به روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۱
روحانی در اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت:
رئیس جمهور با اشاره به ازخودگذشتگی جامعه پزشکی در دوران جنگ تحمیلی گفت: امروز هم پزشکان و پرستاران در خط مقدم خدمت به بیماران حضور دارند.
کد خبر: ۳۶۶۲۶۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱ - 15October 2019

پزشکان و پرستان در خط مقدم خدمت به بیماران حضور دارندبه گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌ جمهور صبح امروز در اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با اشاره به ازخودگذشتگی جامعه پزشکی در دوران جنگ تحمیلی اظهار داشت: امروز هم پزشکان و پرستاران در خط مقدم خدمت به بیماران حضور دارند.

وی ادامه داد: برای جمهوری اسلامی ایران باعث افتخار است که در طول ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی به طور متوسط هر سال، شش ماه بر امید زندگی مردم افزوده شده است. به گونه‌ای که در طول این ۴۰ سال امید به زندگی مردم از ۵۶ سال به ۷۶ سال ارتقاء پیدا کرده است.

رئیس جمهور افزود: از خدمات مهم پزشکان و تلاشگران برای ملت بزرگ ما این است که صحت و سلامت در این کشور استقرار یافته است.

وی بیان کرد: دولت یازدهم و دوازدهم در طول این شش سال فعالیت خود تمام تلاش و افتخارش بر این بوده که به عنوان دولت سلامت و محیط زیست باشد و کاری که این دولت برای سلامت و محیط زیست در این مدت انجام داده، قابل مقایسه با ادوار گذشته نیست.

رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه یکی از اقدامات این دولت، نجات ۱۴ میلیون انسان ایرانی از طوفان نمک بوده است، گفت: احیای دریاچه ارومیه به عنوان اولین تصمیم دولت در روز اول تشکیل دولت یازدهم بود و امروز می‌توانیم بابت احیای دریاچه ارومیه مطمئن باشیم.

روحانی ادامه داد: اگر این قدم برداشته نمی‌شد امروز شهری به نام تبریز وجود نداشت و ۱۴ میلیون نفر در غرب ایران مهاجرت کرده بودند و تمام باغات و مزارع در این منطقه از بین رفته بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم برای هوای پاک و سلامت مردم ایران نبود، بنزین‌های تولید شده از پتروشیمی، میلیون‌ها بیمار را راهی بیمارستان‌ها کرده بود.

در همه شهرهای ایران از بنزین و گازوئیل یورو پنج استفاده می‌شود

وی تأکید کرد: امروز در تمام شهرهای بزرگ ایران از بنزین و گازوئیل یورو پنج استفاده می‌شود که این به معنای جلوگیری از آلودگی هوا و تضمین سلامت مردم ما بوده است.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: به علت تلاشی که در این مدت انجام گرفته، هزینه بیمار کاهش یافته و پول پرداختی بیمار در بیمارستان‌ها حداکثر ۱۰ درصد در شهر و پنج درصد در روستاها شده است و این کار در تاریخ ایران چه پیش و چه پس از انقلاب بی‌نظیر است.

روحانی با اشاره به طرح تحول سلامت متذکر شد: سال‌ها در کشور ما افرادی بودند که از بیماری رنج می‌بردند اما چون پول درمان نداشتند به پزشک و بیمارستان مراجعه نمی‌کردند و پس از اعلام طرح تحول سلامت، بنده بازدیدی از چند بیمارستان داشتم واز افراد بستری شده پرسیدم که بیماری شما مربوط به چند سال پیش است که آن‌ها گفتند، چندین سال است که درد داریم اما پول نداشتیم و به همین دلیل با درد خود ساختیم.

رئیس جمهور ادامه داد: این آرامش و کاهش درد مردم به عنوان افتخار برای وزارت بهداشت، پزشکان، پرستاران و همه کادر درمانی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه هر حادثه‌ای که در کشور ما رخ داده است، پزشکان و پرستاران از هیچ تلاشی برای خدمت‌رسانی به بیماران کرده‌اند، اظهار داشت: بنده برخی از پزشکان جراح را در سال ۶۳ و در عملیات بدر در بیمارستان هایی در هشت کیلومتری خط مقدم جنگ دیدم و پزشکان و جراحان ما با خط مقدم جنگ فقط چند کیلومتر فاصله داشتند و حتی برد خمپاره جنگ به آنان اصابت می‌کرد.

رئیس قوه مجریه  گفت: همچنین به محض وقوع زلزله، سیل و دیگر بلایای طبیعی، مخلصان کادر درمانی ما در اولین هواپیما و هلی کوپترها برای سلامتی مردم به محل حادثه می‌روند که در زلزله بم، منجیل، رودبار و کرمانشاه شاهد این قضیه بودیم.

روحانی یادآور شد: بنده پس از ۴۸ ساعت از وقوع زلزله کرمانشاه به بیمارستان‌های این استان مراجعه کردم و دیدم در این مدت کوتاه، ۳۰۰ عمل جراحی انجام شده بود و برخی از پزشکان به دلیل بی خوابی طولانی، قدرت ایستادن روی پای خود را نداشتند که این افتخار ماست.

ایثار و فداکاری پزشکان ایرانی باعث افتخارمان است

رئیس جمهور گفت: افتخار ما دانش پزشکی، داروسازی، تشخیص بیماری‌ها و تحصیلات سطح بالای پزشکان ما نیست بلکه افتخار ما ایثار، فداکاری و اخلاق پزشکانمان است که این اخلاق پزشکی بر علم آنان پیشگام است و این فداکاری و ایثار است که به مردم ما آرامش می‌دهد.

وی با بیان اینکه بیمارستان و پزشک برای درمان بیمار نیست و پیش از آن برای دادن اطمینان به مردم است، افزود: زمانی که یک بیمارستان مجهز در چند متری خانه شما وجود دارد، حتی اگر بیمار نباشید، راحت می‌خوابید؛ چراکه می‌دانید اگر بیمار شدید پزشک و تجهیزات پزشکی آماده وجود دارد و اولین اثر بیمارستان و پزشک، دادن اطمینان و اعتماد به مردم است.

در کشور ما سوء تغذیه وجود ندارد

رئیس قوه مجریه با تأکید بر اینکه بهداشت از تغذیه سالم آغاز می‌شود، تصریح کرد: پیش از انقلاب به طور متوسط مردم ایران که حدود ۳۰ میلیون نفر بودند، مقدار کالری مصرفی آنان به طور متوسط دو هزار و ۱۰۰ کیلو بود و امروز مقدار مصرفی کالری مردم ما با ۸۳ میلیون نفر جمعیت، دو هزار و ۵۰۰ کیلو کالری است که به معنای آن است که ۴۰۰ کیلو کالری اضافه شده است و بر این اساس در کشور ما سوء تغذیه وجود ندارد.

روحانی ادامه داد: هر روز در ایران ۱۰ روستا در پوشش لوله‌کشی گاز قرار می‌گیرند و این به معنای بهداشت جامعه و آن است که بوته های بیابان کنده نمی‌شود و شاخه درختان بی جهت بریده نمی‌شود و بر این اساس سوخت آلوده کننده مصرف نمی‌شود.

هر روز ۱۰ روستا به شبکه گاز اضافه می‌شود

رئیس جمهور تأکید کرد: هر روز ۱۰ روستای جدید در کشورمان به شبکه گاز اضافه می‌شود و اگر سیستم گازکشی ایران در دنیا نمونه‌ای دارد، به بنده بگویید.

وی افزود: در هر هفته ۳۰ روستا به آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا می‌کنند که به معنای بهداشت است و هر هفته که می‌گذرد ۳۰ روستای کشور دارای آب آشامیدنی سالم می‌شود.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: اینکه می‌بینیم مردم ما امروز از نعمت آب سالم، غذا به اندازه کافی، سوخت پاک، هوای سالم به طور نسبی و اعتماد به پزشکان حاذق برخوردار هستند، به معنای آرامش مردم است و بهداشت از آرامش آغاز می‌شود و اگر ملتی دارای آرامش بود یعنی اولین قدم مهم برای سلامت انجام شده است و این اعتماد امروز در کشور ما به حول و قوه الهی وجود دارد.

آمریکا با تحریم دارو مرتکب یک جنایت بشری شده است

رئیس‌ جمهور تصریح کرد: جنایت آمریکا نسبت به ملت بزرگ ایران ظلم بزرگی است، آمریکا بدون دلیل و بهانه و صرفاً به خاطر فشار افراطیون داخل آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان، سر تسلیم فرود آورد و از برجام خارج شد. یک مقام سعودی اعلام کرد که ما به آمریکا فشار آوردیم، سردمداران رژیم اشغالگر قدس و افراطیون آمریکا نیز این موضوع را اعلام کردند. این تحلیل نیست این یک خبر است.

روحانی تاکید کرد: خارج شدن از یک توافق یک ننگ برای یک کشور است اما این ننگ زمانی بالاتر خواهد بود که این توافق به تایید سازمان ملل رسیده باشد؛ لذا آمریکا مقررات بین‌المللی را نیز زیر پا گذاشته است.

وی ادامه داد: این ننگ زمانی بزرگتر می‌شود که مواد غذایی و دارویی نیز جزو موادی باشد که مورد تحریم قرار گرفته است، آمریکا مرتکب جنایت ضدبشری شده است. این اقدام آمریکا، تروریسم اقتصادی است.

کشورهای دوست منطقه ما را فراموش نکرده‌اند

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ملت ایران به زانو در نیامده است، گفت: دانشمندان ما و شرکت‌های دانش بنیان ایران تلاش خود را مضاعف کردند و ما امروز به سمت خودکفایی کامل در حرکت هستیم و بیش از ۹۵ درصد داروها در داخل کشور تولید می‌شود، البته این بدان معنا نیست که کشورهای دوست منطقه ما را فراموش کرده باشند آنها به زبان به آمریکا احترام می‌گذارند اما در عمل با ما کار می‌کنند. ازدوستانمان در کشورهای همسایه که در این شرایط در کنار ما بودند تشکر می‌کنیم ولو اینکه با زبان گرم با کاخ سفید از ترس تحریم شرکت‌هایشان، صحبت کرده باشند.

وی تاکید کرد: نه تنها نگذاشتند یک عمل جراحی تعطیل شود، بلکه نگذاشتند حتی یک صف برای دارو تشکیل شود و بیماری به خاطر مشکلات از بین برود.

روحانی تصریح کرد: این خیانت بزرگ آمریکا به بشریت و  ملت ایران بود، بدانید که ۸۳ میلیون ملت ایرانی این جنایت بزرگ را فراموش نخواهد کرد، آمریکا شکست خورده و ایران پیروز خواهد بود.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار