به روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۲
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به رفع توقیف نفتکش گریس ۱، گفت: ۲۵ نفر کارکنان نفتکش آدریان دریا (گریس ۱) هستند که با انجام مقدمات سفر از جمله سوخت‌گیری، سفر خود را آغاز می‌کنند.
کد خبر: ۳۵۸۰۳۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰ - 16August 2019

تحقیر بی‌سابقه انگلیس و آمریکا توسط ایران در ماجرای نفتکش گریس 1به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «جلیل اسلامی» معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار داشت: دیروز پنجشنبه نفتکش گریس ۱ رفع توقیف شد و کاپیتان کشتی و سه نفر از کارکنان آن نیز صبح دیروز آزاد شدند.

وی با اشاره به تغییر نام نفتکش گریس ۱ به آدریان دریا، افزود: ۲۵ نفر کارکنان نفتکش آدریان دریا (گریس ۱) هستند که با انجام مقدمات سفر از جمله سوخت گیری، سفر خود را آغاز می‌کنند.

وی با بیان این‌که درخواست آمریکا برای توقیف مجدد کشتی تأثیری در حکم دادگاه جبل الطارق نداشته است، افزود: این کشتی اصالت روسی و پرچم پاناما داشت و دو میلیون بشکه نفت ایران را حمل می‌کرد.

«مصطفی خوش چشم» کارشناس مسائل بین الملل نیز در این برنامه گفت: آمریکا تلاش می‌کند با ابزار‌های گوناگون از جمله فشار اقتصادی و تهدید، فشار زیادی بر جمهوری اسلامی ایران وارد کند تا بر این اساس مسئولان کشورمان محاسبات خود را تغییر دهند و پای میز مذاکره حاضر شوند.

وی افزود: آمریکایی‌ها تهدید کرده بودند نمی‌گذارند ایران نفت صادر کند، اما پاسخ خود را به سرعت و قدرت از مسئولان جمهوری اسلامی ایران دریافت کردند. اگر سناریوی نوشته شده برای جلوگیری از صادرات نفت ایران با اقدام جبل الطارق در توقیف نفتکش کشورمان به سابقه تبدیل می‌شد متحدان دیگر آمریکا نیز این رفتار را تکرار می‌کردند، اما پاسخ مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران نگذاشت این اتفاق به سابقه تبدیل شود و سیاست امریکایی‌ها منزوی شد.

وی با بیان این‌که انگلیسی‌ها نیز در سیاست پیروی از آمریکایی‌ها شکست خوردند و افزون بر هزینه‌هایی که با آن روبرو هستند برای خود هزینه ایجاد کردند، تصریح کرد: در این رویداد دستاورد بزرگی نصیب جمهوری اسلامی ایران شد. آمریکا تلاش می‌کند توطئه‌های خود بر ضد کشورمان را با هزینه‌های دیگران انجام دهد. انگلیس فکر نمی‌کرد در مقابل توقیف نفتکش ایران، کشورمان با توقیف نفتکش انگلیسی چنین پاسخی به او دهد، مقاومت فعال ما در ماه‌های اخیر نتیجه بسیار خوبی داده است.

وی در ادامه با اشاره به این‌که انگلیس اکنون با هزینه‌های بسیاری مانند خروج از اتحادیه اروپا و برگزیت روبرو است و توقیف نفتکش ایرانی هزینه‌های این کشور را افزایش داد، گفت: انگلیس می‌خواست با این اقدام حمایت آمریکایی‌ها را در زمان خروج از برگزیت همراه داشته باشد، اما پس از یک ماه رفتار عاقلانه، نفتکش ایرانی را رفع توقیف کرد. اگر آمریکا و انگلیس این اقدامات را ادامه می‌دادند با واکنش‌های شدید جمهوری اسلامی ایران روبرو می‌شدند.

خوش چشم با بیان اینکه آمریکایی‌ها به سیاست خارجی بر پایه زور اعتقاد دارند و از اقدامات خود بر ضد کشورمان دست برنمی دارند، افزود: ممکن است آمریکایی‌ها برای مقابله با صادرات نفت کشورمان از دیگر متحدان خود نیز بخواهند مانند اقدام انگلیس را تکرار کنند که بعید است کشور دیگری چنین کاری را انجام دهد. آمریکایی‌ها دوره محدودی از فشار‌ها را بر ضد کشورمان در پیش رو دارند که اگر موفق نشوند باید کامل تغییر رویکرد دهند. آمریکا بیشترین تحریم‌ها را بر ضد کشورمان اعمال می‌کند البته ۴۰ سال است که این تحریم‌ها وجود داشته است.

کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر این‌که تحریم‌ها دوره مشخصی دارد و پس از این دوره، فشار‌ها کاهش می‌یابد، اظهار کرد: قرار نیست تهدید نظامی آمریکایی‌ها به حمله تبدیل شود، تهدید آمریکایی‌ها دستاویزی برای تغییر تصمیمات مسئولان کشورمان است. تا زمانی که رویکرد مقاومت فعالمان را ادامه می‌دهیم آمریکایی‌ها و متحدان آنان از جمله انگلیس و فرانسه عقب نشینی‌های کوچک، اما پی در پی خواهند داشت و این عقب نشینی‌ها نباید موجب کاهش مقاومت فعال ما شود.

به گفته وی، هدف آمریکایی‌ها از تهدید، محدود ساختن و فروپاشی کشورمان است، چراکه آن‌ها هیچگاه در پی حل منازعه نبوده‌اند و کسانی که در سال‌های گذشته اعتقاد داشتند حل منازعه با آمریکا با گفت‌وگو امکان پذیر است اکنون متوجه شده‌اند امریکایی‌ها در پی حل منازعه نیستند.

از تخلفات غربی‌ها در خلیج‌فارس چشم پوشی نمی‌کنیم

حجت‌الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این برنامه گفت: جمهوری اسلامی ایران زمان برجام و پس از آن با طرف‌های غربی مدارای زیادی داشت و این موجب شد طرف‌های مقابل احساس کنند اقدام نکردن ایران از موضع ضعف و ناتوانی است. جمهوری اسلامی ایران با اتمام حجت و صبوری یک ساله پس از خروج آمریکا از برجام وارد مقاومت فعال شد.

وی افزود: غربی‌ها بار‌ها در منطقه خلیج فارس تخلف می‌کردند و ایران از این تخلفات چشم پوشی می‌کرد، اما پس از توقیف بدون دلیل و زورگویانه نفتکش کشورمان دیگر نسبت به تخلفات آن‌ها در منطقه چشم پوشی نمی‌کنیم. در برجام مسئولان ما فکر می‌کردند طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل می‌کنند، در نتیجه همه تعهدات خود را اجرا کردند، اما پس از بد عهدی غربی‌ها ما نیز تعهدات خود را کاهش دادیم.

وی تاکید کرد: اکنون نیز اگر انگلیس یا هر کشور دیگر در منطقه تحت پوشش امنیتی ما تخلفی کند با قدرت با آن برخورد می‌کنیم و آن‌ها بدانند دوران تسامح و چشم پوشی گذشته است. آمریکایی‌ها می‌خواستند با توقیف نفتکش ایران، موضع مقتدرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در ماجرای ارسال نامه رئیس جمهور آمریکا به وسیله نخست وزیر ژاپن و سرنگونی پهپادشان را تلافی کنند. انگلیس باید در سیاست‌های خود تجدید نظر کند، چراکه بدترین دوران این کشور زمان کنونی است که به عنوان مجری منافع آمریکایی‌ها فعالیت می‌کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به این‌که انگلیس باید با جمهوری اسلامی ایران تعامل داشته باشد و به تعهدات خود در برجام عمل کند، اظهار کرد: اگر کشور‌های مقابل ما از پاسخ جمهوری اسلامی ایران به توقیف نفتکش کشورمان درس نگیرند در حوزه‌های دیگر نیز از حقوق ملت ایران با مقاومت فعال دفاع خواهیم کرد. کشتی نفت کش ایران در آب‌های اسپانیا توقیف شد و ما این موضوع را به اطلاع دادگاه جبل الطارق رساندیم.

شکست آمریکا، انگلیس و فرانسه از ایران

حامد سروری معاون پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی نیز در این برنامه گفت: آمریکا رویکرد فشار حداکثری بر کشورمان را آغاز کرده است و انگلیس و فرانسه نیز آن را همراهی می‌کنند که ایران را تسلیم کنند، اما موفق نشدند. پس از این شکست، آمریکا به سمت ناامن کردن تردد کشتی‌های ایرانی رفت که اگر پاسخ این اقدام را نمی‌دادیم موجب بروز رویداد‌های مشابهی می‌شد. در تاریخ، تحقیر اینگونه انگلیس بی سابقه بوده است و جمهوری اسلامی ایران توانست در ماجرای توقیف نفتکش کشورمان آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها را تحقیر و ورق را به نفع کشورمان برگرداند.

وی افزود: رویکرد ایستادگی فعال که از ماه‌های گذشته آغاز شد با فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند: نه جنگ و نه مذاکره؛ جواب داده است. آمریکا در مقابل ایستادگی فعال ما ضربه حیثیتی خورده و اقتدار این کشور به گونه‌ای خدشه دار شده است که حتی کشور کوچک جبل الطارق نیز امریکایی‌ها را جدی نمی‌گیرد. سرنگونی پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش انگلیسی ادبیات رژیم سعودی را نسبت به ایران تغییر داد و امارات را به سمت ایران کشاند. ائتلافی که آمریکایی‌ها می‌خواستند بر ضد ایران در منطقه ایجاد کنند شکست خورد.

وی اضافه کرد: بر اساس نظرسنجی پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی ۹۵ درصد مردم از ساقط کردن پهپاد آمریکایی احساس غرور و عزت کردند و ۶۴ درصد مردم نیز توقیف کشتی انگلیسی را منطقی و اقتدارآفرین دانستند. ۹۰ درصد مردم اظهارات ترامپ مبنی بر هدف قرار دادن پهپاد کشورمان را دروغ دانستند. رویکرد جدید دولت و عملکرد رئیس بانک مرکزی در چند ماه اخیر نشان داد ابزار‌های فشار حداکثر امریکا با راه حل‌های داخلی ناکارآمد می‌شود.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار