به روز شده در: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۴
مومنی در دیدار مراجع تقلید تأکید کرد؛
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر ضرورت موضع‌گیری مراجع و علما در حوزه کاهش آسیب‌های مواد مخدر گفت: ضربه‌های سنگینی به باندهای بزرگ تهیه و توزیع مواد مخدر و بنیان‌های اقتصادی آن‌ها در کشور وارد شده است.
کد خبر: ۳۷۳۶۷۴
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰ - 10December 2019

به گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «اسکندر مومنی» دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر روز سه‌شنبه در دیدار با آیت‌الله «حسین نوری همدانی» از مراجع تقلید اظهار داشت: ۷۴ درصد مواد مخدر کشف‌ شده در یک سال اخیر در استان‌های شرقی کشور بوده که بخش زیادی از این کشفیات با کار اطلاعاتی دقیق انجام ‌شده است.

وی گفت: ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر به‌عنوان یک اولویت مهم در دستور کار ستاد مبارزه با مواد مخدر است که در این زمینه برخی خلأهای قانونی در کشور وجود دارد که حل این خلأها ضروری است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه باید همه اموال قاچاقچیان کلان مواد مخدر مصادره شود، گفت: مصادره اموال قاچاقچیان در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش ‌یافته و این موجب شده تا این افراد فرصت دوباره ساماندهی باندهای مواد مخدر را نداشته باشند.

ضربه‌های سنگینی به باندهای مواد مخدر وارد شده است

مومنی با بیان اینکه درمان اعتیاد بسیار سخت و این بلای خانمان‌سوز سرمنشاء بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است، افزود: استفاده از همه ظرفیت‌های پیشگیری در کشور از جمله استفاده از حوزه‌های علمیه، نهادهای فرهنگ‌ساز و آموزش‌ و پرورش در دستور کار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه مواد مخدر ریشه ۵۵ درصد طلاق‌ها و عامل مستقیم و غیرمستقیم ۷۰ درصد زندانیان کشور است، گفت: ۵.۴ درصد از جامعه فعال کشور مصرف مستمر مواد مخدر دارند که این آمار در قم نصف میانگین کشوری است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه تمام شاخص‌های اعتیاد در قم از میانگین کشوری پایین‌تر است، ادامه داد: دشمن کارهای هدفمندی در حوزه اعتیاد جوانان و نوجوانان و کاهش میانگین سنی معتادان در قم انجام داده است که در این زمینه نیز برنامه‌ریزی لازم برای مقابله با این موضوع انجام‌شده است.

مومنی تاکید کرد: کشفیات مواد مخدر در سال جاری نسبت سال گذشته ۱۷ درصد افزایش ‌یافته و ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر بیشتر شده است. درگیری با اشرار افزایش‌ و شهدای مقابله با مواد مخدر نیروی انتظامی در سال جاری ۸۰ درصد کاهش‌ یافته است.

وی ادامه داد: با هماهنگی خوب میان دستگاه‌های مختلف، بخش زیادی از معتادان متجاهر از سطح شهرهای کشور جمع‌آوری و در اردوگاه‌های ترک اعتیاد ساماندهی شده‌اند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر مهارت‌آموزی به معتادان را ازجمله برنامه‌های این ستاد دانست و گفت: پس از سم‌زدایی از معتادان در اردوگاه‌های ترک اعتیاد، مهارت‌آموزی به آن‌ها برنامه‌ریزی‌شده است تا زمینه برای اشتغال و بازگشت آن‌ها به جامعه فراهم شود.

میزان اعتیاد در قم از میانگین کشوری پایین‌تر است

مومنی همچنین در دیدار با آیت‌الله «سید محمدعلی علوی گرگانی» از مراجع تقلید، افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی در یک سال گذشته دستاوردهای بسیار خوبی در حوزه مقابله، مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر به دست آورده است.

وی گفت: میزان کشفیات صورت گرفته انواع مواد مخدر در یک سال گذشته از نظر کمی و کیفی در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه است.

دبیرکل ستاد بیان کرد: امضای تفاهم‌نامه میان ستاد مبارزه با مواد مخدر و آموزش‌ و پرورش و تدوین طرح «یاریگران زندگی» به‌منظور استفاده از ظرفیت معلمان و مدارس کشور و همچنین امضای تفاهم‌نامه با حوزه‌های علمیه به‌منظور استفاده از ظرفیت علما و مبلغان در یک سال گذشته محقق شده است.

ضربه‌های سنگینی به باندهای مواد مخدر وارد شده است

مومنی ادامه داد: ۱۹۶ هزار نفرساعت دوره آموزشی برای معلمان سراسر کشور برگزار شده است تا معلمان و مربیان مدارس به نحوه علمی پیشگیری از مواد مخدر آشنا شوند.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۴ درصد کشفیات صورت گرفته در استان‌های شرقی کشور بوده است، گفت: تعداد شهدای انتظامی مبارزه با مواد مخدر نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد کاهش یافته است.

دبیرکل ستاد با تاکید بر اینکه وفاق خوبی برای مقابله با مواد مخدر در کشور ایجاد شده است، ادامه داد: ضربه به قاچاقچیان بزرگ در یک سال گذشته در اولویت کاری ستاد مبارزه با مواد مخدر بوده است که در این زمینه اقدام‌های خوبی انجام‌شده است.

مومنی اضافه کرد: اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال آینده حدود ۱۹ درصد نسبت به امسال افزایش‌یافته است که انتظار داریم شرایط آماری کشور در حوزه مقابله، پیشگیری، درمان و کاهش نسبت به سال جاری بهبود یابد.

وی موضع‌گیری مراجع و علما در حوزه کاهش آسیب‌های مواد مخدر را ضروری دانست و ادامه داد: هشت دوره آموزشی برای طلاب آقا و خانم در قم برگزار شده است تا در ایام خاص، این مبلغان در حوزه پیشگیری از مواد مخدر اقدام‌های فرهنگی لازم را انجام دهند.

دبیرکل ستاد گفت: مبلغان در طول سال به سراسر کشور اعزام می‌شوند که این موضوع ظرفیت مناسب برای کار فرهنگی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های مواد مخدر ایجاد کرده است.

۷۰ درصد کشفیات مواد مخدر اطلاعاتی است

مومنی در ادامه دیدارهای خود با مراجع تقلید، در دیدار با آیت‌الله العظمی «ناصر مکارم شیرازی» ضمن بیان مهمترین اقدامات حوزه مبارزه با مواد مخدر طی یک سال گذشته، گفت: در حوزه فرهنگی و رسانه‌ای اقدامات خوبی انجام و توافقات خوبی نیز در استان منعقد شد که براساس آن مقرر شد وعاظ و مبلغان در حوزه پیشگیری از اعتیاد سخنرانی کنند.

وی تصریح کرد: مردم کشورمان متدین هستند و در حوزه پیشگیری از اعتیاد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

ضربه‌های سنگینی به باندهای مواد مخدر وارد شده است

دبیرکل ستاد گفت: بیش از ۷۴ درصد کشفیات مواد مخدر مربوط به استان‌های شرق و حاشیه شرق است و مابقی مربوط به باقی شهرهاست.

مومنی همچنین از کاهش آمار شهدا و افزایش تلفات اشرار خبر داد و افزود: ۷۰ درصد کشفیات مواد مخدر به صورت اطلاعاتی است و تمرکز ما نیز در مرزهای کشور است.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها