به روز شده در: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۷
معاون هماهنگ‌کننده ارتش:
امیر دریادار سیاری با بیان اینکه عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر نقطه عطف هشت سال دفاع مقدس است، گفت: باید از گنج با برکت دفاع مقدس در جهت ارائه دستاوردهای آن به نسل جوان استفاده کرد.
کد خبر: ۳۹۸۰۶۱
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴ - 23May 2020

آزادسازی خرمشهر نقطه عطف دفاع مقدس استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، نشست تخصصی ستاد برگزاری چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس با حضور امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از معاونین آجا در ستاد ارتش انجام و برنامه‌های این ستاد برگزار شد.

معاون هماهنگ کننده ارتش در این نشست که فرماندهان یکان‌های آجا در مناطق و یکان‌های ارتش از سراسر کشور نیز به‌صورت ویدئوکنفرانس در آن حضور داشتند، با بیان اینکه چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس آجا با شعار محوری «ما قوی هستیم» از روز سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر آغاز می‌شود، افزود: الحمدلله و همان‌گونه که همه مستحضرید، ارتش جمهوری اسلامی ایران با همراهی سایر نیروهای مسلح از امتحان مبارزه با بیماری کرونا که ظرف چند ماه گذشته کشور را درگیر کرده بود با تلاش و برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شد و نیروهایی که پای کار آمدند؛ سرافراز بیرون آمد و بار دیگر فدایی ملت بودن را به منصه ظهور رساند.

وی در این رابطه افزود: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باعث شده امروز پادگان‌ها و مراکز نظامی ما در بهترین و سالم‌ترین وضعیت باشند و کارکنان و خانواده‌های ما و سربازان اطمینان دارند که سالم‌ترین محیط، پادگان‌ها هستند و این وضعیت باید تا رفع این بیماری ادامه یابد.

معاون هماهنگ کننده ارتش در ادامه گفت: سوم خرداد سالروزآزادسازی خرمشهر عزیز است و ما درود می‌فرستیم به روح شهدا و امام شهدا و عرض سلام داریم خدمت همه پیشکسوتان و خانواده شهدای عملیات بیت المقدس. عملیات بیت المقدس ویژگی‌های خاصی را برای ما به ارمغان آورده است به نحوی که شرکت‌کنندگان در عملیات بیت المقدس شامل ارتش، سپاه بسیج مردمی و جهاد سازندگی در این عملیات تمام توان و نیرو‌های خود را پای کار آورده بودند.

وی در ادامه به ویژگی‌های عملیات بیت المقدس اشاره کرد و گفت: فاصله بین دو عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس تنها یک ماه بود در حالی که برای آماده شدن در این عملیات بزرگ نیاز به زمان بیشتری وجود داشت، اما نیرو‌های مسلح ما در کمتر از یک ماه بعد از عملیات فتح‌المین، عملیات بزرگ دیگری به نام بیت‌المقدس را رقم زدند. وسعت منطقه عملیات در این عملیات ۱۰ برابر عملیات طریق القدس و دو برابر عملیات فتح‌المبین بود؛ یعنی شش هزار کیلومتر. مداومت عملیات نیز در عملیات بیت‌المقدس بسیار چشمگیر بود به نحوی که عملیات آفندی ۲۶ روزه کار بسیار بزرگی بود که در عملیات بیت المقدس انجام شد. تأمین نیرو، سلاح، شناسایی، کنترل دشمن و... در طول ۲۶ روز کاری بسیار عظیم بود. عملیات عبور از رودخانه نیز بسیار مهم و پیچیده بود که در عملیات بیت المقدس انجام شد و پنج لشکر در طول شب از رودخانه عبور کردند و به لطف خدا و همت رزمندگان این کار‌ها انجام شد و تعجب جهانیان را برانگیخت.

امیر سیاری توکل به خدا، توسل به ائمه اطهار (ع) و تکیه بر نیرو‌های رزمنده را نیز در این عملیات بسیار مهم و چشمگیر دانست که باعث شد این عملیات معجزه‌گونه به پیروزی برسد.

معاون هماهنگ کننده ارتش در مورد نتایج عملیات بیت المقدس نیز به آزادسازی بیش از شش هزار کیلومتر مربع از خاک کشور، آزادسازی خرمشهر پس از ۱۹ ماه اسارت که دشمن با انبوهی از امکانات حتی فکرش را هم نمی‌کرد که ایران بتواند خرمشهر را آزاد کند، اسارت بیش از ۱۹ هزار نفر از دشمن و به هلاکت رسیدن ۱۶ هزار نفر از دشمن بعثی، انهدام بیش از ۶۰۰ دستگاه انواع خودرو و بیش از ۶۰ فروند بالگرد و هواپیما در این عملیات به‌عنوان تنها بخشی از دستاورد‌های این عملیات اشاره کرد و گفت: در عملیات بیت‌المقدس رژیم بعثی عراق بی اعتبار و بی آبرو شد و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در جنگ و مقابله با دشمن به نمایش درآمد. بالندگی و غرور نیز در بین مردم اوج گرفت.

دریادار سیاری به سخن ماندگار امام (ره) در پایان عملیات بیت المقدس که فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» و «فتح خرمشهر فتح خاک نیست، بلکه فتح ارزش‌های اسلامی است» نیز اشاره کرد و افزود: عملیات بیت‌المقدس به خاطر خداباوری و همدلی، هماهنگی، انسجام و پشتیبانی خوب ملت و تکیه بر ارزش‌های اسلامی به پیروزی رسید.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه به برنامه‌های اجرایی چهلمین سال آغاز دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: از امروز سوم خرداد سال ۱۳۹۹ تا پایان سال برنامه‌های چهلمین سال دفاع مقدس دنبال می‌شود و انتظار ما از تمامی نیرو‌ها و یکان‌های آجا در گرامیداشت چهلمین سال دفاع مقدس این است که با انتقال تجارب دفاع مقدس، این تحارب را به نسل جوان منتقل کنند. به آزادگان و پیشکسوتان نیز توجه لازم را داشته و از آن‌ها برای سخنرانی و انتقال تجارب‌شان دعوت کنند. هدایت الهی فرماندهی ولی فقیه و وحدت و همدلی تمام اقشار جامعه در کسب این پیروزی باید در این ۴۳ هفته به خوبی تبیین شود. همچنین تبیین آثار و دستاورد‌های عملیات بیت المقدس و پیروزی‌های به دست آمده نیز انجام بشود.

امیر سیاری در ادامه به تفصیل به برنامه‌های نیرو‌های آجا و سازمان‌های وابسته در طول ۴۳ هفته گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس اشاره کرد.

در ادامه این جلسه، فرماندهان یکان‌ها و مناطق عملیاتی ارتش به ارائه نقطه نظرات خود و برنامه‌های یکان‌های متبوعشان در گرامیداشت چهلمین سال آغاز دفاع مقدس به‌صورت ویدئوکنفرانس پرداختند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها