به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
تخت‌روانچی:
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بر مسئولیت جمعی در ممنوعیت هرگونه آزمایش انفجاری تسلیحات اتمی، تأکید و آمریکا را به دلیل خروج از پیمان‌های مرتبط و ایجاد مسابقه مدرنیزه کردن این تسلیحات، به نقض پیمان منع گسترش سلاح اتمی متهم کرد.
کد خبر: ۳۶۱۳۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶ - 10September 2019

روانچی: اقدام آمریکا نقض صریح پیمان ان پی تی استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «مجید تخت‌روانچی» نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز دوشنبه در نشست عالی‌رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با موضوع روز مخالفت با آزمایش هسته‌ای برگزار شد، از تلاش‌های قزاقستان برای طرح و ارتقای این ابتکار، قدردانی کرد.

وی با تأکید بر اینکه هرگونه انفجارهای هسته‌ای باید به طور کامل ممنوع شود، افزود: بدون یادآوری این واقعیت که بیشتر قربانیان آزمایش‌های اتمی، شهروندان کشورهایی نبوده‌اند که این آزمایش‌ها را انجام دادند، گرامیداشت این روز کامل نخواهد بود.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: همچنین باید یادآوری کنیم که تأثیرات مخرب زیست‌محیطی این آزمایش‌ها، بیشتر در خارج از قلمرو کشورهایی رخ داده است که این آزمایش‌های اتمی را انجام داده اند.

تخت روانچی مسابقه تسلیحاتی جدید و مسابقه مدرن‌سازی تسلیحات اتمی را نگران کننده دانست و اضافه کرد: در زمانی که برخی از کشورهای دارنده سلاح اتمی، برنامه هایی برای توسعه سلاح‌های اتمی با کاربرد آسان دارند، پایان دادن به انفجارهای آزمایش تسلیحات اتمی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه کشورهای دارنده سلاح های اتمی نخستین مسئولیت را برای پایان دادن به این آزمایش‌ها برعهده دارند، ابراز تأسف کرد برخی از آنها خود مسئول ایجاد شرایط فعلی (مسابقه تسلیحاتی) هستند.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل یادآور شد: نمونه بارز این مساله، ایالات متحده است که مطابق آخرین گزارش‌ها نه‌تنها به دنبال تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایش‌های اتمی نیست، بلکه آزمایش‌های انفجاری اتمی را ازجمله آزمایش‌های انفجاری اتمی زیرزمینی از سر می‌گیرد.

تخت روانچی این اقدام را نقض تعهدات صریح آمریکا در پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان پی تی) دانست و اظهار کرد: چنین سیاست‌های غیرمسئولانه‌ای که آخرین آنها خروج آمریکا از پیمان موشک‌های میانبرد اتمی(آی ان اف) است، برای تمام تلاش‌های بین المللی در جهت خلع سلاح اتمی و منع گسترش سلاح های اتمی مضر است و باید پایان یابد.

وی تصریح کرد: اوضاع کنونی گواهی می‌دهد هرچقدر که کنترل داوطلبانه آزمایش‌های هسته‌ای مهم باشد، اما نمی‌توانند جایگزین یک ممنوعیت جامع جهانی و تایید شدنی برای انواع انفجارهای هسته‌ای شوند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: باید تلاش‌های خود را برای دستیابی به هدف گرانبهای حذف کامل سلاح‌های اتمی مضاعف کنیم که تنها تضمین مطلق در برابر تهدید یا استفاده از این سلاح‌های غیر انسانی است.

تخت روانچی تاکید کرد: این امر برای حفظ صلح و امنیت، به ویژه در منطقه‌ای بی ثبات همچون خاورمیانه ضروری است که سلاح‌های هسته‎ای اسرائیل همچنان تهدیدکننده صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن است.

وی با بیان اینکه از بین بردن کامل این سلاح‌های غیر انسانی تعهد به خود، فرزندان و نسل‌های آینده و بشریت است، گفت: این یک ضرورت اخلاقی و یک مسئولیت صریح است. بیاییم متحد، مصمم و ثابت‌قدم باشیم و این مسئولیت جمعی را مسئولانه محقق سازیم.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش در پیگیری این هدف گران‌بها، آماده است.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار