به روز شده در: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۲
ربیعی در نشست خبری:
سخنگوی دولت با بیان اینکه اربعین فرصتی شد تا ملت ایران و عراق بار دیگر در هم تنیدگی‌های مذهبی ـ اجتماعی و فرهنگی خود را به منصه ظهور برسانند، گفت: اربعین مظهر وحدت ملت دو کشور ایران و عراق است.
کد خبر: ۳۶۶۹۴۴
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲ - 21October 2019

آمریکا بداند ملت ایران با فشار حداکثری اقتصادی از پای درنمی‌آیدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری ضمن تسلیت ۲۸ صفر و شهادت امام رضا (ع)، اظهار داشت: هفته گذشته هفته پرباری بود. در هفته گذشته شاهد پیاده‌ روی عظیم اربعین بودیم. از مردم عاشقی که در این حرکت تاریخ‌ساز، پا گذاشتند تقدیر و تشکر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در این اجتماع به حق، اقدامات بزرگی انجام شد، افزود: آماده کردن زیرساخت‌های لازم، آماده کردن راه‌ها و تامین ایاب و ذهاب آن هم در هر دو کشور، نیازمند همکاری‌های گسترده و صمیمی دو کشور بود.  

سخنگوی دولت ضمن تشکر خالصانه از دولت دوست و ملت برادر عراق و میهمان‌نوازی آنها، اظهار داشت: در تحریم‌های حیرت انگیز، ملت و دولت ایران با شور و نشاط چنین حرکت عظیمی را ساماندهی کردند؛ بیش از سه و نیم میلیون نفر از ایران زائر بودند.  

ربیعی با تاکید بر اینکه مرزبندی‌های جغرافیایی و سیاسی استعمارگران در طول یک قرن اخیر بر اساس ایجاد اختلافات قومی و قبیله‌ای طراحی شده بود، خاطرنشان کرد: مردم ما با محوریت شعار «حسین یجمعنا» این اقدام را نادیده گرفتند و زیر پا گذاشتند. در حقیقت اربعین مظهر وحدت ملت دو کشور ایران و عراق است.

وی با بیان اینکه با توجه به اقدام دولت جهت برداشتن ویزا، شاهد افزایش جمعیت به عتبات بودیم، افزود: ارائه خدمات زیربنایی به این جمعیت کار شگرفی بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بیش از ۱۴ هزار دستگاه اتوبوس شهری و غیرشهری در داخل کشور به زائران اربعین خدمت‌رسانی کردند، تصریح کرد: بیش از شش هزار کامیون برای ارسال محموله‌های موکب‌داران به کار گرفته شده بود. ۱۱۳ میلیون وعده و میان وعده غذایی و ۱۵۰ میلیون بطری آب آشامیدنی میان زائران توزیع شد. ۱۱۰۰ دستگاه آمبولانس و ۴۴ دستگاه آمبولانس مجهز در مرزهای چهارگانه اعزام و مجهز شدند.  

ربیعی افزود: ۱۶۰ تیم مجاز بهداشتی به پایانه‌های مرزی اعزام شدند و این آمارها تا این لحظه بوده است. میزان خدمت‌رسانی قطعا خیلی بیشتر بوده، برای مثال موارد مربوط به تامین امنیت قابل بیان نیست.

ربیعی با بیان اینکه در هفته گذشته نشست خبری رئیس جمهور از مهم‌ترین اقداماتی بود که رخ داد و سخنرانی وی در دانشگاه تهران هم به نوبه خود متضمن جمع بندی کامل از حضور ایران در سازمان ملل و برخی مسائل داخلی از جمله وضعیت اقتصادی، انتخابات پیش رو و مباحث مرتبط با قانون اساسی بود، گفت: این سخنان بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت و به رغم استقبال گسترده‌ای که از این مواضع میان مردم و نخبگان صورت گرفت و افرادی هم مانند همیشه برداشت‌های خاص از این اظهارات کردند و بر اساس همان حملات خود را در پیش گرفتند.

سخنگوی دولت گفت:  آنچه رئیس جمهور در سخنان خود به آن اشاره کرده و می‌کنند بی‌سابقه نیست و  پیش از این به صورت علنی و غیرعلنی مطرح شده است.  

ربیعی افزود: همه نخبگانِ نظام قبول دارند قانون اساسی ما ظرفیت‌های بسیار عظیمی در درون خود دارد که همواره می‌تواند بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین کند. وظیفه رئیس جمهور است که  این ظرفیت‌ها را فعال کند.

وی با بیان اینکه خود قانون اساسی این مسئولیت را بر عهده رئیس جمهور گذاشته است، اظهار داشت: فعال‌سازی قانون اساسی به منظور تحقق اهداف و آرمان‌های شناخته شده انقلاب اسلامی ایران برای خدمت به مردم در نسبت اعمال حاکمیت بر سرنوشت خود یک حرکت انقلابی و لازم است.  

سخنگوی دولت تاکید کرد: به نظر من رئیس جمهور در هفته گذشته چند نکته راهبردی را بیان کردند. نخست آنکه رئیس جمهور به ضرورت رشد و توسعه کشور اشاره کردند. در خصوص اقتصاد معیشتی بارها اعلام کردند که می‌توان یک زندگی اقتصادی محدود و کوچک داشت اما بدون تعامل با جهان امکان استفاده از فرصت‌های جهان برای رشد و توسعه ملی وجود ندارد.

ربیعی با بیان اینکه منظور از تعامل سازش و تسلیم نیست، افزود: روحانی از تعامل سازنده در برابر تقابل سخن گفته است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: همین تعامل سازنده در نیویورک باعث شد رئیس جمهور به جای فرار از مذاکره باب مذاکره سازنده را بگشاید و آمریکا را از مدعی مذاکره به متهم مذاکره‌گریزی بدل سازد اما مسئله اصلی اصلا مذاکره نیست.

ربیعی گفت: مسئله این است که دشمن می‌خواهد ایران را به کشوری ضعیف از حیث تجاری، مالی و صنعتی اقتصادی تبدیل کند. ما نه تنها در بعد امنیتی و دفاعی که به حمدالله سرآمد هستیم در بعد معیشتی هم باید قدرت اول منطقه باشیم؛  رشد و توسعه و پیشرفت حق مردم ایران زمین است.

وی همچنین تصریح کرد: دولت آمریکا بداند ملت ایران ملتی نیست که با فشار حداکثری اقتصادی از پای درآید.

سخنگوی دولت گفت: نکته دیگر رئیس جمهور این بود که او خواهان برگزاری یک انتخابات باشکوه و با مشارکت حداکثری مردم است. شکوه انتخابات در مشارکت ملت است و مشارکت ملت در گرو رقابت است.

ربیعی با بیان اینکه تا زمانی که مردم احساس کنند رای آنها معنا دارد انگیزه رای دادنشان افزایش پیدا می‌کند، افزود: در واقع باید رای مردم را برای آینده بهتر، معنادار کرد. آنچه تحلیلگران آن را فشار حداکثری می‌دانند باید با مقاومت حداکثری ملی و مشارکت حداکثری ملت در انتخابات پاسخ نهایی خود را پیدا کند.  

وی با بیان اینکه رئیس جمهور گفتند انتخابات را در چنان ترازی برگزار خواهند کرد که این پیام بزرگ و تحریم شکن از دل این حضور عظیم و «همه با هم» بیرون بیاید، گفت: ما به عنوان دولت و کل حاکمیت و به خصوص شورای نگهبان باید طرف و بستر این معنا را بسازیم و فراهم کنیم.

سخنگوی دولت با تاکید براینکه روحانی منکر موجودیت و قانونیت نهاد شورای نگهبان نبوده و نیست، اظهار داشت: اگر هم به مجلس اول اشاره می‌کنند اولا به تکثر این مجلس اشاره دارد و ثانیا به حساسیت خودجوش ملت که با وجود نامزدهای رادیکال در آن انتخاباتِ بدون شورای نگهبان به رجال معتدل و صاحب نامی رای دادند اشاره کرد.

ربیعی اضافه کرد: در حال حاضر هم با وجود شورای نگهبان این امکان وجود دارد که مردم بتوانند به گزینه‌های متعددی رای بدهند و انتخاب کنند.  

وی در رابطه با سیاست خارجی و جمع‌بندی رئیس جمهور در این زمینه، تصریح کرد: جمع بندی او این است، آمریکا بیش از هر زمان دیگری به عقلانیت لازم برای دیپلماسی سازنده نزدیک شده است؛ چرا که دریافته است عُمر تحریم ها رو به پایان است و فشار حداکثری او به ملت ایران شکست خورده است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: از سوی دیگر آمریکا به شدت از سوی متحدان خود و جامعه جهانی تحت فشار قرار گرفته و این موضوع سبب می‌شود تا همسو با تحرک دیپلماسی ایران چاره‌ای جز خاتمه دادن به مذاکره‌گریزی نداشته باشد.  

ربیعی گفت: ملاحظه می‌کنید هیچ یک از موضوعات مطرح شده توسط رئیس جمهور خارق‌العاده نیست و اصولا جایگاه ریاست جمهوری یکی از عمودهای این خیمه‌ای است که به نام جمهوری اسلامی ایران برپا شده است.

وی تاکید کرد: اگر روحانی بر اجزای همین اصول قانون اساسی پیشنهادهایی مطرح می‌کند درباره همین مفاد حقوقی و قانونیِ نهفته در ظرفیت‌های قانون اساسی است. رئیس دولت در صیانت از این ملت سخن می‌گوید که اگر چنین نکند خلاف مسئولیت تاریخی خود عمل کرده است.

سخنگوی دولت گفت: آنچه رئیس جمهور می‌گوید یک تذکر و یادآوری به نهادهای قانونی است و ملت هم شاهد خواهند بود که آنجه رئیس دولت شرط صلاح و اصلاح می‌دید، بیان کرد.

ربیعی با اشاره به اینکه در هفته گذشته لایحه مهم تعارض منافع به صحن هیات وزیران رسید، گفت: این لایحه در کنار لایحه شفافیت که گام اول آن شفافیت اقتصادی بوده و به مجلس ارسال شده است در گام‌های بعدی شفافیت های تصمیم‌گیری، سیاسی و قضایی به نحوی که همه تصمیم‌گیری‌ها در معرض افکار عمومی قرار خواهد گرفت تکمیل و به مجلس ارائه خواهد شد. پیش از این نیز لایحه ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد به مجلس رفته بود.  

وی با بیان اینکه ما معتقد هستیم مبارزه با فساد، مسیری دراز مدت، همیشگی و مداوم، ساختارمند و جامعه محور است، اظهار داشت: یکی از شاخص‌های اصلی مبارزه با فساد افزایش نظارت مدنی است. تجربه و مطالعات تاریخی این موضوع را نشان می‌دهد. خود من هم به عنوان یک محقق در این زمینه به این دستاورد علمی رسیده‌ام که هرگاه مبارزه با فساد کوتاه‌مدت، هیجانی و سیاست زده صورت گیرد، فساد عمیق تر می شود و به لایه‌های پایین رسوخ پیدا خواهد کرد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه لوایح سه گانه مبارزه با فساد لوایح بنیادین هستند، گفت: در این لوایح محوریت جامعه و نهادهای مدنی در نظر گرفنه شده است. به عقیده من با وجود این سه لایحه در کنار فعالیت سایر قوا و فعالیت‌های قوه قضائیه، هم با مفسد و هم با فساد مبارزه اساسی صورت خواهد گرفت.

ربیعی با اشاره به اینکه در چند روز گذشته هم بحث سند خودرو در ستاد اقتصادی دولت به ریاست رئیس جمهور مورد بحث قرار گرفت، افزود: تصمیمات خوبی در این خصوص اتخاذ و مقرر شد تا هفته آینده شیوه‌های تقویت خودروسازی و برنامه‌های زمان‌بندی شده از جمله ارتقای کیفیت و عمل به تعهدات خریداران در بخش‌هایی از این سند دیده شود.  

ربیعی در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران حوزه دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با نشست امنیت دریایی که به مدت دو روز و با حمایت آمریکا در بحرین برگزار می‌شود که هیاتی از رژیم صهیونیستی نیز در آن حضور دارند، گفت: اخباری در این رابطه وجود دارد و ما هم این اخبار را شنیده‌ایم اما مسئله اصلی این است که چگونه قرار است افرادی در مورد امنیت خلیج فارس تصمیم‌گیری کنند که حتی جسارت کافی برای معرفی خود ندارند.

وی تاکید کرد: اسرائیل چنان با این منطقه بیگانه است که ناگزیر است نمایندگان خود را به صورت مخفیانه به این نشست اعزام کند. رژیم اشغالگر اسرائیل یک عنصر مزاحم و  ناخوانده در منطقه است و دیدگاه‌های آن برای ما و امنیت خلیج فارس کوچک‌ترین اهمیتی ندارد.  

سخنگوی دولت با بیان اینکه لازم است به برخی کشورهای منطقه نیز یادآور شویم که چگونه انتظار دارند با مشارکت دادن رژیمی که بیش از هر کشور دیگری به ایجاد ناامنی در خلیج فارس پرداخته، بخوهند امنیت منطقه را تامین کنند، گفت: این نشان دهنده بی‌تجربگی مقامات این کشورها در تشخیص راه درست امنیت و ایجاد آرامش در خلیج فارس است.

ربیعی اظهار داشت: ما بارها موضع خود را گفته‌ایم و آن اینکه،  امنیت در خلیج فارس بدون همه کشورهای منطقه امکان پذیر نیست و ایران در تامین امنیت حذف شدنی نیست. البته ما علائمی داریم مبنی براینکه تمایل کار ایران برای تامین امنیت منطقه در میان کشورهایی که بعضاً مواضع نامناسبی داشتند به وجود آمده است که به نفع منطقه است.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار