به روز شده در: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰
با وجود محدودیت اعزام زائران عتبات، تعداد کاروان‌های عتبات در بهمن‌ماه افزوده شده و تاکنون امکان ثبت‌نام زائران از شش استان فراهم است.
کد خبر: ۳۸۰۵۳۷
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰ - 21January 2020

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، سفر به عتبات در ماه‌های اخیر با توجه به وضعیت عراق با فرازوشیب‌هایی همراه بود، به طوری که پس از برپایی مراسم باشکوه اربعین حسینی، امکان تشرف زائران ایرانی به عتبات میسر نشد و با یک ماه وقفه با برقراری امنیت مجدد سفر‌های زیارتی به عتبات از سرگرفته شد.

تغییر تعداد کاروان‌های زیارتی به عتبات در بهمن‌ماه/ دلیل کاهش سفر به کربلا

دلیل کاهش تقاضا برای سفر به کربلا/ بسیاری از زائران منتظر برقراری سفر زمینی به عتبات هستند

به گفته «علیرضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت سفر به عتبات به صورت محدود انجام می‌شود، بر همین اساس پس از برقراری مجدد اعزام‌های عتبات از آذرماه تعداد کاروان‌های زیارتی به عراق نیز کاهش یافت، به طوری که در هر ماه کمتر از ۵۰ کاروان به این سفر معنوی مشرف می‌شوند.

البته یکی از دلایل کاهش تعداد زائران و حتی کاروان‌های عتبات بسته بودن مرز‌های زمینی و عدم تشرف زائران به صورت زمینی به عتبات نیز به شمار می‌رود.

به طوری که یکی از مدیران دفاتر زیارتی حج و زیارت در گفت‌وگویی، اظهار داشت: اصلی‌ترین دلیل کاهش تقاضا برای سفر به عتبات را بسته بودن سفر زمینی به عراق خبر داد و معتقد است که به دلیل این که پس از برقراری سفر‌های زیارتی به عراق تنها زائران به صورت هوایی به عتبات تشرف می‌یابند، کمتر کسی می‌تواند هزینه‌های سفر هوایی به عتبات را بپردازد. به همین دلیل هم تقاضا برای سفر به عتبات کاهش یافته است و بسیاری از زائران در انتظار برقراری سفر زمینی به عتبات هستند.

ثبت‌نام از متقاضیان سفر به عتبات به صورت هوایی

در هر صورت همچنان سفر‌های زیارتی به عتبات به صورت هوایی در حال انجام است و با وجود برقراری امنیت در عراق، هنوز امکان تشرف زائران به صورت زمینی به عراق وجود ندارد و سازمان حج و زیارت نیز از متقاضیان سفر زمینی ثبت‌نام هم نمی‌کند؛ این امر در حالی است که در ماه‌های گذشته با وجود بسته بودن مرز‌ها و اعلام سازمان حج و زیارت مبنی بر عدم برقراری سفر زمینی به عتبات، همچنان از متقاضیان این سفر ثبت‌نام به عمل می‌آمد.

با این وجود امروز که نخستین روز بهمن‌ماه است و زائران می‌توانند برای ثبت‌نام در کاروان‌های مجاز سازمان حج و زیارت برای سفر به عتبات آن هم در یکی از بهترین ماه‌های سال اقدام کنند، تعداد محدودی کاروان وجود دارد و البته وجود اینکه در روز نخست ثبت‌نام از متقاضیان سفر به عتبات (۲۹ دی‌) زائران سه استان تهران، قم و قزوین می‌توانستند در کاروان‌ها ثبت‌نام کنند؛ اکنون استان‌های دیگری نیز به جمع اعزام‌شوندگان افزوده شده‌اند. به طوری که متقاضیان سفر به عتبات از استان‌های خرسان رضوی، اصفهان و البرز نیز می‌توانند در بهمن‌ماه به عتبات مشرف شوند.

اعزام زائران عتبات از ۶ استان/ هزینه سفر به کربلا در بهمن‌ماه

بر همین اساس، اعزام کاروان‌های زیارتی به عتبات در بهمن‌ماه که از فردا آغاز می‌شود، از ۶ استان تهران، قم، قزوین، خراسان رضوی، اصفهان و البرز صورت می‌گیرد و به نظر می‌رسد در صورت تقاضای استان‌های دیگر برای سفر به عتبات امکان باز شدن ظرفیت به صورت محدود وجود داشته باشد.

همچنین هزینه سفر به عتبات در این دوره برای زائران استان خراسان رضوی ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان، برای زائران استان‌های تهران، قم و البرز حدود ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان و برای زائران استان اصفهان ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

در سال‌های گذشته در ماه‌های بهمن و اسفند بسیاری از زائران مشتاق سفر به عتبات بودند چرا که هوای معتدل عراق برای تشرف زائران به عتبات بسیار مناسب است و افراد در تمامی سنین می‌توانند به راحتی به زیارت بپردازند.

منبع: فارس

انتهای پیام/ 900

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار