جمعیت جهان، ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی، ۲۰ درصد از صادرات، ۲۰ درصد از واردات جهان و حدود ۲۳ درصد از اقتصاد جهانی را در اختیار دارند.

جمهوری اسلامی ایران از دهه گذشته درخواست عضویت رسمی در جمع ۸ عضو این سازمان (چین، روسیه، هند، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان و ازبکستان) را ارائه کرد که سرانجام در شهریور ۱۴۰۰ در تاجیکستان مورد پذیرش قرار گرفت و پس از طی شدن فرآیند‌های قانونی داخل سازمان در تیر ۱۴۰۲ به صورت رسمی ایران به این سازمان پیوست.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار