به روز شده در: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
دریادار سیاری:
معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: مجموعه علم و دانش موجود در کشور می‌تواند تکیه‌گاه مطمئنی برای دستیابی به ابزار مورد نیاز جهت مقابله با تهدید‌های آینده باشد.
کد خبر: ۴۱۷۹۸۳
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶ - 23September 2020

دانش بومی تکیه‌گاه مطمئنی برای مقابله با تهدید‌ها استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه در نشست با هیات رئیسه دانشگاه صنعتی شیراز اظهار داشت: اگر بخواهیم استقلال، تمامیت ارضی و امنیت خود را حفظ کنیم، باید برای جنگ‌های آینده آماده شویم و بدانیم محور جنگ‌های آینده، علم و دانش است.

وی گفت: در آینده آنچه در میدان جنگ حاکم است، علم و دانش است و هر کشوری علم و دانش و فناوری و ابزار برتر و بهتری داشته باشد، قطعاً در میدان جنگ پیروز است. تهدید برای ما همیشه وجود دارد و تاریخ ثابت کرده هیچ‌گاه نمی‌توان تصور کرد که تهدید نیست.

امیر سیاری با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در مقابل استکبار جهانی قد علم کرده و محکم ایستاده است، افزود: دشمن به طرق مختلف تهدیداتی علیه ما داشته و دارد و خواهد داشت؛ لذا برای اینکه بتوانیم استقلال، تمامیت ارضی، انقلاب و امنیت خود را حفظ کنیم، نیاز داریم که توانمندی‌های دفاعی را افزایش دهیم.

معاون هماهنگ کننده ارتش بهترین دفاع را آمادگی برای حمله دانست و گفت: با توجه به پشت سر گذاشتن هشت سال دفاع مقدس، تجربه ثابت کرده است که تهدیدات آینده با تهدیدات فعلی متفاوت است؛ همان‌طور که تهدید‌های فعلی با قبل متفاوت است.

دریادار سیاری افزود: همان‌طور که نوع عملکرد دفاعی ما امروز با دوران مقدس کاملاً متفاوت است، قطعاً باید بدانیم آینده نیز نسبت به حال متفاوت است.

وی ادامه داد: در حوزه دفاع و برای حفظ استقلال، تمامیت ارضی، انقلاب و ارتقای سطح امنیت جمهوری اسلامی ایران در جهان باید به فکر حال و آینده باشیم و تهدیدات ۲۰ سال آینده را بشناسیم و برای مقابله با این تهدید‌ها برنامه‌ریزی کنیم و پیش‌بینی کنیم که در چه مسیری باید حرکت کنیم تا در آینده بتوانیم در مقابل این تهدید‌ها پاسخگو باشیم.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه باید برای مقابله با تهدیدات آینده آماده شویم و ابزار کار لازم را داشته باشیم، گفت: البته حتماً نباید جنگی اتفاق بیفتد، اما اگر صلح می‌خواهیم، باید آماده جنگ باشیم؛ یعنی باید توان بازدارندگی بالا باشد و آنقدر قوی باشیم که دشمن فکر تعرض به ما را نداشته باشد.

امیر سیاری بیان کرد: باید تهدید فعلی و آینده را بشناسیم، از تجربیات جنگ گذشته استفاده کنیم، سناریو‌های آینده را خوب تجزیه و تحلیل کنیم و خودمان را برای آینده آماده کنیم.

وی با بیان اینکه اگر در دوران گذشته قدرت بدنی مطرح بود، امروز قدرت فکری مطرح است، گفت: جنگ در دریا به‌طور کامل جنگ علم است؛ نه دشمن ما را می‌بیند و نه شما دشمن را می‌بینید، تنها از طریق حاکمیت علم و دانش می‌توان در این جنگ پیروز شد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش افزود: امروز توان موشکی یک ابزار کاملاً بازدارندگی است و قطعاً داشتن یک موشک با برد بلند و هوشمند و نقطه‌زن و مقاوم در مقابل جنگ‌های الکترونیک مهم است.

دریادار سیاری ادامه داد: نوع جنگ و تهدید و ابزار و نوع شبکه فرماندهی و کنترل متفاوت است و جنگ‌ها مدل شبکه‌ای پیدا کرده است.

وی گفت: آنچه که امروز کمک می‌کند تا توان دفاعی بالا برود، تکیه بر علم و دانش است که با علم و دانش تجهیزات، سلاح‌ها و ابزار مورد نیاز متناسب با تهدید‌های آینده تهیه می‌شود.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش افزود: برای برخورداری از توان دفاعی در آینده تنها فعالیت نیرو‌های مسلح و صنایع دفاعی کافی نیست، بلکه باید از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها نیز در این زمینه استفاده کرد.

امیر سیاری ادامه داد: امروز نیز از علم موجود در کشور بهره می‌بریم و دانشگاه‌ها و استادان دانشگاه و شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کنند و از آنان بهره می‌بریم.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش بیان کرد: یک تیم متخصص از معاونت جهاد و تحقیقات از ستاد ارتش به دانشگاه صنعتی شیراز خواهند آمد و به‌صورت فنی و تخصصی با کار‌های این دانشگاه آشنا می‌شوند تا از این توانمندی‌ها بهره گرفته شود.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار