به روز شده در: ۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
سرلشکر صفوی:
دستیار و مشاور فرمانده معظم کل قوا با اشاره به میزان بالای تأثیرگذاری کشورمان بر معادلات منطقه گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران قدرت اول منطقه غرب آسیاست.
کد خبر: ۳۶۳۲۵۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱ - 24September 2019

تحرکات آمریکا را از مدیترانه تا اقیانوس هند رصد می‌کنیمبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سرلشکر «سید یحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان اینکه جنگ هشت ساله از سوی عراق بر ایران تحمیل شد، اظهار داشت: در آن مقطع با غافلگیری استراتژیک در سطح مسئولان عالی کشور روبه‌رو شدیم؛ لذا ایران آمادگی لازم را برای جنگ نداشت. ما بیشتر مسائل امنیتی کشور را در آن دوران دنبال می‌کردیم. در شهریور سال ۵۹ هنوز استحکام سیستماتیک پیدا نکرده بودیم که در این شرایط یک نوع غافلگیری بزرگی در ابعاد مختلف و غیر قابل تصور و پیش بینی به وجود آمد و ما را در شرایط خاص قرار داد.

وی افزود: قبل از شروع جنگ، گزارشی را نیرو‌های مرزی ارائه دادند که عراقی‌ها پشت مرز‌ها بودند. در آن زمان بنی صدر گفت که شما پاسداران، امنیت این مناطق را برقرار کنید و به فکر جنگ نباشید به‌گونه‌ای که وی محتمل بودن وقوع جنگ را نمی‌پذیرفت. فرماندهی کل قوا یا شورای عالی دفاع و یا ستاد مشترک ارتش مسئولیت رصد دشمن را بر عهده داشت به طوری که در آن دوران سپاه پاسداران واحد نظامی نداشت و بنی صدر طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که در مرز به سر می‌برد و خبری از جنگ نیست و می‌خواهند دولت او را تضعیف کنند.

دشمن به دنبال تحمیل اراده خود بر ایران است

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به اینکه جنگ‌ها را رهبران سیاسی شروع می‌کنند و خاتمه می‌دهند، گفت: در دوران جنگ می‌خواهند اراده‌ای را بر کشور دیگر تحمیل کنند. در زمان فعلی دشمنان فرامنطقه‌ای می‌خواهند اراده سیاسی خودشان را با جنگ اقتصادی، عملیات روانی، عملیات سایبری و یا جنگ نرم بر ملت و دولت تحمیل کنند. ترامپ کسی است که از تعادل عقلانی و رفتاری برخوردار نیست؛ لذا آمریکا را یک سیستم اداره می‌کند.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه ایران بالاترین قدرت تاثیرگذاری را در منطقه دارد، تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب از پوتین دعوت کردند تا پشتیبانی هوایی را در سوریه انجام دهد و لذا ائتلاف ایران، روسیه، سوریه و عراق شکل گرفت و به پیروزی رسیدیم. ترکیه تا سال ۲۰۱۶ با آمریکا در صحنه سوریه هماهنگ بود، اما ائتلاف سیاسی در سطح منطقه تغییر یافته است و اکنون جزو دوستان ایران محسوب می‌شود.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به اینکه عراق در ابتدای جنگ تحمیلی ۳۵ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت، افزود: عراقی‌ها ۵۷ درصد از تولید ناخالص داخلی خودشان را صرف جنگ با ایران کردند. در آن دوران عراق ۳۶ میلیون جمعیت داشت به طوری که بیش از دو میلیون نفر وارد جنگ شدند و ۴۰ درصد از نیروی کارشان از کشور‌هایی مانند مصر به عراق وارد شدند.

وی با اشاره به اینکه ما در دوران جنگ از چند کشور عربی اسیر گرفتیم، عنوان کرد: هنوز ائتلاف آمریکا با برخی از کشور‌های عربی وجود دارد، اما ماهیت‌شان تغییر یافته است.

سرلشکر صفوی با اشاره به اینکه آمریکا و اروپا به شش کشور شورای همکاری خلیج فارس سلاح فروختند، ادامه داد: ترامپ امنیت را تجاری کرده است به طوری‌ که به سعودی‌ها و کویتی‌ها می‌گویند اگر می‌خواهید امنیت داشته باشید، باید پول بدهید.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا اضافه کرد: عربستان ۲۶۲ میلیارد بشکه نفت ذخیره خام دارد و روزانه بین هشت تا ۱۱ میلیون بشکه نفت قبل از حادثه آرامکو از زیر زمین درمی‌آورد و حدود پنج میلیون آن را از طریق دریای سرخ و بقیه را از طریق تنگه هرمز صادر می‌کرد. عربستان بزرگترین تولیدکننده نفت بود. روزانه بین ۱۷ الی ۱۸ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز صادر می‌شود که بیشترین آن برای عربستان سعودی بود.

جبهه مقاومت روز به روز در حال قدرتمند شدن است

وی با اشاره به اینکه «نظریه مقاومت» محصول دفاع مقدس بود، گفت: در اول جنگ دو نظریه سازش و مقاومت مطرح بود به طوری که نظریه سازش را بنی‌صدر مورد توجه قرار داده بود و مقاومت را امام و مقام معظم رهبری در پیش گرفتند و معتقد بودند که باید مقاومت از سوی ملت و دولت ایران صورت بگیرد؛ لذا ما با مقاومت به پیروزی رسیدیم و عراق با شکست مواجه شد. مقاومت هم‌اکنون در منطقه، سوریه، عراق و یمن شکل گرفته است؛ به طوری که جبهه انقلاب اسلامی ایران و جبهه مقاومت به پیروزی‌های بزرگی دست یافته‌اند. جبهه دیگر که آمریکا و کشور‌های حامی آن‌ها هستند و روزبه‌روز با شکست مواجه می‌شوند، جبهه مقاومت با پشتوانه مردمی و از رهبری خردمند برخوردار است و روزبه‌روز قدرت‌مند می‌شود؛ این در حالی است که قدرت آمریکا و صهیونیست‌ها رو به افول است.

سرلشکر صفوی با اشاره به اینکه آمریکا در مقیاس جهانی در مقابل چین روزبه‌روز ضعیف می‌شود، گفت: عربستان سه استان یمن را از قبل گرفته بود، لذا عاقلانه‌ترین راه این است که عربستان آبرومندانه جنگ را در یمن متوقف کند وگرنه چاره‌ای جز شکست بیشتر نخواهد داشت.

تحرکات آمریکا را از مدیترانه تا اقیانوس هند رصد می‌کنیم

دستیار و مشاور فرمانده کل قوا با اشاره به اینکه سناریو‌های مختلف را بررسی می‌کنیم و بدترین سناریو‌ها را می‌بینیم و نیرو‌های مسلح‌مان را آماده می‌کنیم، افزود: نیرو‌های مسلح از تجربه هشت سال دفاع مقدس برخوردار هستند و آمریکا را به طور کامل رصد می‌کنند به طوری که اشراف اطلاعاتی در خصوص آمریکا داریم و تحرکات آمریکایی‌ها را از دریای مدیترانه تا اقیانوس هند رصد می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه نیرو‌های مسلح ایران بسیار قدرتمند هستند، خاطرنشان کرد: آمریکا می‌داند اگر بخواهد برای ایران مشکل ایجاد کند، خسارت بیشتری می‌بیند. رهبر ایران قدرتمند، خردمند و شجاع است و اگر مشکل به وجود آید، ایران جواب می‌دهد. ترامپ می‌خواهد مجدداً رئیس جمهور شود، اگر با ایران جنگ کند، رای آوری‌اش ضعیف می‌شود. رئیس ستاد مشترک آمریکا طی مصاحبه‌ای گفته بود به قدرت ایران احترام می‌گذارد. ایران در ارتفاع ۶۰ هزار پایی توانسته بود هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را ساقط کند؛ لذا باید اذعان داشت که آمریکایی‌ها جنگ را شروع نخواهند کرد؛ البته ما برای بدترین حالت‌ها خودمان را آماده می‌کنیم.

سرلشکر صفوی با اشاره به اینکه ما نظامی‌ها بیشتر از سیاسیون جنگ را درک می‌کنیم و بیشتر مراقب هستیم که جنگ رخ ندهد، گفت: اداره کشور به لحاظ اقتصادی آنچنان مطلوب نیست، نظر مقام معظم رهبری، دولت، مجلس و نیرو‌های مسلح صلح و امنیت پایدار در منطقه غرب آسیاست، آمریکا در سال ۲۰۰۱ افغانستان و در سال ۲۰۰۳ عراق را اشغال کرد، لذا باید آمریکا از منطقه خارج شود تا امنیت برقرار شود به طوری که حضور آمریکا ایجادکننده ناامنی در منطقه است. با خروج آمریکا از غرب آسیا ملت‌ها و دولت‌ها با همکاری متقابل همه‌جانبه بهتر می‌توانند منطقه را اداره کنند.

به دنبال سرزمین‌گشایی نیستیم

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به اینکه استراتژی ما تهاجمی نیست؛ لذا به هیچ کشوری تهاجم نمی‌کنیم، عنوان کرد: ایده سرزمین گشایی نداریم، منابع اقتصادی ایران در مقیاس جهانی بالاترین است به طوری که بیش از ۱۷ تا ۱۸ درصد از ذخایر گاز جهان را داریم، روسیه ۲۳ درصد گاز جهان را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین ما احتیاجی به استراتژی تهاجمی نداریم.

وی با اشاره به اینکه ما کشوری هستیم که بر اساس قرآن و سنت و عقل حرکت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: ایران به دنبال صلح پایدار در منطقه با خروج آمریکاست به طوری که رهبر ایران صلح‌طلب است و امام زمان (عج) برای صلح جهانی می‌آیند.

سرلشکر صفوی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها مهاجم، اشغالگر و غارتگر هستند، افزود: هر جنگی در منطقه به نفع صهیونیست‌هاست؛ به طوری که آن‌ها با پول عربستان امنیت خودشان را تامین می‌کنند؛ این در حالی است که ایران قدرت‌مند است و ملت ایران ملتی صلح‌طلب هستند و از رهبری خردمند برخوردار هستیم به طوری که رهبر انقلاب جهان اسلام را نگاه می‌کنند و نه منطقه غرب آسیا را.

وی با اشاره به اینکه ما حاضریم با ۱۵ کشور همسایه قرارداد عدم تخاصم منعقد کنیم؛ البته این موضوع پیشنهاد شخصی بنده است، گفت: ما می‌توانیم با برخی از کشور‌های منطقه ائتلاف تشکیل دهیم؛ البته این ائتلاف باید به صورت همه‌جانبه باشد. ۶۰۰ میلیون جمعیت در اطراف ایران حضور دارد و می‌توانیم از این ظرفیت در حوزه گردشگری و یا صادرات استفاده کنیم. موقعیت کشور غیر قابل جایگزین است و موقعیت ژئوپلیتیک منحصر به فردی داریم. ایران می‌تواند امنیت را با همکاری کشور‌های منطقه برقرار کند و ملت ایران توان برخورد با مهاجمین را دارد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به اینکه مدل پیروزی دفاع مقدس می‌تواند مدلی برای پیروزی در جنگ اقتصادی باشد، افزود: در زمان جنگ هم قوای سه گانه و هم ملت با هم متحد بودند به طوری که گروه‌های سیاسی با هم برای پیروزی در جنگ متحد بودند.

سرلشکر صفوی با اشاره به شرایط نامطلوب اقتصادی ادامه داد: تحریم‌های ظالمانه زندگی مردم را به شدت تحت تاثیر گذاشته است. فقط تحریم اقتصادی نیست، مقداری مشکلات فساد‌های اقتصادی، مشکلات نفوذی‌ها و ناکارآمدی‌ها در برخی از دستگاه‌ها داریم. نرخ بیکاری تا اندازه‌ای کنترل شده است و وضعیت کارخانه‌ها و صنایع متوسطه بهتر شده است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا با اشاره به اینکه باید برنامه ریزی عملیاتی داشته باشیم، گفت: باید طرح‌های آمایش سرزمین شامل همه بخش‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دفاعی داشته باشیم. در اداره سرزمین و اداره جامعه، باید تلاش بیشتری صورت بگیرد؛ اما متاسفانه به این شرایط هنوز دست نیافته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ما به استراتژی دفاع عمیق دست پیدا کرده‌ایم، گفت: مرز‌های دفاعی‌مان را به دریای مدیترانه رسانده‌ایم؛ یعنی محور ایران، سوریه، لبنان تا منطقه مدیترانه رفته است.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه آمریکا باید حرف‌های سید حسن نصرالله را جدی بگیرد، گفت: الان دفاع ما عمیق شده است و قدرت دفاعی‌مان تا مرز‌های مدیترانه رفته است و از خلیج فارس تا اقیانوس هند امتداد دارد. شعاع دفاعی‌مان را به چندین هزار کیلومتر آن طرف‌تر از مرز‌ها رساندیم.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران قدرت اول منطقه غرب آسیاست، عنوان کرد: نظام سیاسی ما نسبت به ۱۵ کشور همسایه با اقتدار و با ثبات است و جمعیت، فرهنگ، موقعیت ژئوپلیتیک، نیرو‌های مسلح و رهبری ما بی نظیر است.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار