به روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا به تشریح آخرین تصمیمات این ستاد پرداخت.
کد خبر: ۳۸۹۳۰۹
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹ - 26March 2020

جزئیات جدید از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا / مسافران سریعاً به خانه‌های خود برگردندبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، حسین ذوالفقاری رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا به اعلام جزئیات طرح مقابله با زنجیره کرونا پرداخت و اظهار داشت: هر طرحی که برای محدودیت در سراسر کشور بخواهیم ایجاد کنیم، مشکلاتی را به‌همراه دارد، اما عمده موفقیت آن با توقف سفر‌ها برای کمک به وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: در نهایت طرحی که امروز اعلام و اجرایی می‌شود به پیشنهاد وزارت بهداشت و اجماع تمام دستگاه‌ها بود و دیشب هم به تأیید رئیس‌جمهور رسید.

رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید کرد: کسانیکه قصد مسافرت دارند از همین لحظه سفر خود را قطع کنند، در این طرح صرفاً به افراد ساکن اجازه ورود داده می‌شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه کسانیکه الان در مسافرت هستند، سریعاً به خانه‌های خود برگردند، خاطرنشان کرد: کسانی هم که در محل سکونت خود هستند برای سفر تصمیم نگیرند؛ کسانیکه مسافر هستند بدون ورود به شهر‌های در مسیر به مقصد اصلی بروند.

وی با بیان اینکه کد ملی، پلاک خودرو و بیمه افراد ملاک شناسایی است، افزود: برخی کارمندان یا کارگران باید برای کار به جای دیگر بروند؛ استانداری‌ها در این خصوص تدابیری اتخاذ کرده‌اند.

رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: این طرح با ایجاد محدودیت‌های حداکثری در حمل و نقل ریلی، اتوبوس و هوایی ممکن خواهد بود.

ذوالفقاری تاکید کرد: تمامی وسایل نقلیه عمومی، نیرو‌های امدادی، پلیس و درمانی از این قاعده مستثنی هستند.

وی با بیان اینکه تعطیلی مدارس، مراکز ورزشی و پارک‌ها در اختیار استانداران قرار داده شد، افزود: هر نقطه‌ای که محل تجمع مردم قرار بگیرد، باید محدودیت تردد داشته باشد.

رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: اصنافی که بر اساس این طرح باید تعطیل شوند متعاقباً اعلام خواهد شد، اما گروهی از اصناف که باید حتماً فعال باشند، اصنافی هستند که تامین مایحتاج و ارائه خدمات ضروری به مردم را بر عهده دارند که می‌توانند با هماهنگی استان‌ها شبانه‌روزی فعالیت کنند و مردم برای تأمین مایحتاج ضروری نگران نباشند.

ذوالفقاری گروه دوم را گروهی اعلام کرد که حتماً باید تعطیل شوند و گروهی هم به تشخیص استان‌ها مصونیت دارند با توجه به شرایط محلی فعال باشند.

وی ادامه داد: تمام اصناف و مراکزی که به فعالیت خود ادامه می‌دهند، باید دقیقاً پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند؛ این تصمیمات به نوعی پیش از این صورت می‌گرفت، ولی می‌خواهیم یکنواخت باشد.

رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزاری هرگونه مراسم که منجر به تجمع افراد باشد را ممنوع اعلام کرد و افزود: همراهی‌های بسیاری در این زمینه صورت گرفته و حتی مقام معظم رهبری سفر خود را به مشهد مقدس لغو کردند.

ذوالفقاری فعالیت ادارات و دستگاه‌های دولتی را براساس بخشنامه معاونت ریاست جمهوری مجاز دانست و تاکید کرد: حداکثر دورکاری اعلام شده و حداقل یک سوم کارکنان در ادارات حضور خواهند داشت.

وی یادآور شد: کارکنان مراکز آموزشی تعطیل هستند و کارکنان درمانی و بهداشتی باید حتماً سر کار باشند.

رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمانت اجرای این تصمیم را این طور عنوان کرد که اگر خودرو‌ها تخلف کنند تا یک ماه خودرو توقیف و مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هم جریمه خواهد شد.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: اصناف متخلف به‌مدت یک ماه پلمپ می‌شوند؛ بنابراین انتظار رعایت عموم مردم را داریم و نیازی به برخورد قهری نباشد.

وی در خصوص توقیف خودرو‌ها در گفت: پس از ثبت و جریمه و پس از رسیدن در محل سکونت پلیس با کمک مشخصات نسبت به توقیف خودرو اقدام خواهد کرد.

رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به اینکه مردم منتقد اجرا نشدن طرح‌های جدی‌تر بودند، تاکید کرد: هر کاری که انجام شود منتقدانی دارد و این طرح با در نظر گرفتن شرایط زندگی و نوروز اعلام شده و امیدوارم مردم جدی بگیرند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه تمام دادستان‌ها، پلیس، استانداران و شورا‌های تأمین کشور حامی اجرای این طرح هستند، خاطرنشان کرد: کسانیکه در شیوع بیماری نقش داشته باشند مجازات سنگینی خواهند شد.

انتهای پیام/ ۴۲۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار