به روز شده در: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰
با موافقت وکلای خانه ملت؛
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز خانه ملت با تصویب طرحی مبنی بر معافیت حقوق‌های زیر ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان را به تصویب رساندند.
کد خبر: ۳۳۴۰۹۳
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵ - 19February 2019

حقوق‌های زیر 2 میلیون و 750 هزار تومان از مالیات معاف شدندبه گزارش خبرنگار پارلمانی دفاع‌پرس، در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 30 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، بررسی تبصره 6 لایحه بودجه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با تصویب بند الف تبصره 6 لایحه بودجه، حقوق های زیر 2 میلیون و ۷۵۰ هزار تومان حقوق بگیران دولت را از مالیات معاف کردند. علاوه بر این، درآمد زیر 2 میلیون و 150 هزار تومان افراد در بخش خصوصی و کسبه و بازاری ها نیز از پرداخت مالیات معاف خواهد شد.

بر اساس بند الف تبصره 6 سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم در سال 98 سالانه مبلغ 330 میلیون ریال تعیین می شود.

نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده (به استثنای تبصره 1 و 2 ماده 86 قانون مالیات های مستقیم و اصلاحات بعدی آن با رعایت ماده 5 قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به اعضای هیات علمی) کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه 20 درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تا 6 برابر مشمول مالیات 25 درصد و نسبت به مازاد 6 برابر 35 درصد می باشد.

میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد 57 و 101 قانون مالیات های مستقیم سالانه مبلغ 258 میلیون ریال تعیین می‌شود.

در جریان بررسی این تبصره، پیشنهاداتی برای افزایش سقف معافیت مالیاتی دستمزد حقوق بگیران دولت مطرح شد.

محمد قسیم عثمانی با تاکید بر اینکه بودجه باید سپر دفاعی در برابر هجوم تورم به معیشت مردم باشد، پیشنهاد افزایش سقف معافیت حقوق به 3 میلیون و 250 هزار تومان را ارائه داد.

نمایندگان با 92 رای موافق، 73 رای مخالف، 5 رای ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد مخالفت کردند.

پس از آن، سلیمی نماینده محلات گفت: پیشنهاد من این است سقف معافیت مالیاتی در سال 98 سالانه مبلغ 480 میلیون ریال تعیین شود.

پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این پیشنهاد، گفت: در صورت اجرای این پیشنهاد 94 درصد از حقوق بگیران دولت از پرداخت مالیات معاف می شوند و این امر موجب کاهش اعتبارات عمرانی شما خواهد شد.

وکلای ملت با 69 رای موافق، 102 رای مخالف، 7 رای ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد نیز مخالفت کردند.

در ادامه، عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه از تفاوت سقف مالیاتی حقوق بگیران دولت و حقوق بگیران بخش خصوصی انتقاد کرد و گفت: باید سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران بخش خصوصی نیز مانند حقوق بگیران بخش دولتی به 2 میلیون و 750 هزار تومان افزایش یابد.

وی اضافه کرد: طبق لایحه بودجه، سقف معافیت مالیاتی بخش خصوصی و کسبه درآمد ماهانه 2 میلیون و 150 هزار تومان است؛ سقف معافیت مالیاتی باید برای تمام مردم یکسان باشد.

پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این پیشنهاد، گفت: تنها درآمد دولت، درآمد مالیاتی است. امروز دوستان به شدت به دنبال کاهش درآمد دولت هستند.

وی افزود: معافیت های مالیاتی که برای حقوق کارمندان به تصویب رسیده است، موجب خواهد شد 70 درصد کارمندان مالیات نپردازند.

این مقام مسئول اظهار داشت: در حال حاضر نیز می خواهیم معافیت مالیاتی مشاغل آزاد را افزایش دهیم.

پورمحمدی گفت: حقوق کارمندان مشخص است و مالیات آنها قبل از پرداخت حقوق کسر می شود اما درآمد کسبه شفاف نیست و پرداخت مالیات آنها عمدتاً به سال بعد موکول می شود.

در پایان وکلای ملت با 72 رای موافق، 103 رای مخالف، 4 رای ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد نیز مخالفت کردند.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها