به روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با دفاع‌پرس:
سیدمحسن علوی گفت: دولت‌های اروپایی طرف مقابل برجام نقش زمان‌سوزی و تعلل در اجرای تعهدات را به عهده دارند تا دولت آمریکا فشار حداکثری را به ایرانیان بیاورد. آن‌ها می‌پندارند که در زمان کوتاه می‌توانند ایران را تسلیم و وادار به مذاکره مجدد کنند.
کد خبر: ۳۵۸۳۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷ - 18August 2019

///سیدمحسن علوی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس در خصوص برنامه‌ریزی‌های جمهوری اسلامی در قالب گام سوم کاهش تعهدات برجام، اظهار داشت: عملکرد اروپایی‌ها در توافق برجام، نشانگر اروج ارادت قلبی و خوش‌خدمتی آن‌ها به مقامات آمریکایی است؛ لذا در این که آن‌ها به دور از اظهارنظرهای دولت ترامپ قادر به اقدام جدی در برجام نیستند، شکی وجود ندارد.

وی افزود: ما گام سوم کاهش تعهداتمان در برجام را با عزمی راسخ برمی‌داریم و در واقع برگشت ما به تعهداتمان در این توافق ممکن نیست.

علوی با بیان اینکه به نظر می‌رسد اروپایی‌ها سناریوی مشترکی را با آمریکایی‌ها دارند، تصریح کرد: دولت‌های اروپایی طرف مقابل برجام نقش زمان‌سوزی و تعلل در اجرای تعهدات را به عهده دارند تا دولت آمریکا فشار حداکثری را به ایرانیان بیاورد. آن‌ها می‌پندارند که در زمان کوتاه می‌توانند ایران را تسلیم و وادار به مذاکره مجدد کنند.

وی افزود: علی‌رغم همه این برنامه‌ریزی‌ها، جمهوری اسلامی ایران با برنامه و راهبرد جدید سطح تعهدات خود را کاهش داد و از فشار حداکثری که طرف‌های مقابل تصور می‌کردند، خارج شده است. در واقع همین امر انسجامی درون کشور و وحدتی برای تقویت تولید ملی را به ارمغان آورده است.

علوی با بیان اینکه امروز شاهد اراده‌ای ملی در برابر تلاش‌های دولت ترامپ علیه ایران هستیم، گفت: ملت در کنار دولت قرار گرفته و تمام سختی‌ها را به جان خریده است، بنابراین دولت ترامپ در پروژه‌های خود شکست خورده است و به نظر می‌آید به هیچ کدام از اهداف خود نرسند.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان جمهوری اسلامی با حکمت و اتکاء به منطق از ظرفیت برجام برای مقابله با اقدامات آمریکا و اروپا استفاده کردند و مسیر کاهش تعهدات را پیش برده و می‌برند؛ لذا امکان بازگشت به شرایط قبل از برجام وجود ندارد. آمریکایی‌ها حتی نتوانستند اجماعی علیه ایران تشکیل دهند.

نماینده مردم شهرستان لامرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما دستمان برای برداشتن گام‌های بعدی کاهش تعهدات برجام باز است؛ استفاده از سانترفیوژ نسل‌های جدید، غنی‌سازی در سطوح بالاتر، بازگشت نیروگاه اراک به ساختار اول و خروج از پروتکل الحاقی از جمله مواردی است که می‌توان در گام سوم اجرا کرد.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار